Wstęp 2
Rozdział I. Balanced Scorecard – istota i zakres pojęcia 4
1.1. Definicja BCS 4
1.2. Strategiczne zarządzanie procesami a zapotrzebowanie na BCS 8
1.3. Etapy wdrażania BCS 14
1.4. Korzyści z wdrożenia BCS 25
1.5. Rożne zastosowania BCS 26
Rozdział II. Koncepcja Balanced Scorecard w przedsiębiorstwach polskich 29
2.1. Zakres zastosowania koncepcji Balanced Scorecard w przedsiębiorstwach polskich 29
2.2. Powody wdrażania koncepcji Balanced Scorecard w polskich organizacjach 33
2.3. Przygotowania do prac nad Balanced Scorecard przez polskich przedsiębiorców 34
2.4. Korzyści wynikające ze stosowania koncepcji Balanced Scorecard. Opinie użytkowników polskich 39
Rozdział III. Strategiczna karta wyników w Philips Lighting Poland 44
3.1. Ogólna charakterystyka Firmy 44
3.2. Zastosowanie strategicznej karty wyników w Firmie 46
3.3. Propozycje udoskonalenia w zastosowaniu strategicznej karty wyników w Firmie 51
3.4. Podsumowanie i wnioski 52
Zakończenie 53
Bibliografia 56
Spis rysunków 57
Wstęp
Koncepcja Balanced Scorecard. jako rewolucyjna metoda zarządzania strategicznego, coraz częściej jest rozpowszechniana nie tylko wśród teoretyków i naukowców, lecz także wśród praktyków, którzy widzą wymierne korzyści w opracowywaniu i wdrażaniu lej amerykańskiej idei lat 90. Coraz więcej jest doniesień o udanych wdrożeniach Balanced Scorecard zarówno w różnych jednostkach gospodarczych, jak i w organizacjach non-profit, które również upatrują w tej koncepcji panaceum na poprawę, a w konsekwencji całkowitą eliminację dotychczasowych problemów związanych z efektywnym zarządzaniem.
Jeszcze kilka lat temu Balanced Scorecard kojarzona była z nowym, bardzo obiektywnym narzędziem pomiaru efektywności działań firmy (notabene w takim celu została stworzona przez D. Kapłana i R. Nortona w 1992 r.). Inspirując do postrzegania przedsiębiorstwa z czterech różnych perspektyw (finansowej, klienta, dynamicznej, operacyjnej), zaczęto analizować wyniki działalności firmy poprzez ten nowy. zbilansowany system wskaźników.
Ewolucja, jaką ma za sobą idea Balanced Scorecard. znana jest już na całym świecie. Obecnie cały potencjał, jaki zawiera Balanced Scorecard nie ogranicza się tylko do efektywnego systemu pomiaru, lecz wykorzystywany jest również przy wdrażaniu strategii, przekładaniu ogólnie zarysowanych wizji przedsiębiorstwa na konkretnie sformułowane, mierzalne cele oraz w procesie zarządzania. W praktyce oznacza to zdefiniowanie celów strategicznych, wyznaczenie dla nich wartości optymalnych, ustalenie sposobów realizacji tych założeń, powiązanie z budżetem oraz systemem motywacyjnym dla wszystkich obszarów strategicznych danej jednostki organizacyjnej lub nawet dla poszczególnych jej komórek czy pracowników.
W niniejszej pracy podjęto próbę przedstawienia propozycji udoskonalenia wdrożenia strategicznej karty wyników (BCS) w Philips Lighting Poland. Taki też był zasadniczy cel opracowania.
Praca składa się z trzech rozdziałów:
Rozdział pierwszy to Balanced Scorecard – istota i zakres pojęcia: definicja BCS, strategiczne zarządzanie procesami a zapotrzebowanie na BCS, etapy wdrażania BCS, korzyści z wdrożenia BCS oraz rożne zastosowania BCS.
Rozdział drugi to koncepcja Balanced Scorecard w przedsiębiorstwach polskich: zakres zastosowania koncepcji Balanced Scorecard w przedsiębiorstwach polskich, powody wdrażania koncepcji Balanced Scorecard w polskich organizacjach, przygotowania do prac nad Balanced Scorecard przez polskich przedsiębiorców, korzyści wynikające ze stosowania koncepcji Balanced Scorecard a także opinie użytkowników polskich.
Rozdział trzeci to strategiczna karta wyników w Philips Lighting Poland: ogólna charakterystyka Firmy, zastosowanie strategicznej karty wyników w Firmie, propozycje udoskonalenia w zastosowaniu strategicznej karty wyników w Firmie oraz podsumowanie i wnioski.
Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW.