Wstęp oraz zakończenie prac dyplomowych należą do najtrudniejszych do napisania, dlatego powinny być napisane po zakończeniu pisania całej pracy. Są to ważne elementy naszej pracy, stanowią jej wizytówkę i należą do najuważniej czytanych przez recenzentów.
Wstęp powinien być kwintesencją całej naszej pracy, czyli definiować jej główną myśl, cel, przesłanie itd. Najważniejsze elementy, które powinna zawierać praca licencjacka i magisterska, a więc elementy, które powinny być opisane we wstępie to:
- sprecyzowanie, czyli wyszczególnienie tematu, jakiego dotyczy nasza praca, czym się w niej zajmujemy. Bardzo ważne jest, aby się opanować i nie zboczyć zbytnio od głównego, podstawowego tematu.
- wyjaśnienie wyboru tematu naszej pracy np. na dany temat jest mało literatury, badań lub problemy, które w niej poruszasz stały się ostatnimi czasy niezwykle interesujące i istotne dla społeczeństwa, kraju czy nauki.
- teza – każda dobra praca powinna stawiać tezę, której rozwinięcie, potwierdzenie czy nawet obalenie stanowi zasadniczą treść pracy. W zakończeniu powtarzamy stwierdzając tym samym czy została potwierdzona czy obalona i to uzasadniamy.
- metoda badawcza – tu musimy podać, czym posłużyliśmy się w naszej pracy czy to analizą dokumentów, metodą historyczną, komparatystyczną lub korzystaliśmy z samodzielnie stworzonych przez nas ankiet.
- ograniczniki są stwierdzeniami mówiącymi, które fragmenty naszego dzieła świadomie zostały przez nas zawężone. Ten element jest bardzo ważny i musi zostać umieszczony, ponieważ recenzent nie musi wiedzieć, dlaczego tak zrobiliśmy, dlaczego akurat ten temat a nie inny.
- treść pracy tu podsumowujemy kolejne rozdziały, meritum oraz układ z krótkim uzasadnieniem. W tym punkcie możemy również zwrócić szczególną uwagę na ważniejsze fragmenty naszej pracy, przewodnie myśli i istotne kwestie.
- źródła także we wstępie powinniśmy zaprezentować źródła, z jakich korzystaliśmy przy pisaniu pracy oczywiście nie chodzi tu o bibliografię, lecz o to skąd czerpaliśmy wiedzę na dany temat. Czy były to książki, źródła internetowe a może dokumenty rządowe? Nie trzeba wymieniać wszystkich źródeł tylko te, które były dla nas najbardziej przydatne i pomocne.
- zakończenie wstępu w tym miejscu powinno się znaleźć swoiste zakończenie jego całości tak, aby wszystko wyglądało czytelnie, przejrzyście i schludnie. Efektownie będzie wyglądać dodanie kilku słów od siebie na temat naszej pracy.