Wstęp 2
Rozdział I Strategia organizacji – charakterystyka pojęcia 4
1.1. Istota strategii i jej elementy 4
1.2. Misja i wizja 12
1.3. Domena działania 16
1.4. Przewaga strategiczna 17
1.5. Funkcjonalne programy działania 18
1.6. Cele strategiczne 23
Rozdział II Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce 26
2.1. Pojęcie MSP 26
2.2. Rodzaje MSP 30
2.3. Funkcje MSP w gospodarce rynkowej 33
2.4. Szanse i zagrożenia rozwoju MSP w Polsce 35
Rozdział III Strategie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w branży budowlanej 38
3.1. Charakterystyka branży budowlanej 38
3.2. Konkurencyjność usług branży budowlanej 40
3.3. Strategie przedsiębiorstw budowlanych w Polsce 41
3.4. Szanse i bariery rozwoju branży budowlanej 46
Zakończenie 54
Bibliografia 57
Spis tabel 60
Spis wykresów 61
Spis rysunków 62
Wstęp
Innowacyjne modele działania, kluczowe kompetencje, organizacja wirtualna, alianse strategiczne, dekonstrukcja przedsiębiorstwa, strategia globalna, organizacja ucząca się, teoria chaosu, wartość dla akcjonariusza — fala za falą przez świat biznesu przetaczają się wciąż nowe koncepcje zarządzania, wprawiając w oszołomienie wielu menedżerów. Niektórzy usiłują dzielnie dotrzymywać kroku najnowszym trendom, żywiąc nadzieję, że wraz z kolejną falą wysforują się ze swoją firmą przed konkurentów. Inni czują się, jakby mieli zaraz utonąć pochłonięci przez rwący potok nowych, wspaniałych recept na rynkowy sukces. Wszystkich zaś gnębi ta sama myśl: że nasza wiedza z zakresu strategii i zarządzania jest fragmentaryczna, nieuporządkowana, niespójna, a nawet wewnętrznie sprzeczna. W pełni ich rozumiemy. W dziedzinie strategii roi się od rozmaitych teorii, podejść i filozofii przedstawianych każdorazowo jako klucz do skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem. Przypomina to wielkie targowisko, na którym liczni sprzedawcy zachwalają klientom swoje pomysły. Podaż koncepcji dotyczących strategii z każdym rokiem gwałtownie wzrasta, czyniąc coraz trudniejszym uzyskanie pełnego oglądu sytuacji. Poza tym proponowane teorie niejednokrotnie się ze sobą rozmijają — bywa, że zalecają zupełnie przeciwstawne podejście do tego samego zagadnienia. Wygląda na to, że tylko nieliczne zasady odnoszące się do strategii cieszą się powszechną akceptacją, a badacze, jak dotąd, nie zdołali ustalić, które teorie są najbliższe prawdy. Nic więc dziwnego, że wielu menedżerów chętnie słucha rozmaitych guru oferujących jasne i proste przepisy na sukces. Inni natomiast przestają wierzyć w użyteczność jakichkolwiek teorii i skłaniają się ku „zdroworozsądkowemu” podejściu do kierowania przedsiębiorstwem – także w branży budowlanej.
W pracy podjęto próbę ukazania istoty strategii rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w branży budowlanej właśnie. Rozdział pierwszy dotyczy strategii organizacji. Wskazano tu na istotę i zakres pojęcia: strategii organizacji. Omówiono i szczegółowo scharakteryzowano definicję, funkcje i rolę strategii w rozwoju organizacji, elementy strategii organizacji.
Rozdział drugi odnosi się do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Dokonano wyjaśnienia pojęcia MSP, rodzajów MSP, funkcji MSP w gospodarce rynkowej, szans i zagrożeń rozwoju MSP w Polsce. Przedstawiono też pojęcie MSP w obliczu internacjonalizacji gospodarek europejskich.
Rozdział trzeci traktuje o strategiach rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w branży budowlanej: polska branża budowlana, rynek przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, podsumowanie i wnioski.
Jako materiał źródłowy wykorzystano literaturę fachową z zakresu zarządzania w MSP. Korzystano też z badań naukowych innych autorów, artykułów prasowych, aktów prawnych oraz źródeł ze stron WWW. Pozwoliło to na opracowanie charakterystyki szans i zagrożeń w rozwoju budownictwa w Polsce. Nakreśliło tym samym perspektywy dalszego rozwoju MSP w branży budowlanej.