praca na studia podyplomowe
Wstęp 3
1. Pojęcie rynku nieruchomości 4
2. Cechy rynku nieruchomości 11
3. Funkcje rynku nieruchomości 28
4. Rynek nieruchomości w Polsce po 1990 roku 30
Zakończenie 40
Bibliografia 42
Spis rysunków 44
Wstęp
Problematyka nieruchomości stanowi przedmiot badań wielu dyscyplin naukowych, które w różny sposób pojmują i analizują nieruchomości. Wśród dyscyplin tych należy wymienić przede wszystkim: geografię, ekonomię, socjologię i prawo.
Geografia – skupia się na cechach fizycznych nieruchomości, procesach geograficznych, chemicznych i biologicznych, które wpływają na charakterystykę ziemi i co za tym idzie – sposób jej użytkowania.
Ekonomia postrzega nieruchomość jako źródło bogactwa i rzecz mającą wartość. Obok pracy, kapitału i alokacji, ziemia jako podstawowy element nieruchomości stanowi jeden z czynników produkcji. Nieruchomość, a raczej wiązka praw do niej, jest towarem rynkowym. Ponadto, prawa do nieruchomości są źródłem korzyści ekonomicznych wynikających przede wszystkim z przysługującej właścicielowi wyłączności do korzystania i czerpania pożytków, np. dochodów czynszowych, a także korzystania z efektów wzrostu wartości.
Dla socjologii natomiast nieruchomość to kategoria społeczna, w której podkreśla się dualny charakter ziemi jako bogactwa należącego do wszystkich ludzi oraz jako towaru – przedmiotu własności, który jest kupowany, sprzedawany i użytkowany przez ludzi.
W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty cech charakteryzujących rynek nieruchomości. Taki też był zasadniczy cel opracowania.
Praca składa się z czterech części:
Część pierwsza to pojęcie rynku nieruchomości, część druga to cechy runku nieruchomości, część trzecia to funkcje rynku nieruchomości, część czwarta to rynek nieruchomości w Polsce po 1990 roku.
Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW.