Niefinansowe aktywa trwałe w prawie bilansowym i podatkowym

Wstęp 2

Rozdział I. Niefinansowe aktywa trwałe w majątku jednostki 4
1.1. Pojęcie i klasyfikacja środków trwałych 4
1.2. Wartości niematerialne i prawne w majątku jednostki 10
1.3. Wycena przy początkowym ujęciu 14
1.4. Wycena bilansowa 19

Rozdział II. Metody amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych
i prawnych 33
2.1. Istota i funkcje amortyzacji 33
2.2. Metody amortyzacji 36
2.2.1. Metoda liniowa 36
2.2.2. Metoda degresywna 38
2.2.3. Metoda jednostek produkcyjnych (naturalna) 40
2.3. Czynniki wywierające wpływ na dobór metody amortyzacji 42

Rozdział III. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w prawie bilansowym i podatkowym 47
3.1. Niefinansowe aktywa trwałe w prawie bilansowym 47
3.1.1. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w prawie bilansowym 47
3.1.2. Amortyzacja środków trwałych według prawa bilansowego 49
3.1.3. Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych według prawa
bilansowego 51
3.2. Niefinansowe aktywa trwałe w prawie podatkowym 54
3.2.1. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w prawie podatkowym 54
3.2.2. Amortyzacja środków trwałych według prawa podatkowego 56
3.2.3. Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych według prawa
podatkowego 58
3.3. Analiza porównawcza niefinansowych aktywów trwałych 61
3.3.1. Identyfikacja różnic 61
3.3.2. Próba oceny konieczności występowania zróżnicowanego podejścia 66

Zakończenie 69
Bibliografia 71
Spis rysunków i tabel 74

Wstęp

Proces budowy gospodarki rynkowej zwraca wyraźnie uwagę na znaczenie rachunkowości w tym systemie gospodarowania. Wprawdzie próby skwantyfikowanego określenia przejawów działalności gospodarczej widoczne są od najdawniejszych czasów, jednak dopiero rachunkowość wykorzystała w pełni w swym działaniu ideę pomiaru. Dlatego słusznie traktuje się rachunkowość jako system pomiaru wartości ekonomicznej pomnażanej w procesie gospodarowania.

Polska rachunkowość podąża za rozwiązaniami rachunkowości w świecie. Globalizacja gospodarki światowej oraz rozwój gospodarki rynkowej w Polsce determinują doskonalenie naszych rozwiązań, w tym również nowelizację polskiego prawa o rachunkowości. Szczególne znaczenie w okresie istotnych przemian światowej i polskiej rachunkowości ma problem kwalifikacji kadr na wysokim poziomie wtajemniczenia zawodowego w zakresie rachunkowości. Od ich przygotowania teoretycznego i praktycznego zależy przyszłość polskiej rachunkowości, a pośrednio i gospodarki.

Od dawna toczą się liczne dyskusję na temat różnic pomiędzy prawem bilansowym a prawem podatkowym. Problematyka środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należała zawsze do jednych z trudniejszych w sferze podatkowej oraz rachunkowości.

W związku z powyższym, celem niniejszej pracy była analiza niefinansowych aktywów trwałych w prawie bilansowym i podatkowym.

Praca składa się z trzech rozdziałów. Dwa pierwsze rozdziały stanowią rozważania teoretyczne, natomiast rozdział trzeci to praktyczna analiza niefinansowych aktywów trwałych w prawie bilansowym i podatkowym.

W rozdziale pierwszym ukazano niefinansowe aktywa trwałe w majątku jednostki. Na wstępie rozważań zdefiniowano pojęcie środków trwałych oraz ukazano ich klasyfikację. Następnie zdefiniowano wartości niematerialne i prawne w majątku jednostki. W dalszej części rozdziału omówiono wycenę środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przy początkowym ujęciu oraz wycenę bilansową środków trwałych a także wartości niematerialnych i prawnych.

W rozdziale drugim ukazano metody amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Rozważania rozpoczęto od przedstawienia istoty i funkcji amortyzacji. Następnie kolejno omówiono metody amortyzacji, takie jak: metodę liniową, metodę degresywną oraz metodę naturalną. Pod koniec rozdziału wskazano czynniki wywierające wpływ na dobór metody amortyzacji.

W rozdziale trzecim dokonano analizy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w prawie bilansowym i podatkowym. Rozdział ten został podzielony na trzy zasadnicze części. W pierwszej części rozdziału trzeciego przeanalizowano niefinansowe aktywa trwałe w prawie bilansowym. W drugiej części rozdziału trzeciego przeanalizowano niefinansowe aktywa trwałe w prawie podatkowym. W ostatniej części rozdziału trzeciego dokonano analizy porównawczej niefinansowych aktywów trwałych.

Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się na o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe oraz raporty zamieszczone w Internecie a także o aktualne akty prawne i normatywne.