Wstęp 2
Rozdział I. Ogólna charakterystyka marketingu 5
1.1. Pojęcia marketingu 5
1.2. Zarządzanie programami marketingowymi 10
1.3. Analiza otoczenia marketingowego 21
Rozdział II. Elementy marketingu (7P) 28
2.1. Produkt 28
2.2. Cena 30
2.3. Promocja 35
2.4. Dystrybucja 43
2.5. Ludzie 46
2.6. Proces 52
2.7. Świadectwo materialne 55
Rozdział III. Charakterystyka Provident Polska S.A. 57
3.1. Ogólna charakterystyka firmy i jej otoczenie 57
3.2. Konkurencja przedsiębiorstwa 62
3.3. Oferta Provident Polska 65
3.4. Działalność społeczna Provident Polska 67
3.5. Polityka informacyjna firmy 73
Rozdział IV. Sposoby promocji 79
4.1. Promocja dla klienta 79
4.2. Promocja dla przedstawiciela 81
4.3. Cele promocji 83
4.4. Cele na przyszłość 84
Zakończenie 86
Bibliografia 89
Spis rysunków 93
Wstęp
„Nikt nie kupuje czekolady, żeby się unieszczęśliwić: niech promocja sprzedaży będzie świetną zabawą.”
To samo dotyczy zakupów innych produktów czy usług. Jeśli zakupy mają być przyjemne, to niech towarzyszy im odpowiedni nastrój. Ze wszystkich narzędzi marketingowych, którymi dysponuje sprzedawca, promocja sprzedaży może najlepiej zapewnić radosną atmosferę zakupów.
Marketingowiec musi pamiętać o różnych grupach klientów, takich jak udziałowcy, pracownicy i zarząd, co komplikuje nieco sprawę. Część niniejszej pracy, siłą rzeczy, omawia mechanizmy procesu, wyjaśnia np., jaka jest reakcja klientów na promocje i jakie przynosi następstwa. Niemożliwe jest również rozpatrywanie zagadnień promocji cenowej bez odniesienia się do zasad ekonomii. Obecnie zauważamy ogromny nacisk na osiąganie wymiernych efektów oraz ocenę działań marketingowych. Efektywność marketingowa — wartość uzyskanych korzyści w stosunku do nakładów na marketing — została uznana za najważniejszą kwestię marketingu. Promocja sprzedaży to ciężka i drobiazgowa praca, ponieważ jej podstawową funkcją jest poważny proces tworzenia długookresowych, przynoszących korzyści relacji z klientem. Dobra promocja nie zastąpi zdrowego rozsądku ani budowania głębokich więzi z pracownikami czy klientami; jest jednak częścią tego samego procesu.
W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty promocji – jako elementu marketingu na przykładzie Provident Polska S.A. Celem pracy jest zaprezentowanie promocji w Provident Polska S.A. Teza pracy brzmi: Promocja w Provident Polska S.A. opiera się na skutecznych narzędziach i formach wpływania na rynek, co przyczynia się do odnoszenia sukcesów firmy. Metodą badawczą zastosowaną w pracy jest analiza informacji, materiałów, danych udostępnionych przez Provident Polska S.A.
Opracowanie składa się z czterech rozdziałów:
Rozdział pierwszy to ogólna charakterystyka marketingu i zarządzania: pojęcia marketingu, zarządzanie programami marketingowymi oraz analiza otoczenia marketingowego. Marketing jest związany z procesami racjonalnego postępowania na rynku oraz odpowiada wyzwaniom współczesnej gospodarki rynkowej w tej dziedzinie. U podstaw marketingu znajduje się kreatywny sposób myślenia podmiotów gospodarczych i pozagospodarczych o nabywcach oraz ich potrzebach. Ten sposób myślenia jest z kolei podstawą świadomego wyboru takich kierunków postępowania, które umożliwiają celowe kojarzenie procesu zaspokajania potrzeb nabywców z efektywnym wykorzystywaniem dostępnych zasobów. Przedmiotem wyboru są metody, instrumenty i działania, które wespół tworzą metodyczną oraz instrumentalno-czynnościową strukturę marketingu. Dążenie do wykorzystywania marketingu jest wyrazem tendencji do zwiększania stopnia racjonalności postępowania na rynku.
Rozdział drugi to elementy marketingu (7P): produkt, cena, Promocja, dystrybucja, ludzie, proces, świadectwo materialne. Koncepcja marketingu-mix wyraża wewnętrznie zintegrowaną strukturę marketingu, za pomocą której następuje oddziaływanie przedsiębiorstwa na zjawiska rynkowe. Wykorzystując poszczególne instrumenty i działania oraz współzależności między nimi, można opracować wiele zintegrowanych wewnętrznie struktur marketingu. Chodzi jednak o to, aby struktura była nie tylko wewnętrznie zintegrowana, lecz także aby charakteryzowała się wysokim stopniem skuteczności i efektywności. Procedura opracowywania skutecznej i efektywnej struktury marketingu opiera się zazwyczaj na poszukiwaniu najpierw idealnej koncepcji marketingu mix dla wybranego segmentu rynku. Wyraża ona taką strukturę marketingu, która umożliwia uzyskiwanie maksymalnych w danych warunkach efektów w procesie zaspokajania i kształtowania aspiracji nabywców.
Rozdział trzeci to charakterystyka Provident Polska S.A.: ogólna charakterystyka firmy i jej otoczenie, konkurencja przedsiębiorstwa, oferta Provident Polska, działalność społeczna Provident Polska oraz polityka informacyjna firmy. Provident jest niezawodną instytucją finansową, która może zaoferować klientowi błyskawiczną decyzję i pożyczkę gotówkową z ekspresową dostawą do domu
Rozdział czwarty to sposoby promocji: promocja dla klienta, promocja dla przedstawiciela, cele promocji oraz cele na przyszłość. Celem promocji jest przede wszystkim informowanie nabywców, że pożądany produkt znajduje się w stosownym miejscu i jest sprzedawany po cenie odpowiadającej jego wartości, oraz zabieganie o pozytywne postawy nabywców wobec przedsiębiorstwa. Jeżeli producent oferuje dobry produkt, to proces komunikowania się z nabywcami jest sprawniejszy. W sprzężeniu zwrotnym, promocja oznacza otrzymywanie przez producenta i pośrednika wiadomości od nabywców, a zwłaszcza poznanie reakcji nabywców na oferowane do sprzedaży produkty. Promocja uświadamia nabywcom nie tylko, jakie produkty mogą kupić, ale również kto je oferuje.
Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW i materiały wewnętrzne Provident Polska S.A.