Ostatnie lata studiów to okres ważnych wyborów, które mogą mieć wpływ na Twoją przyszłość. Studenci wybierają promotora i tematykę seminarium, z zakresu której będą pisać pracę. Prawdopodobnie wybór seminarium już za Tobą i przychodzi czas na wybór tematu pracy dyplomowej.
Przed dokonaniem wyboru tematu, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Po pierwsze, temat musi odpowiadać tematyce wybranego seminarium, jak i częściowo dziedzinie zakładu bądź katedry, którą reprezentuje nasz promotor. Jest to dość istotna sprawa, ponieważ może okazać się, że promotor nie wyrazi zgodny na naszą propozycję tematu.
Po drugie, należy wziąć pod uwagę kwestię, czy temat który mamy na oku, był już kiedyś wcześniej opracowany przez kogoś, czy też nasz pomysł jest innowacyjny i oryginalny. Jeżeli propozycja tematu jest już dość wyeksploatowana przez badaczy zajmujących się daną tematyką, prawdopodobnie nic nowego już nie opiszemy. Natomiast, jeśli dany temat nie został jeszcze szeroko opisany w publikacjach polskich, praca będzie dużo bardziej interesująca. Niestety, wiąże się to z koniecznością szukania źródeł w bibliotekach zagranicznych. Czasami jednak warto poświecić na to czas, ponieważ taki temat i praca mogą być wysoko ocenione przez egzaminatorów.
Następną ważną sprawą są źródła – w wersji drukowanej oraz elektronicznej, jak również ich wersja językowa. Warto wcześniej, przed dokonaniem wyboru tematu, wybrać się do bibliotek i posprawdzać katalogi i bazy danych. Dodatkowo można zorientować się w sprawie dostępności źródeł wśród baz katalogów w bibliotekach zagranicznych. W przypadku, gdy planowany przez nas temat proponuje oryginalne ujęcie jakiegoś zagadnienia lub jest zupełnie nowy, może się okazać że brakuje materiałów źródłowych, bądź że są dostępne źródła tylko w językach, których nie znamy. Zatem co dalej w tej sytuacji? Można od razu zmienić temat albo go nieco zmodyfikować, bądź też próbować szukać źródeł w naszym języku lub zlecić tłumaczenie (co będzie już niestety czasochłonne i kosztowne).
Powinniśmy się nadto zastanowić, wybrany przez nas temat nie będzie zbyt banalny lub za złożony, to może mieć wpływ na ocenę z pracy. Dobierzmy najlepiej temat na miarę swoich możliwości, zwracając przy tym uwagę by nie był on za trudny lub za szczegółowy, żeby nie przerodził się w pracę doktorską. Praca licencjacka jak i magisterska, nie powinna być za długa, ale też nie może być zbyt krótka i powierzchowna. Dobrze przed decyzją w kwestii tematu porozmawiać z innymi osobami, które pisały już prace dyplomowe u naszego promotora. Być może będą mogły one doradzić, czy nasza propozycja tematu jest odpowiednia. Oczywiście, przed wyborem tematu, obowiązkowa jest konsultacja z naszym promotorem.
Przede wszystkim jednak, kieruj się własnymi zainteresowaniami, nie decyduj się na temat, który ani trochę Cię nie interesuje. Męczenie się później z nieciekawym i monotonnym tematem nie będzie należało do najprzyjemniejszych rzeczy. Wybierz taką tematykę, która naprawdę cię interesuje, a w przypadku pisania pracy licencjackiej, która może posłużyć ci jeszcze przy pisaniu pracy magisterskiej. Kluczowe jest to, abyś dobrze się czuł z wybranym tematem. Interesujący dla Ciebie temat oznacza przyjemne pisanie i większą satysfakcję z napisanej pracy.
Pamiętaj, że stosowanie dobrany i przygotowany temat, to istotny element w pisaniu pracy, a jednocześnie Twój sukces na obronie.