Wybory prezydenckie w Polsce w roku 1995

Wstęp 3
Rozdział 1. Kandydaci i ich programy 4
Rozdział 2. Kampania wyborcza 10
2.1. Organizacja kampanii wyborczej, działalność sztabów 10
2.2. Formy kampanii prezydenckiej 14
2.3. Osobisty udział kandydatów w kampanii 17
Rozdział 3. Wyniki wyborów i ich interpretacja 22
3.1. Wpływ prasy i debat telewizyjnych na wyniki wyborów prezydenckich 22
3.2. Atuty wyborcze Kwaśniewskiego i Wałęsy i ich prezentowanie 28
3.3. Zwycięstwo Aleksandra Kwaśniewskiego 34
Zakończenie 36
Bibliografia 37
Spis tabel, zdjęć i wykresów 39

Wstęp

Zmiany systemowe, jakie zaszły w ostatnich dekadach w Polsce, wywarły silny wpływ na zmianę sposobu uprawiania polityki oraz nauki o polityce jako dyscypliny akademickiej. Pojawiły się nowe subdyscypliny badań i dydaktyki, które wcześniej, z przyczyn ideologicznych i politycznych, nie mogły być przedmiotem zainteresowań polskiej politologii ani też figurować w programach studiów politologicznych.

Kampanie wyborcze w Polsce są i będą w jeszcze większym stopniu niż obecnie pewnego rodzaju widowiskami, coraz bardziej odbywając się za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Związane jest to ze zmianami ustrojowymi ostatnich lat, otwarciem się na świat i wpływem tego wszystkiego na nasze codzienne życie, a także jego postrzeganie przez nas samych.

Poza tym, wraz z nowymi czasami wkraczamy w epokę mediów elektronicznych i nikt, ani nic, raczej już tego procesu nie powstrzyma. Ostatnio błyskotliwą, a przy tym powszechną i usprawiedliwioną karierę robi Internet, który naprawdę stwarza niespotykane dotąd możliwości relatywnie taniej, a jednocześnie atrakcyjnej komunikacji społecznej na skalę globalną.

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie czynników warunkujących kampanię prezydencką z 1995 roku oraz ukazanie jej form i aspektów organizacyjnych.

Praca składa się z trzech rozdziałów:

Rozdział pierwszy stanowi swoistą prezentację kandydatów na stanowisko prezydenta w wyborach w 1995 roku.

W rozdziale drugim ukazano organizację oraz formy kampanii wyborczej. Przedstawiono tu także aspekty dotyczące osobistego udziału kandydatów w kampanii.

Trzeci rozdział pracy zawiera wyniki wyborów jak również ich interpretację.

Praca została napisana w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe oraz dane statystyczne.