Wstęp 3
Rozdział I. Logistyka w strategii działania przedsiębiorstwa 5
1. Istota, cele, zadania i funkcje logistyki w przedsiębiorstwie 5
1.1. Istota, cele logistyki 5
1.2. Rola logistyki w działalności przedsiębiorstwa 8
2. Ogólne strategie firm 10
2.1. Definicje strategii 10
2.2. Klasyfikacja strategii firm 11
2.3. Strategia jako najważniejszy element procesu zarządzania strategicznego 16
3. Strategie logistyczne przedsiębiorstw 17
3.1. Pojęcie strategii logistycznej przedsiębiorstwa 17
3.2. Ogólna klasyfikacja strategii logistycznych 21
3.3. Reguły strategii logistycznych 23
Rozdział II. Analiza strategii logistycznej badanego przedsiębiorstwa 31
1. Ogólna analiza stosowanych w praktyce przedsiębiorstwa handlowego strategii logistycznych 31
1.1. Konkurencyjne strategie logistyczne 31
1.2. Strategie obsługi klientów w łańcuchu dostaw 32
1.3. Strategie logistyczne w handlu 34
2. Analiza realizowanej strategii logistycznej w badanym przedsiębiorstwie 35
2.1. Strategia logistyczna, a strategia działania firmy 35
2.2. Analiza strategii logistycznej w produkcji, zaopatrzeniu i dystrybucji 40
2.3. Analiza możliwości zastosowania koncepcji KAN BAN i JUST IN TIME w badanym przedsiębiorstwie 45
3. Analiza realizowanych funkcji zarządzania 47
3.1. Analiza realizowanych funkcji zarządzania strategicznego 47
3.2. Analiza realizowanych funkcji zarządzania taktycznego 50
3.3. Analiza realizowanych funkcji zarządzania operacyjnego 54
Rozdział III. Koncepcja zmodyfikowanej strategii logistycznej dla potrzeb badanego przedsiębiorstwa 58
3.1. Uwarunkowania proponowanej strategii logistycznej 58
3.2. Koncepcja zmodyfikowanej strategii logistycznej 63
3.3. Wykorzystanie koncepcji outsourcingu w strategii logistycznej badanego przedsiębiorstwa 65
3.4. Perspektywiczne koncepcje zmian w strategiach logistycznych w przedsiębiorstwach produkcyjno-handlowych 71
Zakończenie 72
Bibliografia 74
Spis tabel 76
Spis rysunków 77
Wstęp
Spojrzenie na rozwój międzynarodowego biznesu pozwala stwierdzić, iż przejście od rynku producenta do rynku konsumenta spowodowało zmianę warunków, w jakich przedsiębiorstwa muszą wytwarzać i sprzedawać swoje produkty i usługi. Zmniejszona żywotność produktów spowodowana ich szybkim moralnym starzeniem się, konieczność skracania cykli produkcyjnych, wzrastający popyt na towary wysokojakościowe o dobrej jakości, wymagają przejścia do rynku rządzonego przez odbiorcę. Zmusza to podmioty rynku nie tylko do zbadania i poznania potrzeb klienta, ale także do przewidywania jego przyszłych potrzeb, tak w odniesieniu do towarów, jak i usług oraz sposobu organizacji łańcucha dostaw .
Logistyka jest kluczem do sukcesu. Doskonały system logistyczny będzie w przyszłości rozstrzygającym atutem we współzawodnictwie podmiotów gospodarczych. Firmy, które zaniedbają zarządzanie logistyczne zostaną wyparte z rynku. Aby stawić czoła temu wyzwaniu, trzeba nic tylko utworzyć nowe podejście do klientów i dostawców oraz zmienić metody i procedury zarządzania operatywnego. Przede wszystkim trzeba umieścić logistykę w centrum zarządzania strategicznego. Musi to być traktowane jako strategiczna szansa firmy. Uczestniczący w przemianach gospodarczych w naszym kraju, ich skutki odczuwam) dwojako. Z jednej strony jako konsumenci jesteśmy zadowoleni coraz bogatszej oferty rynkowej oraz lepszej jakości produktów i związanych z nimi usług. Z. drugiej zaś strony dostrzegamy wzrost wymagań stawianych pracownikom, głębokie przewartościowanie i redukcje zatrudnienia oraz coraz większe znaczenie czasu i efektywności a tym samym kwalifikacji. Przekonują nas podwyższone wymagania wobec dyscypliny i staranności pracy, gdy dostrzegamy, że dzięki nim rozwija się firma, a my w konsekwencji więcej zarabiamy.
W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty strategii logistycznych współczesnych przedsiębiorstw produkcyjno-handlowych. Taki też był zasadniczy cel opracowania.
Praca składa się z trzech rozdziałów:
Rozdział pierwszy to logistyka w strategii działania przedsiębiorstwa: istota, cele, zadania i funkcje logistyki w przedsiębiorstwie, ogólne strategie firm, strategie logistyczne przedsiębiorstw.
Rozdział drugi to analiza strategii logistycznej badanego przedsiębiorstwa, ogólna analiza stosowanych w praktyce przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowego strategii logistycznych, analiza realizowanej strategii logistycznej w badanym przedsiębiorstwie oraz analiza realizowanych funkcji zarządzania.
Rozdział trzeci to koncepcja zmodyfikowanej strategii logistycznej dla potrzeb badanego przedsiębiorstwa: uwarunkowania proponowanej strategii logistycznej, koncepcja zmodyfikowanej strategii logistycznej, wykorzystanie koncepcji outsourcingu w strategii logistycznej badanego przedsiębiorstwa, perspektywiczne koncepcje zmian w strategiach logistycznych w przedsiębiorstwach produkcyjno-handlowych.
Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachowa, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW i materiały własne Firmy X.