Przeciwdziałanie przestępczości narkotykowej

Wstęp 2

Rozdział I. Człowiek – narkotyk – środowisko – charakterystyka narkomanii 4
1.1. Definicja narkomanii 4
1.2. Rola czynników psychologicznych 8
1.3. Kulturowe uwarunkowania narkomanii 13
1.4. Rozmiary zjawiska zażywania środków psychoaktywnych 16

Rozdział II. Ocena zjawiska narkomanii i uregulowania prawne 25
2.1. Zmiany w spostrzeganiu stereotypu narkomana 25
2.2. Stosunek społeczeństwa do narkomanii 29
2.3. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii 31
2.4. Profilaktyka narkomanii 35

Rozdział III. Przestępczość narkotykowa i formy jej przeciwdziałania 47
3.1. Zjawisko przestępczości narkotykowej w Polsce 47
3.2. Formy przestępczości narkotykowej w Polsce 54
3.3. Profilaktyka zwalczania przestępczości narkotykowej w szkołach 55
3.4. Rola organizacji non-profit w terapii resocjalizacji narkomanii 59
3.5. Nowatorskie sposoby i metody zwalczania przestępczości narkotykowej w Polsce 63

Zakończenie 68
Bibliografia 70
Spis zdjęć 74
Spis tabel 75

Wstęp

Historia ludzkości dowodzi, że istnieje odwieczna potrzeba ucieczki w świat raju, w którym wyobrażana sobie rzeczywistość odbierana jest jako przeżywanie permanentnego zadowolenia i szczęścia. Tymczasem w normalnej rzeczywistości zdarzające się chwile szczęścia jawią się jak bańka mydlana, która, ledwie dotknięta, pryska. Może dlatego człowiek od niepamiętnych czasów usiłował realizować swoje iluzoryczne pragnie­nia przez zmianę wizji świata i do tego celu wykorzystywał różne sposo­by. Szybko też odkrył, że szybciej i łatwiej można to osiągnąć, korzystając z obfitości darów otaczającej go przyrody. Znaleźć tam można rośliny za­wierające w korzeniach lub liściach soki, których zażywanie poprawia na­strój i powoduje, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Zjawisko nadużywania środków psychoaktywnych i uzależnienia od nich sta­ło się w drugiej połowie dwudziestego wieku problemem społecznym o między­narodowym zasięgu. Substancje narkotyzujące były znane i używane w celach medycznych, sakralnych oraz rytualnych od zamierzchłych dziejów. I tak narodziła się przestępczość narkotykowa.

Celem pracy jest zaprezentowanie zagadnienia przeciwdziałania przestępczości narkotykowej.

Praca składa się ze wstępu, trzech rozdziałów i zakończenia.

W pierwszym rozdziale zawarta jest definicja narkomanii, rola czynników psychologicznych, kulturowe uwarunkowania narkomanii oraz rozmiary zjawiska zażywania środków psychoaktywnych.

W drugim rozdziale przedstawione są zmiany w spostrzeganiu stereotypu narkomana, stosunek społeczeństwa do narkomanii, ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii oraz profilaktyka narkomanii.

W trzecim rozdziale zaprezentowana jest przestępczość narkotykowa i formy jej przeciwdziałania, a więc: zjawisko przestępczości narkotykowej w Polsce, formy przestępczości narkotykowej w Polsce, profilaktyka zwalczania przestępczości narkotykowej w szkołach, rola organizacji non-profit w terapii resocjalizacji narkomanii oraz nowatorskie sposoby i metody zwalczania przestępczości narkotykowej w Polsce.

Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę przedmiotu, czasopisma oraz informacje internetowe.

Zwraca uwagę fakt, że narkomania staje się obecnie coraz bardziej widocznym zjawiskiem w społeczeństwie. Po środki odurzające sięgają przedstawiciele różnych grup społecznych bez względu na wiek. Coraz więcej młodych ludzi zainteresowanych jest konsumpcją środków wprowadzających umysł w odmienny stan świadomości. Wywołuje to sytuację, w której takie substancje stają się towarem deficytowym i bardzo poszukiwanym.

W związku z powyższym, rozkwita przestępczość narkotykowa, podziemie narkotykowe zajmujące się produkcją, przemytem i dystrybucją takich substancji działa prężnie. Pomimo wielkiego ryzyka i kosztów, jest to zajęcie bardzo opłacalne, pozwalające w krótkim czasie osiągnąć wysokie zyski ze stosunkowo niewielkich inwestycji finansowych. Na taką sytuację wpływ ma również fakt, że środki odurzające mają tendencję, w zależności od rodzaju środka, do wywoływania psychofizycznego uzależnienia, zmuszającego konsumenta do zażywania ich z większą lub mniejszą częstotliwością.

Uzależnienie od narkotyków sprawia, że konsumenci poszukują osób mających do nich dostęp. Wyznacza to pewną szczególną pozycję dilera w hierarchii narkotykowego podziemia. Stoi on co prawda na samym dole hierarchicznej drabiny, jednak stanowi ostatnie ogniwo między producentem a konsumentem. Od tego, czy wykona swoje zadanie, polegające na sprzedaży środka, zależy zysk wytwórcy, który w miejsce zbytego towaru będzie musiał wyprodukować nowy.