Książki, które pomogą Ci napisać pracę dyplomową

Od czego należy zacząć pisanie pracy dyplomowej? Kiedy zacząć pisanie prac? Co powinno się znaleźć w pracy licencjackiej lub magisterskiej? Jaka jest jej konstrukcja? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w zaprezentowanych poniżej wydawnictwach. Oto opis kilku książek, które rozwieją twoje wątpliwości i pomogą w pisaniu tej najważniejszej dla ciebie pracy – licencjackiej, magisterskiej, czy też inżynierskiej.

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo wiele publikacji dotyczących pisania prac. Coraz częściej pojawiają się na rynku również książki dotyczące konkretnej dziedziny wiedzy. Poniżej wybraliśmy kilka pozycji, które ułatwią Ci napisanie pracy dyplomowej. Warto się z nimi zapoznać, gdyż pomogą nakreślić ci plan pisania pracy, a także ułatwią przygotowywanie i zbieranie materiału do pracy.

Pierwsza z proponowanych przez nas książek to „Jak pisać pracę magisterską?” autorstwa Marii Węglińskiej. Znajdziemy tu m.in. opis konstrukcji pracy magisterskiej (jak przygotować wstęp, zakończenie, opisać poszczególne rozdziały), oraz podstawowe pojęcia metodologiczne pomocne w planowaniu badań i ich opisu. Książka ta pomoże nam lepiej zrozumieć na czym polega pisanie prac licencjackich i magisterskich. Książka ta zawiera także listę przydatnych wyrażeń, które można wpleść we wstęp lub zakończenie naszej pracy.

Podobną tematykę opisuje książka „Metodyka przygotowania prac licencjackich i magisterskich” Jana Roszczypały – z tym, że tu mamy do czynienia z dziedziną ekonomii, finansów i bankowości – to propozycja dla studentów szkół ekonomicznych. Pisanie prac nie jest rzeczą prostą, a więc są tu opisane zagadnienia typowe dla pracy z dziedziny ekonomii, które powinny pojawić się w pracy magisterskiej lub licencjackiej z tej dziedziny – np. zawiera szereg wskazówek, jak prezentować dane statystyczne w pracy, oraz jak omawiać poszczególne zagadnienia ekonomiczne.

Inną propozycją jest publikacja „Piszę pracę promocyjną – licencjacką, magisterską, doktorską” autorstwa Krystyny Wójcik. To książka przeznaczona dla wszystkich autorów prac,  na każdym etapie studiów, a więc dla osób rozpoczynających pisanie prac licencjackich, magisterskich, czy doktorskich. Jest to pozycja bardzo uniwersalna, gdyż pomoże również w pisaniu prac semestralnych, rocznych, zaliczeniowych. Dzięki niej dowiesz się jak zbierać materiały do pracy, czy jak konstruować poszczególne rozdziały. Każdy student znajdzie w tej książce dużo cennych wskazówek, które pozwolą mu łatwiej napisać każdą, nawet najtrudniejszą pracę.

Ciekawą publikacją jest także „Technika pisania prac magisterskich i licencjackich. Poradnik” autorstwa Radosława Zenderowskiego. Jest to praktyczny poradnik dla wszystkich piszących prace, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłych magistrów. Książka opisuje jak uniknąć błędów w pracy dyplomowej, oraz przedstawia zasady tworzenia prac naukowych. Wyjaśnia jak przygotować bibliografię, jak redagować przypisy. Ponadto zawiera wskazówki dotyczące wyboru metodologii. Pisanie prac to trudny temat, więc warto podkreślić, że publikacja ta opisuje szczegółowo stronę techniczną pracy dyplomowej (czyli mamy tu podstawy edycji pracy, korekty, przygotowania bibliografii i przypisów). Ponadto książka omawia zagadnienie plagiatu, wyjaśnia kiedy występuje plagiat i jakie są jego konsekwencje. Na pewno wyjaśni wiele kwestii związanych z plagiatem i cytowaniem prac innych autorów. Nie każdy wie, że można splagiatować samego siebie – wszystkie te kwestie wyjaśnia ta publikacja.

Powyższe publikacje na pewno pomogą ci w pisaniu pracy – warto stosować się do porad w nich zamieszczonych, gdyż autorzy tych książek zebrali bardzo wiele praktycznych wskazówek dotyczących pisania prac dyplomowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a ich uniwersalność sprawia, że przydadzą się na każdym etapie studiów. Pisanie prac to bardzo ważny element studiów, dlatego też korzystanie ze wskazówek doświadczonych praktyków będzie bardzo owocne.

Poniżej pełna lista polecanych książek:

  1. Bereźnicki F., Prace magisterskie z pedagogiki, Impuls, Kraków 2008.
  2. Boć J., Jak pisać pracę magisterską, Kolonia Limited, Wrocław 1995.
  3. Brycz B., Dudycz T., Przewodnik dla piszących prace magisterskie w zakresie zarządzania, PWE, Warszawa 2011.
  4. Eco U., Jak napisać pracę dyplomową. Poradnik dla humanistów, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2007.
  5. Gambarelli G., Łucki Z., Praca dyplomowa i doktorska, CeDeWu, Warszawa 2015.
  6. Kaszyńska A., Jak napisać, przepisać i z sukcesem obronić pracę dyplomową lub magisterską?, Złote Myśli, Gliwice 2012.
  7. Korczyński S., Przygotowanie pracy dyplomowej z pedagogiki. Jak napisać dobrą pracę? Rozwiązania praktyczne. Narzędzia badawcze, Difin, Warszawa 2013.
  8. Kwaśniewska K., Jak pisać prace dyplomowe. Wskazówki praktyczne, Kujawsko-Pomorska Wyższa Szkoła w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2017.
  9. Polańska A., Praca dyplomowa nauką i sztuką, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, Gdynia 2012.
  10. Święcicki M., Jak studiować? Jak pisać pracę magisterską?, PWN, Warszawa 1971.
  11. Wawrzusiszyn A. (red.), Praca dyplomowa z bezpieczeństwa, Difin, Warszawa 2016.
  12. Węglińska M., Jak pisać pracę magisterską, Impuls, Kraków 2013.
  13. Wójcik K., Piszę pracę promocyjną – licencjacką, magisterską, doktorską, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2015.
  14.  Zaczyński W.P., Poradnik autora prac seminaryjnych, dyplomowych i magisterskich, Wydawnictwo Żak, Warszawa 1995.
  15.  Zajączkowski M., Podstawowe wskazówki dla piszących prace magisterskie i dyplomowe. Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 1986.
  16. Zenderowski R., Technika pisania prac magisterskich i licencjackich. Poradnik, CeDeWu, Warszawa 2020.