Jak zbierać i opracowywać materiały do pracy dyplomowej?

Szukanie materiałów do pracy dyplomowej to zadanie pracochłonne i czasem trudne, ale nie niemożliwe. Dobrze ułożony plan szukania materiałów pomaga w ustalaniu priorytetów i podziale ich na etapy. Pamiętaj, że dobrze zebrany materiał to połowa sukcesu w napisaniu pracy licencjackiej czy magisterskiej.

Kiedy mamy wybrany już temat naszej pracy, czas zabrać się za szukanie materiałów, które posłużą nam w pisaniu pracy. Od czego zacząć?

Temat pracy zawsze determinuje zakres materiału – to jest nasz punkt wyjścia, na którym oprzemy nasze poszukiwania.

Na początku należy się zaznajomić z dziedziną wiedzy, z której piszemy pracę. Poznanie ogólnych, podstawowych terminów i zagadnień daje nam dość szerokie spojrzenie na nasz problem badawczy.

Dlatego też szukanie należy zacząć od przeczytania kilku książek z interesującej nas dziedziny. W nich znajdziemy bibliografię i szczegółowe opracowania naszego tematu. Im więcej będziemy czytać, tym więcej będziemy mieć informacji potrzebnych do napisania pracy. Poza tym, z każdą przeczytaną książką nasz problem badawczy będzie opisany bardziej szczegółowo.

W większości uniwersyteckich bibliotek są bazy danych, gdzie można znaleźć bardzo dużo materiałów z konkretnej dziedziny – to prawdziwa skarbnica wiedzy, ale trzeba też wiedzieć, jak i czego szukać. Tu zawsze z pomocą przyjdzie nam personel biblioteki. Znalezienie materiału w katalogach bibliotecznych nie jest aż tak czasochłonne i trudne, jak szukanie materiału do pracy, w której opisujemy pewne procesy technologiczne albo tzw. case studies (np. na studiach technicznych, medycznych czy ekonomicznych). Tu nie wystarczy sama wiedza z książek. Aby dobrze zbadać dane zjawisko trzeba się udać w miejsce, gdzie ono występuje i dokładnie prześledzić cały proces. Zadanie to może być trudne, gdyż nie zawsze mamy dostęp do pewnych technologii czy danych, które firma lub instytucja chroni przed konkurencją i nie ujawnia swoich zasobów i tzw. know-how. Tu już wszystko zależy od specyfiki danej branży.

W zbieraniu materiału i układaniu pomaga nam współczesna technologia – dzięki niej mamy możliwość kopiowania, skanowania i utrwalania interesujących nas tekstów w pamięci komputera, co znacznie przyspiesza proces pisania pracy. Wiele bibliotek oferuje nagrywanie fragmentów książek na pamięć przenośną lub płytę CD. Takie udogodnienie niezmiernie oszczędza nasz czas, a poza tym ułatwia także odszukanie materiału (jeżeli mamy go posegregowanego w folderach i plikach).

Gdy już mamy zebrany materiał, warto go jeszcze raz przejrzeć i zastanowić się, co tak naprawdę będzie nam potrzebne, a co jest tylko dodatkiem do naszego tematu (dodatek ten może poszerzyć temat, lecz może też okazać się, że jest zupełnie niepotrzebny). Po zrobieniu wstępnej selekcji nasz materiał można podzielić na części odpowiadające rozdziałom naszej pracy. Przy pisaniu łatwiej nam będzie ogarnąć mniejszą część niż cały materiał, którego może być sporo (zwłaszcza przy pracach na studiach technicznych).

Zebrane informacje można też podzielić według zakresu tematycznego, np. materiał na temat metodologii pracy, materiał danego zagadnienia, opisy, szkice, projekty, itp. Tak uporządkowane informacje są łatwe do odszukania. Dzięki wstępnej selekcji dane zagadnienie można łatwo i szybo znaleźć.

Innym sposobem jest ułożenie materiału według chronologii jego powstania. Taki sposób jest pomocny jeśli opisujemy konkretne zagadnienie z perspektywy czasowej (np. przy przeglądzie twórczości danego autora).

Dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek, pisanie pracy nie będzie tak skomplikowane, jakby się to mogło wydawać na początku. Dobrze ułożony i przygotowany materiał pozwoli na szybkie napisanie pracy dyplomowej.