Estetyka pracy dyplomowej – wyróżnienia, numerowanie

Nasza praca dyplomowa musi wyglądać estetycznie, czyli ma być wykonana porządnie oraz oprawiona tak, aby wygodnie i przyjemnie się ją czytało.

Schludna i przejrzysta praca na pewno zrobi duże wrażenie na promotorze i recenzencie. Jeśli ogarną nas wątpliwości, co do strony technicznej naszej pracy powinniśmy zdać się na własny rozsądek a przede wszystkim zapamiętać, że najlepsze wrażenie mogą wywołać proste, nieskomplikowane rozwiązania. Musimy zaufać własnemu gustowi i poczuciu estetyki, powinniśmy mieć świadomość, że piszemy pracę magisterską, która wymaga spełnienia określonych z góry warunków.

Napisana praca powinna wzbudzać zainteresowanie a także pozytywne nastawienie w nas samych, a wtedy na pewno wzbudzi pozytywne emocje bardzo krytycznych recenzentów naukowych. Bardzo ważne również w trakcie pisania pracy jest przestrzeganie zasad ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych.

Podkreślenia i wyróżnienia

Podkreślenia i wyróżnienia spowodują, że nasza praca stanie się czytelniejsza. W kwestii wyróżniania fragmentów tekstu musimy zapamiętać tylko dwie ważne zasady:

  1. Aby nie nadużywać za bardzo takiego sposobu zaznaczania fragmentów tekstu.
  2. By być konsekwentnym w stosowaniu wyróżnika.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, aby nie mieszać ze sobą sposobów zaznaczania podkreślania czy boldowania, ponieważ będzie wyglądać to bardzo nieestetycznie. Podkreślamy, wytłuszczamy albo piszemy kursywą nigdy nie możemy używać tych zaznaczeń razem. Przy rozdziałach i podrozdziałach mamy wolną rękę. Oczywiście też powinniśmy zachować umiar, aby nasza praca wyglądała schludnie.

Numerowanie stron i „twarda spacja”

W kwestii numerowania to jedyna ważna zasad, jaką trzeba przestrzegać to ta, że numeru nie możemy umieszczać na pierwszej stronie, czyli na stronie tytułowej z naszym imieniem i nazwiskiem oraz tytułem pracy. Powinniśmy także wybrać odpowiednie miejsce na numerowanie stron. Przy wyborze miejsca numerowania strony, musimy zwrócić uwagę na to, czy praca jest drukowana jedno, czy też dwustronnie. Numerowania strony dla każdego rozdziału nie zaczynamy od początku, a kontynuujemy jedno numerowanie przez całą pracę. Kolejność stronic oczywiście odzwierciedlamy w spisie treści.

„Twarda spacja” jest opcją dostępną w Word, który pomaga w przetrzymaniu jednego wyrazu z drugim –  nie pozwala łamać wierszy między jednym, a drugim wyrazem. Używamy jej przede wszystkim w momentach, kiedy pozostaną nam pojedyncze znaki. Tą spację w Wordzie uzyskamy, gdy użyjemy kombinacji klawiszy SHIFT+CTRL+SPACJA.