WSTĘP 2
ROZDZIAŁ I. POJĘCIE I ISTOTA ZARZĄDZANIA PRZEZ JAKOŚĆ 4
1.1. Definicja jakości 4
1.2. Rys historyczny idei jakości 6
1.3. Istota zarządzania jakością 12
1.4. Filozofia kompleksowego zarządzania jakością TQM 15
1.5. Przeszkody w realizacji zasad TQM 17
ROZDZIAŁ II. SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ W PRZEDSIĘBIORSTWIE 28
2.1. Wybrane określenia systemu 28
2.2. Geneza i rozwój systemów zarządzania jakością 29
2.3. Tradycyjne systemy zarządzania jakością 43
2.4. Systemy zarządzania jakością według norm ISO 9000 46
2.5. Systemy ISO 9000, a system TQM 50
ROZDZIAŁ III. ANALIZA RYNKU DRZEWNEGO W POLSCE 56
3.1. Tendencje wpływające na polski sektor leśno-drzewny 56
3.2. Instrumenty polityki państwa wpływające na rynek produktów drzewnych 72
3.3. Stymulatory rynku drzewnego w Polsce 75
3.4. Rozwój rynku drewna i produktów drzewnych w Polsce 77
ROZDZIAŁ IV. SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ W PRZEDSIĘBIORSTWIE X 81
4.1. Ogólna charakterystyka przedsiębiorstwa X 81
4.2. Profil działalności przedsiębiorstwa X 81
4.3. Polityka jakości w przedsiębiorstwie X 81
4.4. Planowanie i realizacja systemu zarządzania jakością w firmie X 81
ZAKOŃCZENIE 82
BIBLIOGRAFIA 86
SPIS TABEL 90
SPIS RYSUNKÓW 91
SPIS WYKRESÓW 92
WSTĘP
W sytuacji działania na wolnym rynku wielu przedsiębiorców zastanawia się nad możliwościami i sposobami poprawy efektywności swojego działania oraz zwiększenia konkurencyjności oferowanych produktów. Podstawą bytu każdego przedsiębiorcy jest zadowolony klient. Warunkiem uzyskania zadowolenia klienta jest spełnienie jego wymagań i oczekiwań.
Wdrożenie systemu zarządzania jakością opartego na normach serii ISO 9000:2000 zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo, że nasze działania będą coraz bardziej skuteczne i efektywne oraz będą służyć pozyskiwaniu klientów.
I temu właśnie systemowi, jego opracowaniu, wdrożeniu i doskonaleniu jest poświęcona niniejsza praca.
W dzisiejszych czasach, zajmując się produkcją i zaspokajaniem potrzeb klientów, nic można uciec od polityki i globalnej gospodarki. Bardzo miłe i pociągające hasło z Wesela Stanisława Wyspiańskiego: Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna stało się anachronizmem.
W dobie komputerów, Internetu i handlu międzynarodowego świat stał się globalną wioską. W takich warunkach, zgodnie ze znanym hasłem informatyków kanadyjskich Trzeba myśleć globalnie, a działać lokalnie.
W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania projektu systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwie X. Taki też był zasadniczy cel opracowania.
Praca składa się z czterech rozdziałów:
Rozdział pierwszy to pojęcie i istota zarządzania przez jakość: definicja jakości, rys historyczny idei jakości, istota zarządzania jakością, filozofia kompleksowego zarządzania jakością TQM, przeszkody w realizacji zasad TQM.
Rozdział drugi to system zarządzania jakością w przedsiębiorstwie: wybrane określenia systemu, geneza i rozwój systemów zarządzania jakością, tradycyjne systemy zarządzania jakością, systemy zarządzania jakością według norm ISO 9000, systemy ISO 9000, a system TQM.
Rozdział trzeci to analiza rynku drzewnego w Polsce: tendencje wpływające na polski sektor leśno-drzewny, instrumenty polityki państwa wpływające na rynek produktów drzewnych, stymulatory rynku drzewnego w Polsce, rozwój rynku drewna i produktów drzewnych w Polsce.
Rozdział czwarty to system zarządzania jakością w przedsiębiorstwie X: ogólna charakterystyka przedsiębiorstwa X, profil działalności przedsiębiorstwa X, polityka jakości w przedsiębiorstwie X, planowanie i realizacja systemu zarządzania jakością w firmie X.
Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW.