Stan niedostosowania społecznego młodzieży szkół ponadpodstawowych

Wstęp 2
1. Właściwości rozwojowe młodzieży w okresie adolescencji 4
1.1. Podstawowe pojęcia i definicje 4
1.2. Kształtowanie się osobowości w okresie dorastania 9
2. Niedostosowanie społeczne w świetle literatury przedmiotu 18
3. Niedostosowanie społeczne w okresie dorastania – przegląd wybranych stanowisk 30
3.1. Objawy nieprzystosowania społecznego w okresie dorastania 30
3.2. Psychospołeczne mechanizmy nieprzystosowania społecznego w okresie dorastania 40
4. Środowiskowe uwarunkowania występowania niedostosowania społecznego 43
4.1. Retrospektywny obraz postaw wychowawczych rodziców, a zaburzenia w zachowaniu chłopców wykolejonych społecznie 43
4.2. Patologia społeczna rodziny a nieprzystosowanie społeczne dzieci i młodzieży lekko upośledzonej umysłowo 49
5. Metodologia badań własnych 54
5.1. Problem badawczy i jego uzasadnienie 54
5.2. Pytania badawcze: główne i szczegółowe 64
5.3. Zmienne i wskaźniki 67
5.4. Metody badań 69
5.4. Przebieg badań i opis badanej populacji 71
6. Stan niedostosowania społecznego młodzieży szkół ponadpodstawowych w Dąbrowie Górniczej – analiza wyników badań 72
Zakończenie 84
Bibliografia 86
Spis wykresów 90
Załącznik 91

Wstęp

Na przestrzeni wieków nasze dążenie do zrozumienia, wsparcia, zbadania, wyjaśnienia sytuacji życiowej ludzi niedostosowanych i nieprzystosowanych społecznie przegrywało z chęcią ich ukarania, represjonowania i eliminowania ze społeczeństwa.

Na przestrzeni stuleci robiliśmy wszystko by pozbawić tych ludzi wymiaru osobowego, nakładając na ich twarze różne, ohydne maski, pejoratywne epitety złoczyńców, bandytów, demonów, wykolejeńców, włóczęgów, wyrzutków, łotrów i zbrodniarzy.

W owych barbarzyńskich czasach zachowania aspołeczne jednostek rozpatrywane były w oderwaniu od osoby sprawcy i jego ofiary. Na sprawcę czynu zabronionego patrzono jedynie poprzez pryzmat zemsty, potrzebę zadawania bólu, uśmiercania w okrutny sposób. W tej perspektywie stosowane kary nie miały nic wspólnego z wychowaniem, poprawą czy resocjalizacją lub reintegracją społeczną przestępców.

Przez całe tysiąclecia jednostki naruszające porządek prawny nie mogły liczyć na od­ruchy człowieczeństwa, współczucia, wsparcia ze strony współobywateli. Przejście od systemu karania opartego na represji i odstraszaniu do systemu opartego na resocjalizacji i terapii społecznej trwało całe stulecia.

Znaczące, humanitarne reformy w polityce karnej w zachodnich ustawodawstwach miały miejsce dopiero na przestrzeni XVIII i XIX wieku. Do tego czasu przestępstwo było traktowane jako „mistyczne uosobienie złej woli sprawcy”, jako „indywidualny grzech jednostki”, za który należało wymierzyć bezwzględną karę.

Dopiero w XIX wieku zrozumiano, że jednostka przestępcza może być produktem gwałtownych przemian społecznych i ustrojowych. Z jednostki złej i pozbawionej skrupułów stawała się jednostką nieprzystosowaną do zmieniających się warunków społecznych i cywilizacyjnych.

W drugiej połowie XX wieku doszło do wyraźnego spotkania prawa i pedagogiki w procesie wymierzania i stosowania środków karnych. Z tego dziwnego i nie do końca przewidywalnego mariażu, a może mezaliansu, powstała idea resocjalizacji jednostek wykolejonych społecznie. Wzmocnione zostało dążenie do uchronienia jednostek aspołecznych od unicestwienia w wymiarze społecznym i osobowym, na rzecz psychokorekcji i odkrywania na nowo ich człowieczeństwa. W postępowaniu karnym zrównoważone zostały proporcje pomiędzy ideą sprawiedliwego i poprawczego oddziaływania na sprawcę czynów zabronionych.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania stanu niedostosowania społecznego młodzieży szkół ponadpodstawowych w Dąbrowie Górniczej. Taki też był zasadniczy cel opracowania.

Praca składa się z sześciu rozdziałów.

Rozdział pierwszy to właściwości rozwojowe młodzieży w okresie adolescencji, rozdział drugi to niedostosowanie społeczne w świetle literatury przedmiotu, rozdział trzeci to niedostosowanie społeczne w okresie dorastania – przegląd wybranych stanowisk, rozdział czwarty to środowiskowe uwarunkowania występowania niedostosowania społecznego, rozdział piaty to metodologia badań własnych, rozdział ostatni to stan niedostosowania społecznego młodzieży szkół ponadpodstawowych w Dąbrowie Górniczej – analiza wyników badań.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachowa, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW i badania własne.