Pomoc udzielana bezrobotnym przez urzędy pracy

WSTĘP 2

ROZDZIAŁ I. ANALIZA PODSTAWOWYCH POJĘĆ W LITERATURZE PRZEDMIOTU 4
1.1. Poradnictwo i doradztwo 4
1.2. Zawód 8
1.3 Orientacja i poradnictwo zawodowe 12
1.4. Doradca i doradca zawodu 16
1.5. Urząd pracy 19
1.5.1. Funkcje urzędu pracy 20
1.5.2. Zadania doradców zawodowych oraz doradców pracy zatrudnionych w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. 23

ROZDZIAŁ II. DORADZTWO ZAWODOWE I JEGO POCZĄTKI 29
2.1. Typy poradnictwa i modele działalności doradcy zawodu 32
2.2. Warsztat doradcy zawodowego 36
2.3. Etapy procesu poradniczego 38
2.4. Przeobrażenia społeczno – gospodarcze w Polsce 41
2.4.1. Poradnictwo w PRL 44
2.4.2. Współczesne poradnictwo zawodowe 45

ROZDZIAŁ III. SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA PORADNICTWA I POMOCY BEZROBOTNYM 55
3.1. Cel badania i zastosowana metoda. 55
3.2. Wyniki przeprowadzonej ankiety 57
3.3. Wnioski przeprowadzonych badań 61

ZAKOŃCZENIE 65
BIBLIOGRAFIA 68
ANEKS – ANKIETA 72

WSTĘP

Niniejsza praca ma na celu zaprezentowanie w sposób możliwie przystępny, a zarazem i naukowy, informacji dotyczących zagadnień pomocy Urzędów Pracy bezrobotnym poszukujących pracy. Przedstawiona problematyka tematu jest według wielu opracowań najważniejszym rdzeniem pomocy ludziom chcącym otrzymać pracę.

Kluczowym aspektem pracy a zarazem najważniejszym rozdziałem jest analiza przeprowadzonego przeze mnie badania. Opracowanie tego zagadnienia w moim przekonaniu jest wskazówką dla osób wdrażających i badających problem pracy doradcy zawodowego.

Problematyka wykonywania i wyboru pracy, kształcenia zawodowego, a więc i
poradnictwa zawodowego lokują się na przecięciu procesów i zjawisk życia społecznego i ekonomicznego, kultury, polityki i edukacji. Toczone w wymienionych obszarach dyskursy podnoszą i dookreślają tak istotne z punktu widzenia poradnictwa zawodowego kwestie jak: praca i jej rola w życiu społeczeństwa i państwa; praca w życiu pojedynczego człowieka; hierarchia zawodów i ról społecznych przedstawicieli poszczególnych profesji; drogi zdobywania zawodów i osiągania społecznych pozycji; rola szkoły w kształceniu zawodowym itp. Przebieg i charakter tych dyskursów, ich intensywności języka ulegają ciągłym zmianom, które stają się szczególnie widoczne zwłaszcza w dobie gwałtownych przeobrażeń i wstrząsów społecznych, ekonomicznych i politycznych.

Praca ta, stanowi próbę analizy jak ważna jest rola doradztwa zawodowego. Otwiera ją rozdział, który jest poświęcony problematyce poradnictwa. Opisuje jej cel, zadania oraz zasady działania. Zapoznaje z pojęciem poradnictwa zawodowego, nakreśla, choć pokrótce, pewne podstawowe mechanizmy nowoczesnych metod warsztatu doradcy zawodowego oraz przedstawia najpopularniejsze rozwiązania stosowane w praktyce w Urzędach Pracy. Rozdział ten, ukazuje również braki i porównanie z metodami stosowanymi w innych krajach.

Kolejna część pracy (rozdział drugi) opisuje analizę przeprowadzonej ankiety. Należy ponadto wspomnieć o problemach związanych z wdrażaniem metod i środków traktowanych jako działania przeciwko petentom urzędu pracy, wynikających z niedostatecznej akceptacji przez społeczność jako całość tego rodzaju przedsięwzięć. Może to prowadzić do sytuacji, w których zbyt mała skala zastosowanych metod i środków nie pozwala osiągnąć pożądanych efektów.

Mimo, że wprowadzanie jakichkolwiek nowości napotyka zwykle na trudności, to jednak w miarę upływu czasu są one coraz powszechniej akceptowane, a nawet pojawiają się sugestie odnośnie ich stopniowego rozszerzania.