Czcionka, marginesy i wielkość stron

Pisząc pracę dyplomową musimy pamiętać, żeby dobrać odpowiednią czcionkę, która przede wszystkim powinna być czytelna. Najodpowiedniejszą czcionką do pisania tego typu prac będzie Times New Roman wielkości 12 pkt.

Wybrana czcionka powinna być stosowana w całej pracy, czyli nie powinniśmy jej zmieniać przy rozpoczynaniu nowego rozdziału (choć może ulec zmianie jej wielkość czy styl). Nie należy także stosować zbyt dużej czcionki dla zwiększenia objętości tekstu, ponieważ bardzo źle to wygląda i niestety bardzo rzuca się w oczy.

Akapity najlepiej będą wyglądać wyjustowane – jest to forma o wiele prostsza w odbiorze, niż np. wyrównywanie do lewej strony. Zakazane i niedopuszczalne jest wyśrodkowanie czy wyrównywanie tekstu do prawej strony. Musimy się też zastanowić nad tym czy chcemy dzielić wyrazy czy nie i tej jednej zasady się trzymać w całym tekście.

Marginesy a także wielkość czcionki musimy ustawić tak, by na jednej stronie A4 mieściło się około 1800 znaków wraz ze spacjami. Jest to maszynopis standardowy, czyli 30 wierszy, a w każdym po 60 znaków – przy czym musimy zapamiętać, że spacja to też znak. Powinniśmy też pamiętać, żeby z lewej strony pozostawić około 1cm na oprawienie pracy.

Większość piszących używa Worda, w którym ustawienia do pracy magisterskiej opisane powyżej wyglądają w ten sposób:

Czcionka Times New Roman
Wielkość czcionki 12 pkt.
Odstępy między wierszami 1, 5 wiersza
Odstępy między znakami + 0, 2 pkt.
Marginesy 2, 5 cm
Oprawa 1 cm

Tabela pokazuje popularne ustawienia w tym bardzo przydatnym i uwielbianym przez recenzentów narzędziu, czyli w Wordzie.