Wstęp 2
Rozdział I. Osobowość – analiza literatury przedmiotu 4
1. Definicja osobowości 4
2. Teoria osobowości 12
2.1. Teorie psychodynamiczne 12
2.2. Teorie pola 13
2.3. Teorie czynnikowe 14
2.4. Teorie uczenia się 16
2.5. Teorie humanistyczne 18
2.6. Teorie systemowe 20
3. Typy osobowości 21
3.1. Flegmatyk 21
3.2. Choleryk 22
3.3. Melancholik 22
3.4. Sangwinik 23
Rozdział II. Marketing polityczny 25
1. Definicja marketingu politycznego i jego elementy 25
2. Rodzaje strategii marketingu politycznego 32
3. Wizerunek kandydata – aspekt psychologiczny 37
4. Tożsamość polityka i jej procesy kształtowania 43
Rozdział III. Osobowość polityka a przebieg kampanii wyborczej 46
3.1. Badania rynku politycznego 46
3.2. Analiza osobowości polityków na wybranych przykładach: Lecha Wałęsy/Aleksandra Kwaśniewskiego, Baracka Obamy, Władimira Putina 52
Zakończenie 70
Bibliografia 72
Spis tabel i rysunków 77
Wstęp
Zmiany systemowe, jakie zaszły w ostatnich dekadach w Polsce, wywarły silny wpływ na zmianę sposobu uprawiania polityki oraz nauki o polityce jako dyscypliny akademickiej. Pojawiły się nowe subdyscypliny badań i dydaktyki, które wcześniej, z przyczyn ideologicznych i politycznych, nie mogły być przedmiotem zainteresowań polskiej politologii ani też figurować w programach studiów politologicznych. Do tych subdyscyplin należy marketing polityczny, w którym zawiera się zagadnienie osobowości kandydata do wyborów.
Badania problematyki zostały najwcześniej podjęte przez ekonomistów oraz socjologów specjalizujących się w badaniach rynku. Dorobkiem nauki o marketingu zainteresowali się stosunkowo szybko politolodzy, w szczególności zajmujący się problematyką kampanii wyborczych i partii politycznych. Polska politologia nie przecierała bynajmniej nowych szlaków w tym obszarze badawczym. Zagadnienia marketingu politycznego, promocji i reklamy politycznej, public relations jak zawierających się tych zagadnieniach osobowości kandydata stanowi od wielu lat przedmiot badań nauk społecznych w krajach zachodnich, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie marketing rozwinął się najwcześniej jako forma praktyki politycznej oraz dziedzina wiedzy naukowej.
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie osobowości kandydata i jej wpływ na przebieg kampanii wyborczej.
Treści niniejszej pracy zostały ujęte w trzech rozdziałach.
W pierwszym rozdziale dokonano ogólnej charakterystyki osobowości poprzez analizę literatury przedmiotu. Na początku rozważań przybliżono definicję osobowości. Następnie przedstawiono teorie osobowości, w tym: teorie psychodynamiczna, teorie pola, teorie czynnikowe, teorie uczenia się, teorie humanistyczne, teorie systemowe. W dalszej części rozdziału omówiono typy osobowości, a w szczególności typ flegmatyka, choleryka, melancholika oraz sangwinika.
W rozdziale drugim zaprezentowano zjawisko marketingu politycznego. Ów zagadnienie rozwinięto poprzez przedstawienie definicji marketingu politycznego oraz rodzajów strategii marketingu politycznego. Następnie ukazano wizerunek kandydata w aspekcie psychologicznym. Na koniec rozdziału scharakteryzowano tożsamość polityka oraz procesy jej kształtowania.
W rozdziale trzecim ukazano osobowość polityka a przebieg kampanii Wyborczej. Na wstępie przedstawiono badania rynku politycznego. W dalszej części rozdziału zaprezentowano analizę osobowości polityków na przykładzie Lecha Wałęsy/Aleksandra Kwaśniewskiego, Baracka Obamy, Władimira Putina.
Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w Internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne.