Rozwój turystyki w województwie warmińsko-mazurskim

Wstęp 2

Rozdział I. Turystyka i rozwój turystyki 4
1.1. Turystyka jako zjawisko społeczno-polityczne 4
1.2. Rezonans tradycji w rozwoju turystyki 7
1.3. Współczesny stan kulturowo-cywilizacyjny turystyki 9
1.4. Usługi i instytucje turystyczne 14
1.5. Funkcje społeczno-polityczne oraz inne cele turystyki 18

Rozdział II. Walory turystyczne Polski 23
2.1. Waloryzacja turystyczna 23
2.2. Walory przyrodnicze i ich rozmieszczenie 24
2.3. Obszary o walorach przyrodniczych wydzielone przez człowieka 28
2.4. Walory wypoczynkowe 29
2.5. Walory kulturowe 30
2.6. Walory specjalistyczne 35
2.7. Podział miejscowości turystycznych 38

Rozdział III. Ruch turystyczny w Polsce 40
3.1. Rodzaje ruchu turystycznego 40
3.2. Krajowy ruch turystyczny 43
3.3. Skutki wywołane przez ruch turystyczny 47
3.4. Turystyka zagraniczna 51

Rozdział IV. Województwo warmińsko-mazurskie – charakterystyka 59
4.1. Położenie i geografia województwa 59
4.2. Demografia województwa 68
4.3. Turystyka i wypoczynek w województwie 69
4.4. Infrastruktura transportowa w województwie 75

Rozdział V. Rozwój turystyki w województwie warmińsko-mazurskim 77
5.1. Funkcja turystyczna województwa 77
5.2. Uznane walory turystyczne 81
5.3. Potencjalne rejony turystyczne 84
5.4. Perspektywy rozwoju turystyki w województwie 86

Zakończenie 92
Bibliografia 93
Spis zdjęć 100
Spis rysunków 101
Spis tabel 102

Wstęp

Województwo warmińsko-mazurskie to jedne z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych Polski, obszaru o wybitnych walorach przyrodniczych i bogatych zasobach kulturowych, wymagającego jednak zwartej polityki proturystycznej i szeregu intensywnych działań na rzecz poprawy jakości życia jego mieszkańców.

Celem pracy jest zaprezentowanie zagadnienia rozwoju turystyki w województwie warmińsko-mazurskim.

Praca składa się z pięciu rozdziałów.

W pierwszym rozdziale opisana jest turystyka i jej rozwój, a więc: turystyka jako zjawisko społeczno-polityczne, rezonans tradycji w rozwoju turystyki, współczesny stan kulturowo-cywilizacyjny turystyki, usługi i instytucje turystyczne oraz funkcje społeczno-polityczne oraz inne cele turystyki.

W drugim rozdziale przedstawione są walory turystyczne Polski, a więc: waloryzacja turystyczna, walory przyrodnicze i ich rozmieszczenie, obszary o walorach przyrodniczych wydzielone przez człowieka, walory wypoczynkowe, walory kulturowe, walory specjalistyczne oraz podział miejscowości turystycznych.

W trzecim rozdziale zaprezentowany jest ruch turystyczny w Polsce, a więc: rodzaje ruchu turystycznego, krajowy ruch turystyczny, skutki wywołane przez ruch turystyczny oraz turystyka zagraniczna.

W czwartym rozdziale scharakteryzowane jest województwo warmińsko-mazurskie, a więc: położenie i geografia województwa, demografia województwa, turystyka i wypoczynek w województwie oraz infrastruktura transportowa w województwie.

W piątym rozdziale przestawiony jest rozwój turystyki w województwie warmińsko-mazurskim, a więc: funkcja turystyczna województwa, uznane walory turystyczne, potencjalne rejony turystyczne oraz perspektywy rozwoju turystyki w województwie.

Turystyka jako złożone zjawisko społeczno-ekonomiczne i przestrzenne — a także jako forma zaspokajania określonych potrzeb człowieka (np. rekreacyj­nych, zdrowotnych, poznawczych, kulturowych itp.) — jest u progu trzeciego tysiąclecia zjawiskiem masowym, ogólnoświatowym. Wiele problemów organiza­cyjnych, ekonomicznych i społecznych, które ona zrodziła, ujawniło się ze szczególną siłą w okresie przemian politycznych i gospodarczych, będących udziałem nie tylko Polski, ale też pozostałych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Upadek komunizmu i wejście na drogę budowania gospodarki rynkowej, a w niezbyt odległej przyszłości także szansa pełnej integracji z Unią Europejską dla niektórych z nich, powodują potrzebę zainicjowania wielu skomplikowanych przekształceń w gospodarce turystycznej w poszczególnych regionach, gminach i miejscowościach, dysponujących walorami turystycznymi i określoną infrastrukturą turystyczną, w tym w uzdrowiskach. O ile do wymogów gospodarki rynkowej i rosnącej konkurencji lepiej i szybciej dostosowały się podmioty gospodarki turystycznej, o tyle więcej problemów z tym mają regiony i miejscowości turystyczne oraz uzdrowiska. Wiąże się to z niedostateczną wiedzą o marketingu i nowoczesnych systemach zarządzania większości osób odpowie­dzialnych za funkcjonowanie przedsiębiorstw turystycznych oraz rozwój lokalnej gospodarki, w tym gospodarki turystycznej. Bez dobrej znajomości marketingu i  nowoczesnych systemów zarządzania trudno dziś być aktywnym i skutecznie działającym uczestnikiem życia gospodarczego.

Jedną z najbardziej charakterystycznych tendencji współczesnego świata jest ciągły rozwój turystyki. Gospodarka turystyczna staje się jedną z naj­większych i coraz ważniejszych gałęzi przemysłu na świecie. Traktuje się je jako dziedzinę stwarzającą nowe miejsca pracy i przenoszącą popyt z re­gionów bogatszych do uboższych.