Stan, perspektywy i kierunki rozwoju turystyki w powiecie nyskim

Wstęp 2

Rozdział 1. Terminologia pracy 4
1.1. Pojęcie turystyki 4
1.2. Czynniki rozwoju turystyki 9
1.3. Najważniejsze funkcje i dysfunkcje turystyki 13

Rozdział 2. Ogólna charakterystyka powiatu nyskiego 19
2.1. Położenie, obszar, podział administracyjny 19
2.2. Ludność i gospodarka 24
Rozdział 3. Walory i atrakcje turystyczne powiatu nyskiego 30
3.1. Walory i atrakcje turystyczne naturalne 30
3.2. Walory i atrakcje turystyczne kulturowe 36

Rozdział 4. Zagospodarowanie turystyczne powiatu nyskiego 45
4.1. Stan, struktura i rozmieszczenie bazy noclegowej 45
4.2. Baza gastronomiczna i pozostałe elementy infrastruktury turystycznej 49
4.3. Dostępność i infrastruktura komunikacyjna 57

Rozdział 5. Miejscowości turystyczne powiatu nyskiego i ich funkcje 65

Rozdział 6. Strategia rozwoju turystyki w powiecie nyskim 72
6.1. Główne cele i założenia strategii 72
6.2. Analiza szans i barier rozwoju turystyki 73
6.3. Strategiczne kierunki rozwoju turystyki 76
6.4. Nowe produkty turystyczne i ich promocja 78

Zakończenie i wnioski 85
Bibliografia 87
Spis tabel 91
Spis wykresów 92
Spis schematów 93
Spis zdjęć 94
Spis rysunków 96

Wstęp

Celem pracy jest zaprezentowanie stanu, perspektyw i kierunków rozwoju turystyki w powiecie nyskim. Zakres pracy obejmuje cały powiat nyski z jednoczesnym ukazaniem rejonów i miejscowości turystycznych.

Praca składa się z sześciu rozdziałów.

W pierwszym rozdziale opisana jest terminologia pracy.

W drugim rozdziale zawarta jest ogólna charakterystyka powiatu nyskiego, a więc: położenie, obszar, podział administracyjny oraz ludność i gospodarka.

W trzecim rozdziale przedstawione są walory i atrakcje turystyczne powiatu nyskiego, a więc; walory i atrakcje turystyczne naturalne oraz walory i atrakcje turystyczne kulturowe.

W czwartym rozdziale zaprezentowane jest zagospodarowanie turystyczne powiatu nyskiego, a więc: stan, struktura i rozmieszczenie bazy noclegowej, baza gastronomiczna i pozostałe elementy infrastruktury turystycznej oraz dostępność i infrastruktura komunikacyjna.

W piątym rozdziale opisane są miejscowości turystyczne powiatu nyskiego i ich funkcje.

W szóstym rozdziale przedstawiona jest strategia rozwoju turystyki w powiecie nyskim, a więc: główne cele i założenia strategii, analiza szans i barier rozwoju turystyki, strategiczne kierunki rozwoju turystyki oraz nowe produkty turystyczne  i ich promocja.

W pracy zastosowano metodę opisu i analizy z wykorzysta­niem prezentacji tabelarycznej gdzie bazę wyjściową stanowiły odpowiednio przetworzone informacje statystyczne i inne da­ne liczbowe.

Do napisania pracy zastosowana została dostępna literatura przedmiotu, artykuły prasowe, materiały internetowe, informacje uzyskane w urzędzie miasta powiatu nyskiego, przemyślenia własne oraz również skorzystano ze strategii rozwoju turystyki w powiecie nyskim i regulaminu zasad korzystania z usług publicznych na terenie Gminy Nysa.

Określając czynniki rozwoju współczesnej turystyki, musimy zda­wać sobie sprawę z tego, że jej narodzin i rozwoju należałoby szukać przede wszystkim w złym dostosowaniu człowieka do środowiska. Cywilizacja przemysłowa i rozszerzanie się zapotrzebowania na turystykę ściśle ze sobą się wiążą. Konsekwencje cywilizacji przemysłowej widoczne są w procesie kształtowania środowi­ska, w którym odbywa się ewolucja jednostki, a mianowicie, niektóre cechy charakteryzujące współczesne środowisko stanowią zbiór czynników patologicznych i agre­sywnych, wzmagających u ludzi (pragnących się utrzymać w dobrej kon­dycji psychicznej) potrzebę ucieczki od „rzeczywistości”. Coraz częściej mamy do czynienia z poczuciem agresji, ponieważ człowiek żyje w narastającym napięciu. W zmniejszeniu tego napięcia pomoże turystyka; jej działalność przyniesie człowiekowi żyjącemu na co dzień w dokuczliwej cywilizacji ogólne odprężenie, które pozwoli mu od­zyskać równowagę.  Wśród wielu czynników rozwoju turystyki występują między inny­mi  potrzeby (w ekonomii odgrywają ważną rolę, gdyż wyznaczają po­wstanie popytu na dobra i usługi, w tym turystyczne), motywacje (opisują pobudki skłaniające człowieka do określonego za­chowania, w tym turystycznego), czas wolny od pracy (swobodne i bezinteresowne oraz zgodne z zami­łowaniami człowieka korzystanie z wypoczynku), siła nabywcza ludności (warunki ekonomiczne są środkiem prze­kształcenia popytu potencjalnego w popyt zrealizowany, czyli potrzeb turystycznych w konsumpcję dóbr i usług turystycznych), urbanizacja (dynamiczny wzrost liczby ludności miejskiej jest waż­nym czynnikiem determinującym rozwój turystyki) oraz środowisko przyrodnicze i społeczne (uprawiając turystykę człowiek odnajduje w przyrodzie liczne wartości, które wywołują w nim prze- życia duchowe – estetyczne, gdy odsłania mu się piękno i bogactwo przyrody).