Archiwum kierunku Nieruchomości

prace z zakresu nieruchomości – praca licencjackie i magisterskie z zakresu zarządzania nieruchomościami

Rynek wtórnego obrotu nieruchomościami

Wstęp 2

Rozdział I. Charakterystyka rynku nieruchomości 4
1.1. Pojęcie rynku nieruchomości 4
1.2. Główne elementy rynku nieruchomości 11
1.3. Obrót wtórny nieruchomościami 17
1.4. Specyficzne cechy lokalnego rynku nieruchomości 20

Rozdział II. Charakterystyka wtórnego rynku obrotu nieruchomościami 24
2.1. Cechy rynku 24
2.2. Charakterystyka ofert 28
2.3. Klienci – kupujący 30
2.4. Charakterystyka cen 43

Rozdział III. Analiza typowych transakcji na wtórnym rynku 47
3.1. Charakterystyka źródeł informacji 47
3.2. Prezentacja ofert 48
3.3. Analiza ekonomiczna rynku 52
3.4. Perspektywy rozwoju 61

Zakończenie 62
Bibliografia 65
Spis tabel 68
Spis wykresów 69

Wstęp

Ponad 2/3 majątku narodowego stanowią nieruchomości (bez części gruntów i prawa ich wieczystego użytkowania). Zatem nie ma przesady w stwierdzeniu, że rynek nieruchomości to ważny segment gospodarki rynkowej. Tym bardziej, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki, czy szerzej – społeczeństwa, nieposiadającego odpowiednich nieruchomości, zwłaszcza zabudowanych, bez których realizacja wielu funkcji gospodarczych i społecznych jest niemożliwa. Rynek nieruchomości podlega: ograniczeniom i specyficznym regulacjom wynikającym z charakterystycznych cech nieruchomości, a zwłaszcza z ich trwałej lokalizacji, prawom ekonomicznym odnoszącym się do funkcjonowania rynku w gospodarce towarowo-pieniężnej w ogóle.

Z tego powodu autorzy zajmujący się tą problematyką uważają zazwyczaj, że rynek nieruchomości jest bardziej skomplikowany niż rynki pozostałych dóbr i usług. Nie wnikając, czy jest to w pełni słuszne (rynek każdego dobra ma swoją specyfikę), trzeba jednak podkreślić, że charakterystyczne cechy nieruchomości mają wyraźny wpływ na sposób funkcjonowania tego rynku.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty rynku wtórnego obrotu nieruchomościami. Taki też był zasadniczy cel opracowania.

Praca składa się z trzech rozdziałów:

Rozdział pierwszy to charakterystyka rynku nieruchomości. Wskazano w nim na znaczenie pojęcia rynku nieruchomości, dokonano znaczących analiz głównych elementów rynku nieruchomości. Opisano także obrót wtórny nieruchomościami, zaprezentowano również specyficzne cechy lokalnego rynku nieruchomości.

Rozdział drugi to charakterystyka wtórnego rynku obrotu nieruchomościami. Wskazano w nim cechy rynku, dokonano charakterystyki ofert, zaprezentowano relacje klienci – kupujący, przedstawiono charakterystykę cen.

Rozdział trzeci to analiza typowych transakcji na wtórnym rynku. Wskazano nim źródła informacji, dokonano prezentacji ofert, zaprezentowano także analizę ekonomiczną rynku oraz perspektywy rozwoju.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW.

Rynek mieszkaniowy w Polsce – systemy i źródła finansowania

Wstęp 2

Rozdział I. Rynek nieruchomości oraz podstawy jego funkcjonowania 4
1.1. Nieruchomość jako dobro ekonomiczne 4
1.2. Podstawy funkcjonowania rynku nieruchomości 10
1.3. Podstawowe elementy gospodarki na rynku nieruchomości 15
1.4. Rynek nieruchomości w gospodarce 23

Rozdział II. Polski rynek mieszkaniowy 26
2.1. Lokal jako podstawowe dobro na rynku mieszkaniowym 26
2.2. Transakcje na rynku nieruchomości w Polsce 33
2.3. System finansowania polskiego rynku mieszkaniowego 41
2.4. Aspekty oraz warunki wyboru lokalu mieszkalnego 43

Rozdział III. Kredytowanie kapitałem obcym jako forma finansowania inwestycji mieszkaniowych 49
3.1. Kredyt hipoteczny jako podstawowa jednostka finansowania 49
3.2. Kredyt w obcej walucie 55
3.3. Pomoc państwa w finansowaniu inwestycji 58
3.4. Analiza i wybór najkorzystniejszej formy kredytowania lokalu 59
3.4.1. Metody refinansowania portfela kredytów mieszkaniowych 59
3.4.2. Sytuacja na polskim rynku kredytowym 64
3.4.3. Zasady i warunki udzielania kredytu 69

Rozdział IV. Uwarunkowania wyboru lokalu mieszkalnego 74
4.1. Procesy towarzyszące przy kupnie nieruchomości lokalowej 74
4.2. Ocena skutków po zakończeniu przedsięwzięcia 79

Zakończenie 90
Bibliografia 92
Spis tabel 96
Spis rysunków 97

Wstęp

Początki lat dziewięćdziesiątych przyniosły istotne zmiany w systemie ekonomicznym w Polsce. Przechodzenie od gospodarki centralnie planowanej do rynkowej wywołało konsekwencje w wielu dziedzinach, m.in. doprowadziło do rozwoju rynku nieruchomości.

Pomimo że polski rynek nieruchomości należy do rynków mało dojrzałych, jego rozwój przyczynił się do powstania nowych zjawisk w naszej rzeczywistości gospodarczej – nieruchomość stała się obiektem rynkowym, wystąpiły dążenia do postrzegania jej m.in. jako obiektu inwestowania czy obiektu przynoszącego dochód. Powstanie rynku spowodowało zapotrzebowanie na usługi pośredników, rzeczoznawców, deweloperów, doradców i zarządców. Wszyscy poszukują wsparcia teoretycznego, porządkującego problematykę nieruchomości w nowych warunkach ekonomicznych.

Problematyka nieruchomości jest przedmiotem zainteresowania wielu dyscyplin naukowych: prawa, ekonomii, finansów, inżynierii budowlanej, geodezji, rolnictwa, leśnictwa czy sadownictwa. Związki z innymi naukami są jeszcze szersze. Nieruchomościami zajmują się również architekci, urbaniści, gleboznawcy, geografowie, geolodzy.

Jak widać z powyższego, wiedza z zakresu nieruchomości ma charakter interdyscyplinarny. Sama nie tworzy jednak wyodrębnionej, zwartej dyscypliny, obejmującej wszystkie powyższe dziedziny. Należy podkreślić, że konsolidacji podlega wiedza z zakresu problematyki ekonomicznej. Wyodrębniona została nauka (land economics), która zajmuje się badaniem i analizowaniem związków gospodarczych między ludźmi, dotyczących wykorzystania przestrzeni. Stanowi ona przedmiot badań i nauczania w Stanach Zjednoczonych już od 1892 roku. Coraz częściej wyróżnia się ekonomikę nieruchomości, która – oprócz wyżej wymienionego zakresu wiedzy – zajmuje się m.in. problematyką finansowania, funkcjonowania rynku nieruchomości czy zarządzaniem nieruchomościami. Integruje ona zarówno techniczne, prawne, jak i ekonomiczne postrzeganie nieruchomości. Zajmuje się poziomem makroekonomicznym (alokacją zasobów) oraz mikroekonomicznym (badaniem i analizą rynku, powstawaniem popytu, wyceną, obrotem, zarządzaniem itp.).

Ekonomiczna problematyka nieruchomości zajmuje miejsce szczególne na tle innych obszarów. Ważkość tej problematyki jest w pełni uzasadniona – wynika m.in. z roli nieruchomości jako składnika majątku narodowego, z rynkowego charakteru nieruchomości czy specyficznych cech jako towaru lub obiektu inwestowania. Wszyscy, zajmujący się problematyką nieruchomości, muszą poznać kategorie ekonomiczne, takie jak: rynek, wartość czy cena. Można przypuszczać, że znaczenie wątków ekonomicznych, w miarę stabilizacji otoczenia prawnego, będzie w Polsce rosło.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty rynku mieszkaniowego w Polsce – systemów i źródeł finansowania. Taki też był zasadniczy cel pracy i jej zakres.

Praca składa się z czterech rozdziałów:

Rozdział pierwszy to rynek nieruchomości oraz podstawy jego funkcjonowania: nieruchomość jako dobro ekonomiczne, podstawy funkcjonowania rynku nieruchomości, podstawowe elementy gospodarki na rynku nieruchomości oraz rynek nieruchomości w gospodarce.

Rozdział drugi to polski rynek mieszkaniowy: lokal jako podstawowe dobro na rynku mieszkaniowym, transakcje na rynku nieruchomości w Polsce oraz system finansowania polskiego rynku mieszkaniowego, aspekty oraz warunki wyboru lokalu mieszkalnego.

Rozdział trzeci to kredytowanie kapitałem obcym jako forma finansowania inwestycji mieszkaniowych: kredyt hipoteczny jako podstawowa jednostka finansowania, kredyt w obcej walucie, pomoc państwa w finansowaniu inwestycji, analiza i wybór najkorzystniejszej formy kredytowania lokalu.

Rozdział czwarty to uwarunkowania wyboru lokalu mieszkalnego: procesy towarzyszące przy kupnie nieruchomości lokalowej, ocena skutków po zakończeniu przedsięwzięcia.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachowa, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW, raporty i analizy własne.

Rynek deweloperski w Polsce

Streszczenie 3
Wstęp 4
Słowa kluczowe 8

Rozdział I. Budownictwo mieszkaniowe i czynniki jego rozwoju 9
1.1. Pojęcie nieruchomości i nieruchomości mieszkaniowej 9
1.2. Rynek nieruchomości i budownictwa mieszkaniowego 12
1.3. Inwestycje budowlane 22
1.4. Budowlana działalność inwestycyjna 27

Rozdział II. Rola firm developerskich w rozwoju budownictwa mieszkaniowego 29
2.1. Pojęcie developera 29
2.2. Działalność inwestycyjna firm deweloperskich 34
2.3. Istota i struktura rynku deweloperskiego w Polsce 38
2.4. Rola dewelopera na polskim rynku budownictwa mieszkaniowego 45

Rozdział III. Perspektywy rozwoju rynku deweloperskiego 49
3.1. Aktualne tendencje na rynku deweloperskim 49
3.2. Ocena tendencji na rynku deweloperskim 62
3.3. Perspektywy rozwoju rynku deweloperskiego 64

Zakończenie 68
Bibliografia 70
Spis tabel 73
Spis wykresów 74

Streszczenie

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty rynku developerskiego w Polsce.

Praca składa się z trzech rozdziałów: Rozdział pierwszy to budownictwo mieszkaniowe i czynniki jego rozwoju: pojęcie nieruchomości i nieruchomości mieszkaniowej, rynek nieruchomości i budownictwa mieszkaniowego, inwestycje budowlane, budowlana działalność inwestycyjna. Rozdział drugi to rola firm developerskich w rozwoju budownictwa mieszkaniowego: pojęcie developera, działalność inwestycyjna firm deweloperskich, istota i struktura rynku deweloperskiego w Polsce, rola dewelopera na polskim rynku budownictwa mieszkaniowego. Rozdział trzeci to perspektywy rozwoju rynku deweloperskiego: tendencje na rynku deweloperskim, ocena tendencji na rynku deweloperskim, perspektywy rozwoju rynku deweloperskiego.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne i źródła ze stron WWW.

Rola pośrednika na rynku nieruchomości

Wstęp 2

Rozdział I. Istota nieruchomości i rynku nieruchomości 4
1.1. Definicja i rodzaje nieruchomości 4
1.2. Podstawowe funkcje spełniane przez nieruchomości w gospodarce rynkowej 7
1.3. Pojęcie rynku nieruchomości 11
1.4. Pośrednik na rynku nieruchomości 17
1.4.1. Pośrednictwo jako działalność zawodowa 17
1.4.2. Pośrednik w systemie obrotu nieruchomościami 20
1.4.3. Zadania i odpowiedzialność pośrednika w świetle prawa 23
1.4.4. Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami 27

Rozdział II. Agencja obrotu nieruchomościami „Home Broker” 30
2.1. Krótka charakterystyka agencji 30
2.2. Struktur organizacyjna agencji 30
2.3. Oferta agencji 31
2.4. Rynek i pozycja konkurencyjna agencji 32

Rozdział III. Analiza działalności pośredników „Home Broker” 44
3.1. Struktura zatrudnienia pośredników 44
3.2. Charakter pracy pośredników 44
3.3. Liczba transakcji zawartych i zrealizowanych przez pośredników 49
3.4. Ocena działalności pośredników na tle konkurencji 51

Zakończenie 57
Bibliografia 59
Spis tabel 61

Wstęp

Ostatnia dekada lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia zapoczątkowała okres ożywienia polskiego rynku nieruchomości, a szczególnie segmentu nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Przejawem tego ożywienia była rosnąca liczba transakcji kupna-sprzedaży, najmu-wynajmu, dzierżawy itp.

W ślad za tymi procesami, prowadzącymi w dużym stopniu do przeniesienia praw własności do nieruchomości, coraz większego znaczenia nabierała działalność osób obsługujących rynek nieruchomości i ułatwiających jego funkcjonowanie, tj. rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców.

Różnorodność form aktywności tych specjalistów z jednej strony oraz pojawiające sic nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu z drugiej wywołały konieczność prawnego uregulowania zakresu ich czynności, określenia praw i obowiązków, wreszcie nadania ich działalności statusu działalności zawodowej.

Aktywność profesjonalistów rynku nieruchomości, tj. rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców została usankcjonowana przez. Ustawę o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. i uznana za działalność zawodową wymagającą uzyskania odpowiedniego uprawnienia lub licencji.

Rozwój i systematycznie pogłębiająca się segmentacja rynku nieruchomości stawiają przed specjalistami obsługującymi ten rynek nowe wyzwania, zaś potrzeby i oczekiwania ich klientów cechuje coraz wyższa złożoność i niepowtarzalność.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania roli pośrednika na rynku nieruchomości na przykładzie konkretnej agencji nieruchomości. Taki też był zasadniczy cel opracowania.

Praca składa się z trzech rozdziałów:

Rozdział pierwszy to istota nieruchomości i rynku nieruchomości: definicja i rodzaje nieruchomości, podstawowe funkcje spełniane przez nieruchomości w gospodarce rynkowej, pojęcie rynku nieruchomości, pośrednik na rynku nieruchomości.

Rozdział drugi to Agencja obrotu nieruchomościami „Home Broker”: krótka charakterystyka agencji, struktura organizacyjna agencji, oferta agencji oraz rynek i pozycja konkurencyjna agencji.

Rozdział trzeci to analiza działalności pośredników „Home Broker”: struktura zatrudnienia pośredników, charakter pracy pośredników, liczba transakcji zawartych i zrealizowanych przez pośredników oraz ocena działalności pośredników na tle konkurencji.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, żródła ze stron WWW i materiały wewnętrzne „Home Broker”.

Opis i analiza cech charakteryzujących rynek nieruchomości

praca na studia podyplomowe

Wstęp 3

1. Pojęcie rynku nieruchomości 4
2. Cechy rynku nieruchomości 11
3. Funkcje rynku nieruchomości 28
4. Rynek nieruchomości w Polsce po 1990 roku 30

Zakończenie 40
Bibliografia 42
Spis rysunków 44

Wstęp

Problematyka nieruchomości stanowi przedmiot badań wielu dyscyplin naukowych, które w różny sposób pojmują i analizują nieruchomości. Wśród dyscyplin tych należy wymienić przede wszystkim: geografię, ekonomię, socjologię i prawo.

Geografia – skupia się na cechach fizycznych nieruchomości, procesach geograficznych, chemicznych i biologicznych, które wpływają na charakterystykę ziemi i co za tym idzie – sposób jej użytkowania.

Ekonomia postrzega nieruchomość jako źródło bogactwa i rzecz mającą wartość. Obok pracy, kapitału i alokacji, ziemia jako podstawowy element nieruchomości stanowi jeden z czynników produkcji. Nieruchomość, a raczej wiązka praw do niej, jest towarem rynkowym. Ponadto, prawa do nieruchomości są źródłem korzyści ekonomicznych wynikających przede wszystkim z przysługującej właścicielowi wyłączności do korzystania i czerpania pożytków, np. dochodów czynszowych, a także korzystania z efektów wzrostu wartości.

Dla socjologii natomiast nieruchomość to kategoria społeczna, w której podkreśla się dualny charakter ziemi jako bogactwa należącego do wszystkich ludzi oraz jako towaru – przedmiotu własności, który jest kupowany, sprzedawany i użytkowany przez ludzi.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty cech charakteryzujących rynek nieruchomości. Taki też był zasadniczy cel opracowania.

Praca składa się z czterech części:

Część pierwsza to pojęcie rynku nieruchomości, część druga to cechy runku nieruchomości, część trzecia to funkcje rynku nieruchomości, część czwarta to rynek nieruchomości w Polsce po 1990 roku.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW.

Kredytowe wspomaganie rozwoju budownictwa mieszkaniowego

Wstęp 2

Rozdział I. Rynek nieruchomości i modele jego funkcjonowania 4
1.1. Definicja rynku nieruchomości 4
1.2. Cechy rynku nieruchomości 10
1.3. Podmioty działające na rynku nieruchomości 12
1.4. Funkcje pełnione przez rynek nieruchomości 16
1.5. Model funkcjonowania rynku nieruchomości 18
1.5.1. Popyt, podaż i cena na rynku nieruchomości 18
1.5.2. Specyfika rynku nieruchomości 21
1.5.3. Specyfika modelu funkcjonowania rynku nieruchomości na przykładzie nieruchomości mieszkaniowych 24

Rozdział II. Kredyt jako czynnik wspomagający rozwój budownictwa mieszkaniowego 28
2.1. Pojęcie i przedmiot kredytu hipotecznego 28
2.2. Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy 38
2.3. Zabezpieczenia kredytu hipotecznego 39
2.3.1. Hipoteka 39
2.3.2. Dług gruntowy 42

Rozdział III. Diagnoza rynku kredytów hipotecznych w Polsce 44
3.1. Rynek kredytów hipotecznych w Polsce 44
3.2. Tendencje na rynku kredytów hipotecznych w Polsce przed wybuchem kryzysu finansowego 50
3.3. Tendencje na rynku kredytów hipotecznych w Polsce w czasach kryzysu finansowego 54
3.4. Podsumowanie i wnioski 58

Zakończenie 62
Bibliografia 64
Spis tabel 67
Spis rysunków 68

Wstęp

Zgodnie z normatywną definicją zamieszczoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mieszkanie jest to zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.

Mieszkanie zaliczane jest do dóbr pierwszej potrzeby, ponieważ każdy człowiek czuję pragnienie posiadania dachu nad głową. Warto jednak podkreślić, że nie każdego stać na zakup mieszkania za gotówkę. W takiej sytuacji można skorzystać z innych form finansowania takiego przedsięwzięcia. Najbardziej rozpowszechnioną formą finansowania budownictwa mieszkaniowego jest niewątpliwie kredyt hipoteczny.

Celem niniejszej pracy było ukazanie istoty i roli kredytu hipotecznego w finansowaniu budownictwa mieszkaniowego. Rozważania zawarto w trzech rozdziałach.

W rozdziale pierwszym ukazano rynek nieruchomości i modele jego funkcjonowania. Na wstępie zdefiniowano pojęcie rynku nieruchomości oraz przedstawiono jego cechy. Następnie przedstawiono podmioty działające na rynku nieruchomości oraz funkcje pełnione przez ten rynek. W rozdziale pierwszym omówiono także model funkcjonowania rynku nieruchomości, z uwzględnieniem popytu, podaży i ceny na rynku nieruchomości, specyfiki rynku nieruchomości oraz specyfiki modelu funkcjonowania rynku nieruchomości na przykładzie nieruchomości mieszkaniowych.

W rozdziale drugim ukazano istotę kredytu jako czynnika wspomagającego rozwój budownictwa mieszkaniowego. Na wstępie zdefiniowano pojęcie kredytu hipotecznego kredytu mieszkaniowego. W rozdziale tym omówiono także rodzaje zabezpieczeń kredytu hipotecznego ze szczególnym omówieniem hipoteki i długu gruntowego.

W rozdziale trzecim dokonano diagnozy rynku kredytów hipotecznych w Polsce. Na wstępie przedstawiono rynek kredytów hipotecznych w Polsce. Następnie omówiono tendencje na rynku kredytów hipotecznych w Polsce przed wybuchem kryzysu finansowego oraz w czasach kryzysu finansowego. Pod koniec rozważań sformułowano wnioski końcowe.

W pracy zawarto odniesienia do literatury przedmiotu zarówno zwartej, ciągłej, normalizacyjnej, informacyjnej, a także internetowej. Rozważania opierały się na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Prawne aspekty wynajmu mieszkalnego lokalu komunalnego

Wstęp 2

Rozdział I. Pojęcie mieszkaniowego zasobu komunalnego 3
1.1. Podstawy prawne funkcjonowania 3
1.2. Stan zasobów w Polsce 8
1.2.1. Zjawisko deficytu jakościowego 10
1.2.2. Perspektywy rozwoju 11
1.3. Klasyfikacja lokali w zasobach komunalnych 14

Rozdział II. Ustawowe zadania gminy w gospodarce mieszkaniowej 23
2.1. Prawo wynajmu lokalu mieszkalnego 23
2.1.1. Zawarcie umowy najmu 23
2.1.2. Obowiązki wynajmującego i najemcy 26
2.1.3. Wypowiedzenie umowy najmu 29
2.2. Odmowa wynajmu lokalu komunalnego 31
2.3. Obowiązek wynajmu lokalu zamiennego 32
2.4. Obowiązek wynajmu lokalu socjalnego 32
2.5. Obowiązek wynajmu pomieszczenia zastępczego 34

Rozdział III. Case study 42
3.1. Realizacja wynajmu lokali w gminie XXX 42
3.2. Analiza SWOT 53
3.3. Wnioski 58

Zakończenie 64
Bibliografia 66

Wstęp

Reforma administracyjna kraju spowodowała, że odżyły na nowo problemy związane z gospodarką jednostek samorządu terytorialnego. Nie są one zupełnie nowe, gdyż już z chwilą wprowadzenia do polskiego ustroju społeczno-gospodarczego instytucji samorządu terytorialnego zaistniała konieczność odpowiedniego ukształtowania sfery gospodarki komunalnej (lokalnej). Próby uregulowania tej dziedziny działalności samorządu terytorialnego podejmowane były przez polskiego ustawodawcę wielokrotnie, lecz w miarę kompleksowe uregulowanie zawiera dopiero ustawa o gospodarce komunalnej. Nie odnosząc się w tym miejscu szczegółowo do problematyki trafności przyjętych rozwiązań, należy jeszcze raz zaznaczyć, że problematyka ta nabrała aktualności wraz z wprowadzeniem trójstopniowego modelu samorządu terytorialnego.

Z pojęciem gospodarki jednostek samorządu terytorialnego (komunalnej) nierozerwalnie wiąże się zagadnienie udziału podmiotów samorządowych jako przedsiębiorców w gospodarce oraz form organizacyjno-prawnych tej działalności. Niniejsze opracowanie obejmuje wiele istotnych problemów związanych z tą problematyką oraz daje odpowiedzi autorów na rodzące się pytania i wątpliwości. W niezbędnym dla praktyki zakresie prezentowany jest dorobek doktryny oraz orzecznictwa sądowego.

Gospodarka samorządu terytorialnego zasługuje na uwagę, chociażby ze względu na fakt, że mimo upływu 20 lat od reaktywowania…

Gospodarka nieruchomościami magazynowymi

Wstęp 2

Rozdział I. Charakterystyka nieruchomości 3
1.1. Pojęcia i definicje 3
1.2. Nieruchomości i ich podział 5
1.3. Cele gospodarowania zasobami nieruchomości 10

Rozdział II. Zasoby nieruchomości w Polsce 24
2.1. Rynek nieruchomości magazynowych w Polsce 24
2.2. Struktura nieruchomości magazynowych i ich główni użytkownicy – podział na regiony 26
2.3. Zestawienie wielkości powierzchni magazynowych 33

Rozdział III. Magazyn wysokiego składowania 38
3.1. Konstrukcja 38
3.2. Codzienna eksploatacja 41
3.3. Konserwacja i kontrola 49
3.4. Zasady bezpiecznego użytkowania 52

Rozdział IV. Koszty gospodarki magazynowej 56
4.1. Koszty obsługi magazynów 56
4.2. Koszty utrzymania budynku magazynu oraz jego infrastruktury i wyposażenia 57
4.3. Automatyczne magazyny wysokiego składowania jako sposób zmniejszenia kosztów gospodarki magazynowej 57

Zakończenie 65
Bibliografia 67
Spis rysunków i tabel 70

Wstęp

Nieruchomość staje się coraz częstszym obiektem aktywnego zainteresowania ze strony osób fizycznych i prawnych. Wiąże się to przede wszystkim z wykorzystywaniem nieruchomości w działalności gospodarczej, sferze użyteczności publicznej oraz w obszarze zaspokajania potrzeb indywidualnych.

Nieruchomości mogą mieć charakter mieszkalny i niemieszkalny. Wśród nieruchomości niemieszkalnych coraz większe znaczenie zyskują nieruchomości magazynowe.

Mając na uwadze, że racjonalna gospodarka nieruchomościami własnymi lub powierzonymi wymaga fachowej wiedzy, której podstawę stanowią m.in. definicje i przepisy prawne oraz określone przez naukę ekonomii funkcje spełniane przez nieruchomości w gospodarce rynkowej, celem niniejszej pracy było omówienie problematyki gospodarki nieruchomościami magazynowymi.

Praca składa się z czterech rozdziałów.

W rozdziale pierwszym dokonano charakterystyki nieruchomości. Rozważania rozpoczęto od przedstawienia podatkowych pojęć i definicji. Następnie ukazano podział nieruchomości oraz zaprezentowano cele gospodarowania zasobami nieruchomości.

W rozdziale drugim przedstawiono zasoby nieruchomości w Polsce. Rozważania rozpoczęto od ukazania rynku nieruchomości magazynowych w Polsce. Następnie przedstawiono strukturę nieruchomości magazynowych i ich głównych użytkowników. Pod koniec rozdziału drugiego dokonano zestawienia wielkości powierzchni magazynowych.

W rozdziale trzecim przedstawiono analizę magazynu wysokiego składowania. W rozdziale tym kolejno omówiono jego konstrukcję, codzienną eksploatację, kontrolę i konserwację oraz zasady bezpiecznego użytkowania.

W rozdziale czwartym omówiono koszty gospodarki magazynowej. W rozdziale tym przedstawiono koszty obsługi magazynów, koszty utrzymania budynku magazynu i jego infrastruktury oraz koszty utrzymania, wyposażenia oraz sprzętu. Pod koniec rozdziału czwartego dokonano analizy automatycznego magazynu wysokiego składowania jako sposobu zmniejszenia kosztów gospodarki magazynowej.

Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne.

Zarządzanie zasobami wspólnoty mieszkaniowej

Wstęp

Rozdział I. Zarządzanie nieruchomością – podstawy teoretyczne
1.1. Podstawy zarządzania działalnością gospodarczą
1.1.1. Pojęcie zarządzania
1.1.2. Proces zarządzania
1.2. Nieruchomość jako obiekt zarządzania
1.2.1. Pojęcie i specyfika nieruchomości
1.2.2. Specyfika zarządzania nieruchomością mieszkaniową
1.2.3. Analiza uwarunkowań
1.2.4. Priorytety strategiczne
1.2.5. Zarządzanie nieruchomością w ujęciu finansowym

Rozdział II. Rola zarządzającego nieruchomością
2.1. Zakres działań i funkcje
2.2. Wymogi kwalifikacyjne
2.3. Baza danych dla zarządzającego

Rozdział III. Zarządzanie nieruchomością wspólną
3.1. Istota i rodzaje Wspólnoty Mieszkaniowej
3.2. Formy zarządu nieruchomością wspólną
3.3. Prawa i obowiązki właścicieli lokali
3.4. Zarządzanie finansami Wspólnoty Mieszkaniowej
3.5. Plan zarządzania Wspólnoty Mieszkaniowej

Rozdział IV. Doświadczenia z zarządzania Wspólnotą Mieszkaniową
4.1. Charakterystyka badanych zasobów
4.2. Działalność zarządu i zarządcy
4.3. Koszty eksploatacji nieruchomości
4.4. Koszty technicznego utrzymania i zakres remontów
4.5. Analiza porównawcza badanych Wspólnot Mieszkaniowych

Zakończenie
Bibliografia
Spis tabel
Spis rysunków

Rynek nieruchomości w Polsce

Wstęp 3

Rozdział I. Nieruchomość jako kategoria ekonomiczna 5
1.1. Definicja nieruchomości 5
1.2. Klasyfikacja nieruchomości 8
1.3. Specyfika nieruchomości w otoczeniu rynkowym 14
1.3.1. Cechy fizyczne 14
1.3.2. Cechy ekonomiczne 17
1.3.3. Cechy funkcjonalne nieruchomości 20
1.3.4. Cechy instytucjonalne – prawne 22

Rozdział II. Rynek nieruchomości i podmioty działające na tym rynku 27
2.1. Pojęcie i cechy rynku nieruchomości 27
2.2. Popyt i podaż 29
2.3. Czynniki stymulujące i ograniczające rynek 31
2.4. Podmioty działające na rynku nieruchomości 36

Rozdział III. Uwarunkowania rynku nieruchomości 41
3.1. Rynek nieruchomości w Polsce przed rokiem 1990 41
3.2. Rynek nieruchomości w Polsce po roku 1990 42
3.3. Rynek nieruchomości w Polsce po wstąpieniu do UE 45
3.4. Perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w Polsce 57

Rozdział IV. Struktura rynku nieruchomości 60
4.1. Powierzchnie biurowe 60
4.2. Powierzchnie handlowe 63
4.3. Hotele 64
4.4. Garaże wielopoziomowe 65
4.5. Powierzchnie przemysłowe 67
4.6. Powierzchnie magazynowe 68
4.7. Budownictwo mieszkaniowe i apartamentowe 70

Zakończenie 73
Bibliografia 77
Spis tabel 81
Spis rysunków 82