Strategie inwestycyjne na rynku papierów wartościowych

Wstęp 3

Rozdział I. Ogólna charakterystyka papierów wartościowych 5
1.1. Pojęcie i rodzaj papierów wartościowych 5
1.2. Rynek papierów wartościowych i jego miejsce w gospodarce narodowej 12
1.3. Oferta publiczna i niepubliczna papierów wartościowych 20

Rozdział II. Strategie inwestowania wykorzystujące instrumenty pochodne 32
2.1. Transakcje hedgingowe, arbitrażowe oraz spekulacyjne 32
2.2. Strategie inwestowania wykorzystujące kontrakty futures i forward 40
2.3. Strategie inwestowania wykorzystujące opcje 46

Rozdział III. Ryzyko inwestycyjne na rynku papierów wartościowych 57
3.1. Pojęcie i rodzaje ryzyka inwestycyjnego 57
3.2. Największe katastrofy finansowe w latach 1993-2002 62
3.3. Przyczyny kryzysów oraz wskazania zmian 68

Zakończenie 72
Bibliografia 74
Spis tabel 76

Wstęp

Rynek finansowy stał się w Polsce miejscem pracy tysięcy specjalistów, pracujących w bankach, funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych, inwestycyjnych, firmach doradczych, instytucjach nadzoru itd. Wiedza o jego elementach staje się ważnym atrybutem dla poszukujących pracy w tym, wielce przecież interesującym, obszarze gospodarki. Przedmiotem obrotu na rynku finansowym są waluty oraz instrumenty finansowe zwane także tradycyjnie papierami wartościowymi.

Papierem wartościowym w klasycznym ujęciu jest papier, który ma odzwierciedlenie w bilansie emitenta – zgromadzony za pomocą emisji papierów wartościowych kapitał jest źródłem finansowania składników majątkowych zgromadzonych przez emitenta. Tak rozumiane papiery wartościowe mają zatem zabezpieczenie w aktywach emitenta. Inaczej mówiąc, papier wartościowy jest dokumentem potwierdzającym roszczenie jego posiadacza do określonych aktywów oraz dochodów generowanych przez te aktywa. Warunki emisji niektórych papierów wartościowych (obligacji) mogą wprost wskazywać, które aktywa stanowią ich zabezpieczenie, co z reguły jest także potwierdzone odpowiednim wpisem w księgach wieczystych.

Warto podkreślić, że zaczynając inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych, lub kupując jednostki funduszy inwestycyjnych, inwestor staje przed wyborem odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Opracowanie odpowiedniej strategii nie jest wcale takie proste, gdyż inwestor musi mieć na uwadze, że nieumiejętne dobranie strategii inwestycyjnej wiąże się z ryzykiem poniesienia straty. Problematyka opracowania odpowiedniej strategii wydaje się zatem być tematem bardzo na czasie, w związku z tym celem niniejszej pracy było omówienie ryzyka inwestycyjnego oraz analiza rożnych strategii inwestycyjnych na rynku papierów wartościowych.

Rozważania zawarto w trzech rozdziałach.

W rozdziale pierwszym dokonano ogólnej charakterystyki papierów wartościowych. Na wstępie rozdziału zdefiniowano pojęcie oraz przedstawiono rodzaje papierów wartościowych. Omówiono także rynek papierów wartościowych oraz wskazano jego miejsce w gospodarce narodowej. Pod koniec rozdziału dokonano prezentacji oferty publicznej i niepublicznej papierów wartościowych.

W rozdziale drugim ukazano strategie inwestowania wykorzystujące instrumenty pochodne. W rozdziale tym omówiono transakcje hedgingowe, arbitrażowe oraz spekulacyjne. Przedstawiono także strategie inwestowania wykorzystujące kontrakty futures i forward oraz strategie wykorzystujące opcje.

W rozdziale trzecim omówiono istotę ryzyka inwestycyjnego na rynku papierów wartościowych. Rozważania rozpoczęto od zdefiniowania pojęcia ryzyka inwestycyjnego oraz dokonania prezentacji podstawowych rodzajów. Następnie omówiono najpoważniejsze katastrofy finansowe w latach 1993-2002. Pod koniec rozdziału trzeciego ukazano przyczyny kryzysów oraz przedstawiono wskazania zmian.

Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe oraz raporty zamieszczone w Internecie oraz aktualne akty prawne i normatywne.