Wstęp 2
Rozdział pierwszy. Ryzyko kredytowe i jego determinanty w działalności banku 4
1.1. Pojęcie i przyczyny występowania ryzyka kredytowego 4
1.2. Rodzaje ryzyk kredytowych i czynniki ich występowania 9
1.3. Skutki występowania ryzyka kredytowego i formy jego zabezpieczenia 16
Rozdział drugi. Metody oceny ryzyka kredytowego 23
2.1. Ogólna charakterystyka metod analizy ryzyka kredytowego 23
2.2. Źródła informacji do analizy ryzyka kredytowego 32
2.2.1. Pojęcie, znaczenie i rola analizy ekonomicznej 32
2.2.2. Metody analizy ekonomiczno- finansowej 38
2.2.3. Materiały źródłowe analizy ekonomicznej 40
2.3. Analiza wskaźnikowa 44
Rozdział trzeci. Sterowanie ryzykiem kredytowym w X Banku S.A. 48
3.1. Ogólna charakterystyka banku 48
3.2. Optymalizacja i zarządzanie portfelem kredytowym przez X Bank S.A. – sterowanie ryzykiem kredytowym 53
3.3. Ocena skuteczności zarządzania ryzykiem kredytowym 66
Zakończenie 69
Bibliografia 71
Spis rysunków 73
Spis tabel 74
Wstęp
Ryzyko odgrywa dominującą rolę w życiu codziennym, gdyż występuje we wszystkich dziedzinach działalności człowieka. Nie można go uniknąć, ponieważ jest związane z niepewnością dotyczącą przyszłości, której nie można kontrolować ani dokładnie przewidzieć. Pojęcie ryzyka jest obecne w wielu dyscyplinach nauki, jednak szczególnie widoczne jest ryzyko w bankowości.
Zarządzanie ryzykiem jest specjalnością szybko rozwijającą się w bankach. Służy do planowania poziomu ryzyka akceptowanego w danym rodzaju działalności, monitorowania tego poziomu ryzyka i szacowania wielkości potencjalnych strat. Przyjmowanie w działalności bankowej określonego poziomu ryzyka powinno wynikać ze świadomej decyzji zarządu. Związane jest zwykle ze stopniem motywacji do osiągania większej rentowności lub szybszego rozwoju.
W każdym banku potrzebne jest twórcze, a nie mechaniczne wdrożenie metod zarządzania ryzykiem, uwzględniające charakter i wielkość prowadzonej działalności, dlatego też celem niniejszej pracy było omówienie problematyki ryzyka kredytowego w działalności banku oraz przedstawienie praktycznej analizy danych finansowych banku wykorzystywanych do określenia poziomu ryzyka.
Praca składa się z trzech rozdziałów. Dwa pierwsze rozdziały stanowią rozważania teoretyczne, natomiast rozdział trzeci to empiryczna część niniejszej pracy.
W rozdziale pierwszym ukazano ryzyko kredytowe i jego przyczyny w działalności banku. Na wstępie zdefiniowano pojęcie ryzyka kredytowego oraz przedstawiono przyczyny jego występowania. Następnie wskazano rodzaje ryzyk kredytowych oraz przedstawiono czynniki ich występowania. Pod koniec rozdziału pierwszego omówiono następstwa występowania ryzyka kredytowego oraz formy zabezpieczenia jego spłat.
W rozdziale drugim ukazano metody oceny ryzyka kredytowego. Na wstępie tego rozdziału dokonano ogólnej charakterystyki metod analizy ryzyka kredytowego. Następnie wskazano źródła informacji do analizy ryzyka kredytowego. Zdefiniowano pojęcie, znaczenie oraz wskazano rolę analizy ekonomicznej, przedstawiono metody analizy ekonomiczno-finansowej a także przedstawiono materiały źródłowe analizy ekonomicznej. Pod koniec rozdziału omówiono istotę analizy wskaźnikowej.
W rozdziale trzecim dokonano analizy sterowania ryzykiem kredytowym w X Banku S.A. Zanim przystąpiono do badań, dokonano ogólnej charakterystyki badanego banku. Ukazano proces optymalizacji i zarządzania portfelem kredytowym przez X Bank S.A..
Pod koniec rozdziału dokonano podsumowania przeprowadzonej analizy.
Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w Internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne. Ponadto w pracy wykorzystano materiały wewnętrzne X Banku S.A.