Sposoby rekreacji i formy rekreacji mieszkańców wsi Pobierowo

Wstęp 2

Rozdział I. Rekreacja – istota pojęcia 4
1.1. Pojęcie rekreacji 4
1.2. Rekreacja i turystyka w cyklu życia człowieka 9
1.3. Miejsce rekreacji i turystyki w życiu człowieka 10
1.4. Możliwości rekreacji i turystyki 12
1.5. Ograniczenia rekreacji i turystyki 20
1.6. Kształtowanie postaw wobec rekreacji i turystyki 21

Rozdział II. Metodologia badań własnych 25
2.1. Przedmiot i cel badań 25
2.2. Problemy i hipotezy badawcze 29
2.3. Metody, techniki i narzędzia badawcze 36
2.4. Organizacja i przebieg badań 41

Rozdział III. Sposoby rekreacji i formy rekreacji mieszkańców wsi Pobierowo 44
3.1. Charakterystyka Pobierowa: historia, geografia, infrastruktura 44
3.2. Charakterystyka mieszkańców Pobierowa 48
3.3. Wyniki badań własnych 51
3.4. Podsumowanie i wnioski do badań 61

Zakończenie 64
Bibliografia 66
Spis tabel 69
Spis wykresów 70
Spis zdjęć 71
Spis rysunków 72
ANEKS 73

Wstęp

Rekreacja zawsze sprawiają radość tym, którzy dobrze wiedzą dlaczego, jak i gdzie oraz w jakich warunkach te specyficzne w swoim wszech­stronnym oddziaływaniu na człowieka formy aktywności uprawiać i w jakich kierunkach je rozwijać.

Celem pracy jest zaprezentowanie sposobów rekreacji i form rekreacji mieszkańców wsi Pobierowo.

Praca składa się ze wstępu, trzech rozdziałów i zakończenia.

W pierwszym rozdziale opisana jest istota pojęcia rekreacja, a więc: pojęcie rekreacji, rekreacja i turystyka w cyklu życia człowieka, miejsce rekreacji i turystyki w życiu człowieka, możliwości rekreacji i turystyki, ograniczenia rekreacji i turystyki oraz kształtowanie postaw wobec rekreacji i turystyki.

W drugim rozdziale przedstawiona jest metodologia badań własnych, a więc: przedmiot i cel badań, problemy i hipotezy badawcze, metody, techniki i narzędzia badawcze oraz organizacja i przebieg badań.

W trzecim rozdziale zaprezentowane są sposoby rekreacji i formy rekreacji mieszkańców wsi Pobierowo, a więc: charakterystyka Pobierowa: historia, geografia, infrastruktura, charakterystyka mieszkańców Pobierowa, wyniki badań własnych oraz podsumowanie i wnioski do badań.

W niniejszej pracy postawiono następujące problemy badawcze:

  1. Z jakich sposobów rekreacji mieszkańcy wsi Pobierowo korzystają najczęściej?
  2. Na jakich imprezach organizowanych okresowo w Pobierowie mieszkańcy tejże wsi najchętniej spędzają czas wolny?
  3. Czy zdarzyło się, że mieszkańcy wsi Pobierowo mieli chęć na zmianę form i sposobów rekreacji?

Praca została napisana w oparciu o dostępne materiały książkowe, internetowe oraz badania własne.

Likwidacja zmęczenia wynikającego z obciążenia ustroju pracą zawodową, nauką czy znacznymi wysiłkami fizycznymi, np. podczas zawodów sportowych lub treningu, z punktu widzenia fizjologii nazywa się wypoczynkiem. Ogólnie można powiedzieć, że na wypoczynek składają się różne procesy mające usunąć objawy zmęczenia, w tym m.in. wyrównać zaciągnięty dług tlenowy czy zlikwi­dować pewne produkty powstałe wskutek przemian energetycznych. W teorii wypoczynku rozróżnia się wypoczynek bierny i aktywny. W praktyce rekreacji stosuje się zazwyczaj wypoczynek aktywny.

Aktywny wypoczynek to wypoczynek połączony z aktywnością odmienną od tej, która spowodowała zmęczenie. Zwykle polega na wykonywaniu wysiłku o umiarkowanej lub małej intensywności z udziałem mięśni, które nie były za­angażowane w wysiłku będącym przyczyną zmęczenia. Z aktywnością tego typu mamy do czynienia w zachowaniu rekreacyjnym, którego dominującą funkcją jest funkcja wypoczynkowa.

Zachowanie rekreacyjne to mniej lub bardziej złożona, zorganizowana aktywność człowieka skierowana na świadomy cel związany z jego potrzebami rekreacyjnymi, mająca charakterystyczne cechy, treść, strukturę i mechanizm regulacyjny – określający stosunek człowieka do środowiska, w którym ta aktyw­ność występuje.

Warto również zauważyć, że rekreacja jest zjawiskiem interdyscyplinarnym. Generalnie rzecz ujmując, możemy wyodrębnić co najmniej trzy wielkie obszary badawcze, a mianowicie: geograficzno-przestrzenny, społeczny i ekonomiczny, w ramach których rozpatrywane być mogą – i rzeczywiście są – zagadnienia związane z rekreacją. Z obszarem geograficzno-przestrzennym wiążą się takie zagadnienia, jak: geografia rekreacji – wyodrębnianie walorów naturalnych, zagospodarowanie przestrzenne, a także zagad­nienia planowania przestrzennego. Obszar społeczny dotyczy takich zagadnień, jak: przenikanie kultur na skutek uprawiania rekreacji, zagadnienia etyki rekreacji, wpływ rekreacji na społeczności lokalne itp. Do niedawna widziano rekreację przede wszystkim przez pryzmat regeneracji sił człowieka i konieczności realizowania wypoczynku przez zakłady pracy. Przemiany, które nastąpiły po 1989 r. spowodowały, że coraz powszechniej rekreacja postrzegana jest jako zjawisko ekonomiczne. Wynika to z faktu ogromnych obrotów towarami i usługami, jakie obserwujemy na skutek zjawiska rekreacji.