Rozwój technologii telefonii mobilnej i strategie rynkowe operatorów

Wstęp 2

Rozdział I. Technologie dostępu do informacji 4
1.1. Rozwój technologii 4
1.2. Technologie dostępu do informacji 6
1.3. Komunikacja mobilna 18
1.4. Zastosowania nowych technologii 19

Rozdział II. Telefonia mobilna 30
2.1. Rozwój telefonii mobilnej jako czynnik wspierający upowszechnianie się technologii informacyjnych w Polsce 30
2.2. Aspekty prawne i regulacyjne 31
2.3. Struktura i dynamika rynku 37
2.4. Ceny usług 41
2.5. Dostępność usług 42

Rozdział III. Telefonia mobilna a strategie rynkowe operatorów. Doświadczenia Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. 45
3.1. Ogólna charakterystyka operatora 45
3.2. Struktura organizacyjna operatora 46
3.3. Oferta operatora 48
3.4. System zarządzania w strukturach operatora 49
3.5. Strategia rynkowa i konkurencyjna 52

Podsumowanie 60
Bibliografia 61
Spis tabel 63
Spis wykresów 64
Spis rysunków 65
Załącznik 66

Wstęp

Po kolejnych etapach rozwoju społeczeństw – przedprzemysłowym i przemysłowym – nastaje okres społeczeństwa informacyjnego. Według przewidywań ma on trwać następne sto lat. Kategoria społeczeństwa informacyjnego pojawiła się w związku z postępem technicznym, powstawaniem i zastosowaniem technik telematycznych, demonopolizacją i komercjonalizacją mediów. Wysoka dynamika rozwoju sieci komunikacji społecznej jest najważniejszą przyczyną kształtowania się społeczeństwa informacyjnego. Zmiany w systemach informacyjnych powodują zmiany w społecznej sieci telekomunikacyjnej oraz w systemie społecznym i są z nimi ściśle powiązane.

Do wysokiej dynamiki rozwoju komunikacji przyczyniła się przede wszystkim liberalizacja rynku telekomunikacyjnego. Pozwoliła ona stworzyć konkurencję między operatorami, poprzez wejście na rynek nowych firm, co pociąga za sobą wzrost jakości usług i spadek ich ceny oraz efektywniejsze zaspokajanie potrzeb użytkowników. Dzięki temu wzrosła dostępność dla obywateli wciąż zwiększającej się ilości informacji.

Jednocześnie wzrastała liczba sprzętu komputerowego, a co za tym idzie powszechne stało się zastosowanie komputerów i ich wykorzystanie w wielu różnych dziedzinach życia.

Połączenie telefonu i komputera we wczesnych latach 80. oraz propozycje protokołów sieci komputerowych i teleinformatycznych uważa się za początek społeczeństwa informacyjnego.

W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty rozwoju technologii telefonii mobilnej i strategie rynkowe operatorów w oparciu o doświadczenia Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o.. Taki też był zasadniczy cel opracowania.

Praca składa się z trzech rozdziałów:

Rozdział pierwszy to technologie dostępu do informacji: rozwój technologii, technologie dostępu do informacji, komunikacja mobilna oraz zastosowania nowych technologii.

Rozdział drugi to telefonia mobilna: rozwój telefonii mobilnej jako czynnik wspierający upowszechnianie się technologii informacyjnych w Polsce, aspekty prawne i regulacyjne, struktura i dynamika rynku, ceny usług oraz dostępność usług.

Rozdział trzeci to telefonia mobilna a strategie rynkowe operatorów. Doświadczenia Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o.: ogólna charakterystyka operatora, struktura organizacyjna operatora, oferta operatora, system zarządzania w strukturach operatora oraz strategia rynkowa i konkurencyjna.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW i materiały wewnętrzne Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o.