Rozwój funduszy inwestycyjnych w Polsce

WSTĘP 3

ROZDZIAŁ I. PODSTAWOWE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z INWESTYCJAMI 5
1.1. Definicja inwestycji i inwestowania 5
1.2. Proces inwestycyjny 8
1.3. Strategie inwestorów 12
1.4. Ocena efektywności inwestycji 18

ROZDZIAŁ II. CHARAKTERYSTYKA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH ORAZ GENEZA ICH ROZWOJU 24
2.1. Definicja funduszu inwestycyjnego 24
2.2. Charakterystyka poszczególnych rodzajów funduszy inwestycyjnych 28
2.3. Rozwój funduszy inwestycyjnych na świecie 37
2.4. Rozwój funduszy inwestycyjnych w Polsce 39

ROZDZIAŁ III. WPŁYW MOTYWACJI PRACOWNIKÓW NA ROZWÓJ FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH 49
3.1. Istota motywowania 49
3.2. Motywacja do pracy 53
3.3. Zasady motywacji płacowej 59
3.4. Profesjonalny networking jako sposób motywowania sprzedawców funduszy inwestycyjnych 65

ROZDZIAŁ IV. ANALIZA ROZWOJU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W POLSCE 67
4.1. Fundusze inwestycyjne jako nowość na polskim rynku kapitałowym 67
4.2. Rozwój funduszy inwestycyjnych w Polsce 69
4.3. Perspektywy rozwoju funduszy inwestycyjnych w Polsce 77

ZAKOŃCZENIE 80
BIBLIOGRAFIA 82
SPIS RYSUNKÓW 88
SPIS WYKRESÓW 89
SPIS TABEL 90

WSTĘP

W gospodarce rynkowej istotną rolę jako instytucje finansowe obok banków i zakładów ubezpieczeń odgrywają fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne pełnią istotną rolę w gospodarce narodowej z uwagi na ich stabilizacyjne oddziaływanie, finansowanie deficytu budżetowego oraz indywidualne korzyści uczestników tych funduszy.

W wyniku nabywania akcji spółek giełdowych, fundusze inwestycyjne przyczyniają się do finansowania przedsięwzięć mających bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy, co jest potwierdzone relatywnie wysokim udziałem aktywów netto funduszy inwestycyjnych w kapitalizacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednocześnie znaczna część aktywów funduszy inwestycyjnych jest lokowana w obligacje oraz bony skarbowe emitowane przez Skarb Państwa. W ten sposób fundusze inwestycyjne przyczyniają się do finansowania deficytu budżetowego oraz bieżących wydatków państwa. Ponadto fundusze inwestycyjne, jako forma oszczędzania, przynoszą korzyści dla ich uczestników w drodze zapewnienia wysokiej płynności oraz bezpieczeństwa powierzanych środków pieniężnych, na co wskazuje między innymi rosnący udział funduszy inwestycyjnych w strukturze oszczędzania w Polsce.

Można powiedzieć, że rynek funduszy inwestycyjnych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku finansowego w Polsce. Na jego obecny kształt, a także na zmiany, jakie na nim zachodziły i nadal zachodzą znaczny wpływ mają działania towarzystw funduszy inwestycyjnych, które wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów, starają się tworzyć i efektywnie zarządzać coraz większą ilością funduszy inwestycyjnych.

Ponieważ rozwój rynku funduszy inwestycyjnych nabrał tempa od 1997 roku, czyli od momentu ustanowienia nowej ustawy o funduszach inwestycyjnych, celem niniejszej pracy była analiza rozwoju oraz ocena efektywności funduszy inwestycyjnych w Polsce.

Praca składa się z czterech rozdziałów.

W rozdziale pierwszym ukazano podstawowe zagadnienia związane z inwestycjami. Na wstępie zdefiniowano pojęcie inwestycji oraz inwestowania. Następnie przedstawiono proces inwestycyjny oraz strategie inwestorów. W rozdziale tym omówiono także ocenę efektywności inwestycji.

W rozdziale drugim scharakteryzowano fundusze inwestycyjne oraz ukazano genezę ich rozwoju. Rozważania rozpoczęto od zdefiniowania pojęcia funduszu inwestycyjnego, a następnie scharakteryzowano poszczególne rodzaje funduszy inwestycyjnych. W rozdziale drugim omówiono także rozwój funduszy inwestycyjnych na świecie oraz rozwój funduszy inwestycyjnych w Polsce.

W rozdziale trzecim ukazano wpływ motywacji pracowników sprzedających fundusze inwestycyjne na rozwój tej formy inwestowania. Na wstępie przedstawiono istotę motywowania oraz omówiono motywację w pracy. W dalszej części rozdziału ukazano zasady motywacji płacowej oraz omówiono znaczenie profesjonalnego networkingu jako sposobu motywowania sprzedawców funduszy inwestycyjnych.

W rozdziale czwartym przeprowadzono analizę rozwoju funduszy inwestycyjnych w Polsce. Badania rozpoczęto od omówienia funduszy inwestycyjnych jako nowości na polskim rynku kapitałowym. Następnie przystąpiono do analizy rozwoju funduszy inwestycyjnych. Na koniec omówiono perspektywy rozwoju funduszy inwestycyjnych w Polsce.

Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się na o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe oraz raporty zamieszczone w Internecie, m.in. na stronach Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.