Ochrona konsumenta – usługi turystyczne

praca magisterska z prawa

Wstęp 2

Rozdział I. Polityka ochrony praw konsumenta 4
1.1. Pojęcie konsumenta w prawie europejskim 4
1.2. Sfery konsumpcji 12
1.3. Ochrona praw konsumenta jako jeden z celów polityki unijnej 20
1.4. Podstawowe dyrektywy w zakresie ochrony praw konsumenta 21

Rozdział II. Ochrona przed skutkami nieuczciwych klauzul 26
2.1. Nieuczciwe a niedozwolone postanowienia umowne 26
2.2. Rodzaje nieuczciwych postanowień umownych 27
2.3. Środki ochrony przed skutkami nieuczciwych postanowień 33
2.4. Zmiany w prawie polskim w zakresie ochrony praw konsumentów w związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej 40

Rozdział III. Ochrona klienta w działalności organizatorów turystyki oraz pośredników i agentów turystycznych 44
3.1. Prospekty i inne materiały informacyjne 44
3.2. Umowy z klientami 48
3.3. Ubezpieczenia i ceny 54
3.4. Opieka pilotów i przewodników 62

Rozdział IV. Konsekwencje wejścia w życie ustawy o usługach turystycznych dla organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych 72
4.1. Działalność agenta turystycznego 72
4.2. Działalność pośrednika turystycznego 78
4.3. Działalność organizatora turystyki 80
4.4. Pilot, pilotaż a pilotowanie 87
Zakończenie 92
Bibliografia 95

Wstęp

Pojęcie turystyki zmieniało się w czasie. Definicja turystyki ulegała poszerzaniu, w miarę jak pojawiały się nowe zjawiska i procesy o charakterze społecznym, ekonomicznym i środowiskowym, związane z przemieszczaniem się ludzi w celu konsumpcji czasu wolnego.
We wczesnej fazie historycznej mówić można o podróżach, tj. wyjazdach poza stałe miejsce zamieszkania.

Najodważniejsze interpretacje historyczne doszukują się źródeł tego fenomenu w wypędzeniu z raju pierwszych rodziców, a wyprawy Hannibala traktują jako dobrze zorganizowane podróże przygodowe. Wędrówki ludów, pielgrzymki do miejsc świętych, wyprawy krzyżowe, podróże związane z odkryciami geograficznymi, włóczęgi bardów, wędrówki z plecakiem aż po współczesny masowy ruch turystyczny zaliczane są w tych interpretacjach do turystyki.
Nauka współczesna wyraźnie dostrzega w tym fenomenie zwanym potocznie podróżą bądź turystyką dwa powiązane ze sobą, jednak merytorycznie inne, obszary, a mianowicie ruch turystyczny i gospodarkę turystyczną.

Taką interpretację dla fenomenu turystyki narzuciło pojawienie się rynku i związanych z nim praw gospodarki rynkowej. Rozwój turystyki można więc rozpatrywać zarówno od strony popytowej tj. ruchu turystycznego, jak i od strony podażowej, tj. wszystkich organizacji, które przygotowaniu i realizacji podróży służą, zarówno tych zlokalizowanych w miejscu zamieszkania, jak również w miejscach docelowych przyjazdów turystycznych (miejscach recepcji turystycznej).
W niniejszej pracy podjęto próbę ukazania istoty ochrony konsumenta w usługach turystycznych. Taki też był zasadniczy cel opracowania.

Praca składa się z czterech rozdziałów:

Rozdział pierwszy to polityka ochrony praw konsumenta: pojęcie konsumenta w prawie europejskim, sfery konsumpcji, ochrona praw konsumenta jako jeden z celów polityki unijnej, podstawowe dyrektywy w zakresie ochrony praw konsumenta.

Rozdział drugi to ochrona przed skutkami nieuczciwych klauzul: nieuczciwe a niedozwolone postanowienia umowne, rodzaje nieuczciwych postanowień umownych, środki ochrony przed skutkami nieuczciwych postanowień, zmiany w prawie w prawie polskim w zakresie ochrony praw konsumentów w związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Rozdział trzeci to ochrona klienta w działalności organizatorów turystyki oraz pośredników i agentów turystycznych: prospekty i inne materiały informacyjne, umowy z klientami, ubezpieczenia i ceny oraz opieka pilotów i przewodników.

Rozdział czwarty to konsekwencje wejścia w życie ustawy o usługach turystycznych dla organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych: działalność agenta turystycznego, działalność pośrednika turystycznego, działalność organizatora turystyki.

Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachowa, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW.