WSTĘP 2
ROZDZIAŁ I. POWSTANIE I ZASADY DZIAŁANIA ORGANIZACJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH 4
1.1. Geneza powstania ONZ 4
1.2. Karta ONZ 6
1.3. Podstawowe zasady i status ONZ 9
1.4. Struktura i organy ONZ 13
1.5. ONZ w warunkach pozimnowojennych 17
ROZDZIAŁ II. ASPEKT ORGANIZACYJNY I PRAWNY MISJI POKOJOWYCH ONZ 23
2.1. Prawne i organizacyjne aspekty misji pokojowych ONZ 23
2.2. Podstawowe wady systemu organizacyjnego misji pokojowych ONZ 26
2.3. Reforma ONZ 30
2.4. Rola Rady Bezpieczeństwa ONZ 36
ROZDZIAŁ III. DZIAŁANIA OPERACYJNE ONZ 42
3.1. Misje w Europie 42
3.2. Misje w Azji i na Bliskim Wchodzie 54
3.3. Misje w Afryce i Ameryce Łacińskiej 58
3.4. Udział Polski w misjach pokojowych ONZ 64
ZAKOŃCZENIE 72
BIBLIOGRAFIA 74
SPIS TABEL 76
SPIS RYSUNKÓW 77
WYKAZ SKRÓTÓW 78
WSTĘP
Utrzymanie pokoju na świecie w dzisiejszych czasach i między poszczególnymi państwami jest nie wykonalne. Jednak antymilitaryzm jest w stanie zapewnić utrzymanie poprawnych stosunków politycznych, gospodarczych, kulturalnych czy moralnych. Jest nośnikiem postępu we wszystkich dziedzinach życia, jego rozwoju i poszanowania człowieka.
Wojna ze względu na zasięg terytorialny może być lokalna, światowa i globalna. Konflikt zbrojny jest najgorszym rozwiązaniem problemu, który może doświadczyć człowiek. Niesie on ze sobą śmierć niewinnych ludzi. Agresja zawsze wiąże się ze zniszczeniami mienia, gospodarki narodowej jak również szkodami w psychice człowieka.
Pokój i poszanowanie drugiego człowieka jest najlepszym dobrem jakie może nas spotkać. Wielu ludzi jednak o tym zapomina. A jest to najważniejsze. Pokój to stan w stosunkach miedzy państwami, którego nie należy naruszać.
Od początku swego istnienia Organizacja Narodów Zjednoczonych, założona w 1945 r. po zakończeniu II Wojny Światowej, podejmuje problematykę wielostronnego rozbrojenia i zapobiegania rozprzestrzenianiu broni w celu utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Instrumentem ONZ, w zaprowadzeniu pokoju na świecie są misje pokojowe dzięki którym społeczność międzynarodowa promuje ustanawianie zrównoważonego pokoju wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem konfliktu lub tam, gdzie konflikt właśnie zażegnano.
Niniejsza praca została poświęcona roli Organizacji Narodów Zjednoczonych w utrzymywaniu pokoju na świecie. Praca składa się z trzech rozdziałów.
Rozdział I przedstawia powstanie i zasady działania Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym: genezę powstania ONZ, kartę Organizacji Narodów Zjednoczonych, podstawowe zasady i status Organizacji Narodów Zjednoczonych, strukturę i organy ONZ oraz funkcjonowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych w warunkach pozimnowojennych.
Rozdział II prezentuje aspekt organizacyjny i prawny misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym zawierają się: prawne i organizacyjne aspekty misji pokojowych ONZ, podstawowe wady systemu organizacyjnego misji pokojowych ONZ, reforma Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz rola Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Rozdział III. to działania operacyjne Organizacji Narodów Zjednoczonych. W niniejszym rozdziale przedstawione zostały misje pokojowe w Europie, misje w Azji i na Bliskim Wchodzie, misje w Afryce i Ameryce Łacińskiej oraz zaprezentowano udział Polski w misjach pokojowych ONZ.
Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w Internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne.