Stopa zwrotu i ryzyko w inwestycjach finansowych

Wstęp 2

Rozdział I. Ogólna charakterystyka rynku finansowego 5
1.1. Pojęcie i rodzaje inwestycji finansowych 5
1.2. Specyfika inwestowania w akcje 8

Rozdział II. Systemowe i metodyczne aspekty inwestowania w akcje polskich spółek 10
2.1. Podstawy prawne inwestowania na GPW 10
2.2. Zasady funkcjonowania GPW 16
2.3. Kryteria oceny opłacalności inwestowania w akcje 22
2.4. Ryzyko i stopa zwrotu w inwestowaniu 26

Rozdział III. Bezpieczeństwo inwestowania w akcje spółek WIG20 notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych 35
3.1. Charakterystyka spółek WIG20 35
3.2. Analiza porównawcza stóp zwrotu spółek WIG20 38
3.3. Opłacalność inwestowania w akcje spółek WIG20 44
3.4. Bezpieczeństwo inwestycji i ich wpływ na stopę zwrotu 48

Zakończenie 53
Bibliografia 55
Spis rysunków 59
Spis tabel 60

Wstęp

Mechanizm giełdowy z samej swej istoty stwarza dzisiaj szerokie możliwości inwestowania w papiery wartościowe. Jednak wymaga on oceny ryzyka, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę inne formy lokowania kapitału, ponieważ ryzyko inwestowania jest tu dużo większe. Co prawda inwestycje na giełdzie są najbardziej ryzykowną formą lokowania swoich oszczędności, to też mogą przynieść nadzwyczajne zyski.

Ludzie już w starożytności handlowali na tzw. jarmarkach, na których rozpowszechniały się pewne zwyczaje i standaryzacje towaru. W XIV w. władze Antwerpii przyznały zagranicznym kupcom prawo wolnego handlu nie tylko w czasie jarmarku, ale w ciągu całego roku. Oznacza, to powstanie pierwszej giełdy towarowej. Giełda pieniężna powstała nieco później. Początek giełdzie dał handel wekslami i pośrednictwo w wymianie pieniężnej w krajach śródziemnomorskich. Tak zwani wekslarze, czyli pośrednicy w sprzedaży weksli mieli swoje miejsca pracy we włoskich miastach, mogły to być miejsca np. na placu miejskim, a nieraz były to loggie domów, i od tej to nazwy zaczęto nazywać pierwowzór giełd pieniężnych. Były to również miejsca spotkań kupców, bankierów i kapitanów statków.

Tam zaczęto handlować państwowymi papierami dłużnymi. Były to listy podpisane przez ówczesnych „ministrów skarbu”, czyli podskarbich albo np. w Anglii kanclerza skarbu na rachunek ich rządów. Dziś to by się nazywało obligacje. W Antwerpii handlowano między innymi naszymi polskimi listami podskarbińskimi. Z powyższego wynika, iż obligacje były pierwszymi papierami wartościowymi. Jednak w ówczesnym czasie nie było podziału na obligacje i bony skarbowe, tak jak teraz. Państwo emitowało dług, jaki wdanej chwili był potrzebny i tym się handlowało. Akcje i handel nimi rozwinął się w połowie XIX wieku. Ponieważ rozwój tego rynku wiązał się z budową linii kolejowych, które były bardzo dużymi przedsięwzięciami, na które nie było stać pojedynczych ludzi, nawet bogatych.

By sfinansować takie działania tworzono spółki kolejowe, by kapitał zebrać na giełdzie. Na akcjach spółek kolejowych również spekulowano. W Anglii, w 1847 r. taka spekulacja zakończyła się kryzysem. Były wielkie plany, pomysły, a potem niewiele z tego wyszło. Zresztą na tej fali pojawiło się mnóstwo różnych oszustów, którzy zbierali pieniądze, a potem w ogóle nie inwestowali. Twierdzili, że nie mogą powiedzieć, na co potrzebne są pieniądze, że to tajemnica, ale interes jest naprawdę świetny. Przykładem wielkiej spekulacji byk) to, co zrobił we Francji John Law na początku XVIII wieku. Law był szkockim awanturnikiem, który znalazł się we Francji i założył tam Kompanię Missisipi. Do Francuzów należały wówczas tereny nad Missisipi. Law zaczął sprzedawać Francuzom przyszłe majątki w tamtej okolicy. A żeby klienci mieli, za co kupować te majątki, założył Bank Generalny. Ten bank zaczął wypuszczać papierowe pieniądze, za które ludzie kupowali akcje kompanii mórz południowych. Oczywiście takie możliwości działania zapewniała Lawowi przychylność ówczesnego regenta Francji. W pewnym momencie ci, którzy zorientowali się w porę i wymienili to wszystko na złoto, dobrze na tym wyszli. Reszta straciła dorobek całego życia.

Ciekawe w historii transakcji giełdowych jest to, że prawie wszystko, z czym mamy do czynienia dziś na giełdach, istniało tak naprawdę od bardzo dawna. Akcje, obligacje, a nawet kontrakty terminowe – futures. W Amsterdamie w XVII handlowano przyszłymi dostawami towarów, co określano jako wind-handel, czyli „handel wiatrem”. Różne wyrafinowane instrumenty finansowe znane dzisiejszej giełdzie to zazwyczaj kombinacje tego, co bywało już w przeszłości. W Polsce rynek kapitałowy jest jednym z systemów umożliwiających lokowanie kapitału w atrakcyjnych dla nas samych instrumentach finansowych, tak by przynosiły nam korzyści finansowe. Ważnym elementem tego rynku jest rynek pieniężny i rynek walutowy. W przypadku rynku pieniężnego dokonuje się operacji krótkoterminowych instrumentami dłużnymi z terminem zapadalności do jednego roku. Walutowy rynek umożliwia operacje kupna-sprzedaży walut.[1] Jednak podstawowym sposobem powiększania kapitału jest jego inwestowanie , co według definicji Hirschleifer (1965) oznacza:

„Inwestycja jest w istocie bieżącym wyrzeczeniem dla przyszłych korzyści. Ale teraźniejszość jest względnie dobrze znana, natomiast przyszłość to tajemnica. Przeto inwestycja jest wyrzeczeniem się pewnego dla niepewnej korzyści”[2].

Wyróżniamy dwa rynki papierów wartościowych pierwotny i wtórny.

Celem niniejszej pracy jest ukazanie stopy wzrostu i ryzyka w inwestycjach finansowych.

Hipotezą niniejszego opracowania jest teza:

,,Opłacalność inwestycji zależy od stopy zwrotu i ryzyka w inwestycjach finansowych”.

Treści pracy ujęte są w trzech rozdziałach, z których każdy obejmuje określony temat.

W rozdziale pierwszym dokonano ogólnej charakterystyki rynku finansowego. Rozważania rozpoczęto od przybliżenia istoty pojęcia i rodzaju inwestycji finansowych. Następnie ukazano specyfikę inwestowania w akcje.

W rozdziale drugim przedstawiono systemowe i metodyczne aspekty inwestowania w akcje polskich spółek. Na wstępie omówiono podstawy prawne inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz zasady funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych. W dalszej części zaprezentowano kryteria oceny opłacalności inwestowania w akcje oraz ryzyko i stopę zwrotu w inwestowaniu.

W rozdziale trzecim ukazano bezpieczeństwo inwestowania w akcje spółek WIG20 notowanych na Giełdzie. Omówienie podjętego zagadnienia rozpoczęto od scharakteryzowania spółek WIG20. Następnie dokonano analizy porównawczej stóp zwrotu spółek WIG20. Kończąc rozważania ukazano opłacalność inwestowania w akcje spółek WIG20 oraz bezpieczeństwo inwestycji i ich wpływ na stopę wzrostu.

Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne.

[1] B. Pietrzak, Z. Polański, B. Woźniak, System finansowy w Polsce, PWN, Warszawa 2006, s. 261.

[2] T. Jajuga, K. Jajuga, Jak inwestować w papiery wartościowe, PWN, Warszawa 1993, s. 13.