Polski rynek rolny na przykładzie analizy kosztów fermy drobiu

Wstęp 3

1. Historia polityki rolnej Unii Europejskiej 5
1.1. Podstawowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej 5
1.2. Ewolucja i reformy Wspólnej Polityki Rolnej 9
1.3. Polityka rynkowo-cenowa i polityka strukturalna Unii Europejskiej 21
1.4. Instytucje pozarządowe wspomagające Unię w realizacji Wspólnej Polityki Rolnej 22

2. Integracja polskiego rolnictwa z Unią Europejską 25
2.1. Polskie rolnictwo przed integracją 25
2.2. Dostosowania w Polsce do wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej 28
2.3. Fundusze przedakcesyjne 33
2.4. Dostosowanie gospodarstw rolnych do wymogów Unii Europejskiej w produkcji drobiu i jaj 38

3. Polski sektor rolny w Unii Europejskiej 46
3.1. Instrumenty pomocnicze wspierające polski sektor rolny 46
3.2. Rynek drobiu i jaj – obecny stan w Unii Europejskiej i Polsce 56
3.3. Regulacje rynku drobiu i jaj w Unii Europejskiej 58
3.4. Koszty fermy drobiu jako przedmiot badań analitycznych 64
3.5. Analiza kosztów hodowli przed akcesją do Unii Europejskiej 68
3.6. Analiza kosztów hodowli po wstąpieniu do Unii Europejskiej 72

Zakończenie 77
Bibliografia 79
Spis tabel 83
Spis wykresów 84

Wstęp

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej stanowi spektrum nowych możliwości dla rolnictwa polskiego. Minęły trzy lata od włączenia polskiej gospodarki w jednolity rynek europejski. Wobec wielu obaw o konkurencyjność naszego rolnictwa po szerokim otwarciu polskiego i unijnego rynku zbytu, dziś sektor rolno-spożywczy w Polsce korzysta z dostępu do rynku europejskiego i mechanizmów wsparcia produkcji i eksportu, jakie swoim członkom oferuje Unia Europejska.
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej zwiększyło poziom wsparcia naszego rolnictwa i obszarów wiejskich, głównie poprzez wzrost wydatków na rolnictwo w Polsce ze środków unijnych. W 2003 r. środki unijne stanowiły 13,8% ogólnych wydatków na rolnictwo, rybołówstwo i rozwój wsi w Polsce, w 2005 r. wzrosły do 53,3%, czyli przewyższyły budżet krajowy.

Integracja z Unią Europejską stworzyła nową jakość dla obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce oraz nowe warunki dla ich rozwoju. W pracy przedstawiony został obraz polskiego rolnictwa przed i po akcesji Polski z Unią Europejską, pokazane zmiany wdrażane w polskim rolnictwie na przestrzeni ostatnich lat oraz pierwsze rejestrowane efekty tych zmian.

Celem pracy jest przedstawienie kosztów funkcjonowania fermy drobiu w latach przed akcesją z Unią Europejską oraz w latach, w których Polska objęta została Wspólną Polityką Rolną.

W rozdziale pierwszym „Historia polityki rolnej Unii Europejskiej” przedstawiono Wspólną Politykę Rolną w krajach członkowskich Unii, jej genezę oraz kształtowanie się rynku rolnego w ramach Wspólnoty w ciągu półwiecza jej istnienia.

W rozdziale drugim „Integracja polskiego rolnictwa z Unią Europejską” przedstawiona została ogólna charakterystyka polskiego rolnictwa przed akcesją i warunki, na których Polska wstąpiła do Wspólnoty oraz słabe i mocne strony sektora rolnego w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na programy przedakcesyjne, z których Polska miała możliwość korzystania celem wspomagania zmian w swoim rolnictwie i dostosowania polskich gospodarstw do standardów unijnych, aby w ten sposób nadać znaczenie tym instrumentom rynku rolnego Unii Europejskiej. Fundusze przedakcesyjne wprowadzały nas do Wspólnej Polityki Rolnej poprzez konkretne wsparcie finansowe, które wówczas dostępne było podmiotom sektora rolnego w krajach Unii. Równolegle odegrały ważną rolę promocyjną i edukacyjną wobec beneficjentów tej pomocy. Uczyły polskie samorządy, polskich przedsiębiorców i rolników nowej wiedzy i doświadczeń przy realizacji kolejnych projektów służących rozwojowi rolnictwa i obszarów wiejskich. Wraz ze wsparciem finansowym Unia Europejska stawia przed polskim rolnictwem nowy wymiar jakościowy w produkcji rolnej, z zachowaniem reżimów technologicznych.

Rozdział trzeci „Polski sektor rolny w Unii Europejskiej” analizuje na podstawie istniejącej fermy drobiu sektor rolny w obszarze rynku drobiu i jaj. Przedstawiona analiza kosztów fermy przed akcesją i po wejściu Polski do Unii pozwala na kosztowe porównanie tych okresów.
Całość pracy zakończona jest podsumowaniem, które pozwala na zrozumienie korzyści, jakie przynosi Wspólna Polityka Rolna krajów – członków Unii Europejskiej.

Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe oraz raporty zamieszczone w Internecie oraz aktualne akty prawne i normatywne. Ponadto w pracy wykorzystano materiały wewnętrzne fermy drobiu.