Kredyty dla osób fizycznych na podstawie banku PKO BP S.A.

Wstęp 3

Rozdział 1. Przedmiot i zakres działalności banków 5
1. Pojęcie, funkcje i zakres działalności banków 5
2. Formy działalności banków – pożyczki i kredyty 14
3. Rodzaje kredytów bankowych 20

Rozdział 2. Podstawy udzielania kredytów i ocena zdolności kredytowej osób fizycznych 29
1. Warunki podstawowe udzielania kredytów bankowych 29
2. Ocena zdolności kredytowej osób fizycznych 40
3. Konstrukcja i zawarcie umowy kredytowej 44
4. Przeznaczenie, koszty i zabezpieczenia spłaty kredytu 48

Rozdział 3. Prawne formy zabezpieczeń kredytowych 59
1. Pojęcie i klasyfikacja zabezpieczeń 59
2. Charakterystyka zabezpieczeń osobistych 63
3. Charakterystyka zabezpieczeń rzeczowych 69

Rozdział 4. Analiza działalności kredytowej banku PKO BP S.A. 76
1. Ogólna charakterystyka działalności Banku 76
2. Warunki przyznawania kredytów 81
3. Charakterystyka ofert kredytowych i produktów 83
4. Analiza działalności kredytowej 92

Zakończenie 97
Literatura 98
Spis tabel i rysunków 100

Wstęp

Tradycyjnie podstawowym źródłem zysków banku jest jego działalność kredytowa, chociaż aktualnie wzrasta tendencja ograniczania roli tej działalności jako głównego źródła dochodu.

Jedną z podstawowych form działalności bankowej jest właśnie udzielanie kredytów i pożyczek pieniężnych. Obecnie kredyt odgrywa znaczącą rolę zarówno jako instrument finansowania bieżącej działalności, jak i sposób pozyskiwania środków na inwestycje. Udzielanie kredytów, zaliczane do operacji aktywnych, jest głównym kierunkiem angażowania zgromadzonych przez bank środków oraz stanowi najważniejsze źródło dochodów banku.

Każdy bank stara się jak najlepiej zagospodarować pieniądze uzyskane w postaci lokat czy stanów na rachunkach bankowych. Czyni to poprzez udostępnianie kredytów dla potrzeb gospodarstw domowych oraz na rozwijanie działalności produkcyjnej, handlowej czy usługowej.

Należy jeszcze raz podkreślić, że działalność kredytowa należy do najważniejszych rodzajów działalności prowadzonej przez banki i stanowi poważne źródło dochodów. O wadze działalności kredytowej świadczy relatywnie wysoki udział tej pozycji w bilansach banków komercyjnych. Wynosi on zwykle od 25% do 50%, a nawet więcej wszystkich aktywów banku. Sukcesy w działalności kredytowej banku decydują stąd o jego wynikach (zyskach) oraz o jego ogólnej sytuacji finansowej.

Przez wzgląd na zasadnicze znaczenie działalności kredytowej w podstawowej działalności banków komercyjnych autor zainteresował się wskazanym tematem. Celem niniejszej pracy stała się zatem analiza działalności kredytowej w zakresie oferty skierowanej do osób fizycznych na przykładzie działalności banku PKO BP.

Praca została podzielona na cztery zasadnicze części.

Pierwszy rozdział pracy to ogólne wprowadzenie do bankowości, charakteryzujące przede wszystkim przedmiot i zakres działalności banków, w tym rodzaje banków, formy prowadzonej przez nie działalności oraz rodzaje oferowanych przez nie usług, w tym oferowanych kredytów.

W drugim rozdziale pracy dotyczącej zasad udzielania kredytów i oceny zdolności kredytowej klientów banków zaprezentowano etap po etapie metodykę udzielenia kredytu, od momentu przedstawienia wymaganej dokumentacji i wypełnienia wniosku kredytowego, do momentu zawarcia umowy kredytowej.

W trzecim rozdziale pracy omówiono formy zabezpieczeń, jakie stosują banki w ramach prowadzonej działalności kredytowej, w podziale na zabezpieczenia osobiste i rzeczowe.

Rozdział czwarty natomiast charakteryzują w praktyczny sposób działalność kredytową banku PKO BP. Pierwszy z nich stanowi wprowadzenie w działalność poddanej badaniu jednostki, drugi omawia wspomniany powyżej proces.

Praca została napisana w oparciu o dostępna literaturę fachową dotyczącą tematyki prowadzenia działalności kredytowej przez banki oraz przy wykorzystaniu materiałów wewnętrznych banku PKO BP.