Wstęp. 2
Rozdział I. Organizacja międzynarodowa jako podmiot stosunków międzynarodowych 4
1.1. Geneza organizacji międzynarodowych 4
1.2. Podmiotowość prawna organizacji międzynarodowych 9
1.3. Klasyfikacja organizacji międzynarodowych 11
1.4. Statut organizacji międzynarodowych 19
Rozdział II. Organizacja Narodów Zjednoczonych jako międzynarodowa organizacja uniwersalna 25
2.1. Geneza ONZ 25
2.2. Cele i funkcje Organizacji Narodów Zjednoczonych 28
2.3. Członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych 30
2.4. Osobowość i podmiotowość prawna ONZ 32
2.5. Struktura ONZ 33
Rozdział III. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa – charakterystyka 46
3.1. Cele (FAO) 46
3.2. Członkostwo w FAO 52
3.3. Organy FAO 55
3.4. Finanse FAO 59
Rozdział IV. Konkretna działalność FAO 65
4.1. Gromadzenie i opracowywanie informacji o produkcji i hodowli w rolnictwie 65
4.2. Zalecenia pod adresem państw członkowskich 68
4.3. Realizacja Światowego Programu Wyżywienia 75
4.4. Kampania Walki z Głodem 79
Rozdział V. Ocena wybranych inicjatyw FAO 86
5.1. Walka z ptasią grypą 86
5.2. Przeciwdziałanie wymarciu dzikich bananów w Indiach 91
5.3. Apelacje w kwestii modyfikowanych genetycznie drzew 96
5.4. Podsumowanie i wnioski 98
Zakończenie. 102
Bibliografia. 104
Spis tabel i rysunków. 107
Wstęp
Współczesne stosunki międzynarodowe stanowią złożony obraz ciągle zmieniających się wydarzeń i procesów, w których uczestniczą podmioty prawa międzynarodowego. Należą do nich również organizacje międzynarodowe. Oddziałują one wielokierunkowo na zachowanie państw, kreują nowe mechanizmy współżycia oraz porządkują zasady współpracy międzynarodowej. Ułatwiają też państwom utrzymanie wzajemnych kontaktów, przyczyniając się do poszerzania instrumentów skuteczniejszego przepływu informacji, dóbr i usług.
Nie można wyobrazić sobie dzisiaj współczesnych stosunków międzynarodowych bez współpracy wielostronnej, jaką jest bez wątpienia Organizacja Narodów Zjednoczonych. ONZ jak się niektórym wydaje to nie tylko Rada Bezpieczeństwa i operacje pokojowe, na czym z reguły koncentruje się uwaga mass mediów, lecz przede wszystkim działania w dziedzinach ekonomicznej i społecznej, którym ONZ poświęca większość czasu i środków finansowych.
Jednostką wykonawczą ONZ w sferze społecznej jest wyspecjalizowana Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, określana częściej z ang. jako FAO. Jej konstytucyjnym celem jest promowanie dobrobytu oraz walka z biedą i głodem przez podnoszenie poziomu wyżywienia i rozwój rolnictwa. Jest główną organizacją ONZ zajmującą się rozwojem wsi. Ponadto przygotowuje specjalne programy na wypadek klęski głodu. Jak również popiera zawieranie porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udziela pomocy technicznej w tym zakresie. W sierpniu 1946 FAO przyjęła funkcję utworzonego w 1905 roku Międzynarodowego Instytutu Rolnego, które sprowadzały się przede wszystkim do zbierania i rozpowszechniania informacji na temat stanu i osiągnięć rolnictwa w państwach członkowskich.
Niniejsza praca została poświęcona Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Praca składa się z pięciu rozdziałów.
Rozdział I prezentuje Organizację międzynarodową jako podmiot stosunków międzynarodowych, a w szczególności opisuje genezę organizacji międzynarodowych, podmiotowość prawną organizacji międzynarodowych, klasyfikację organizacji międzynarodowych oraz statut organizacji międzynarodowych.
Rozdział II to Organizacja Narodów Zjednoczonych jako międzynarodowa organizacja uniwersalna. W niniejszym rozdziale została przybliżona geneza ONZ, jej cele i funkcje, jak również przedstawione zostało członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych, osobowość i podmiotowość prawna ONZ oraz jej struktura.
Rozdział III przedstawia charakterystykę Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, a w szczególności jej cele, członkostwo, organy oraz finanse.
Rozdział IV prezentuje konkretną działalność FAO na którą składają się działania takie jak: gromadzenie i opracowywanie informacji o produkcji i hodowli w rolnictwie, zalecenia pod adresem państw członkowskich, realizacja Światowego Programu Wyżywienia oraz kampania Walki z Głodem.
Rozdział V to ocena wybranych inicjatyw FAO, w której zostały zaprezentowane takie zagadnienia jak: walka z ptasią grypą, przeciwdziałanie wymarciu dzikich bananów w Indiach, apelacje w kwestii modyfikowanych genetycznie drzew oraz podsumowanie i wnioski.
Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne.