Przejście z księgi przychodów i rozchodów ABC

Wstęp 3

Rozdział I. Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów 5
1.1. Sposoby rozliczania się podatników z Urzędem Skarbowym 5
1.2. Podmioty zobligowane do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów 11
1.3. Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów 17
1.4. Układ i treść poszczególnych rubryk w podatkowej księdze przychodów i rozchodów 20
1.5. Zasady ewidencji w księdze przychodów i rozchodów 27
1.5.1. Ewidencja sprzedaży 28
1.5.2. Ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych 29
1.5.3. Ewidencja pożyczek i rzeczy zastawionych 30
1.5.4. Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych 31
1.5.5. Ewidencja wyposażenia 32

Rozdział II. Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na pełną księgowość 35
2.1. Zamknięcie miesięczne i roczne księgi przychodów i rozchodów 35
2.2. Inwentaryzacja majątku przedsiębiorstwa oraz źródeł jego pochodzenia 37
2.3. Budowa zakładowego planu kont 44
2.4. Określenie wartości zinwentaryzowanych składników majątku i sporządzenie bilansu otwarcia 50

Rozdział III. Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na pełną księgowość w praktyce na przykładzie przedsiębiorstwa meblowego 56
4.1. Charakterystyka firmy 56
4.1.1. Status prawny 56
4.1.2. Specyfika działalności 61
4.1.3. Polityka rachunkowości firmy 63
4.2. Inwentaryzacja stanu rzeczywistego 64
4.3. Wycena składników aktywów i pasywów 65
4.4. Sporządzenie bilansu zamknięcia 67

Zakończenie 74
Bibliografia 76
Spis rysunków 80
Spis tabel 81
Załączniki 82

Wstęp

Małe i średnie podmioty gospodarcze prowadzące niewielkich rozmiarów działalność gospodarczą mogą wybrać formę opodatkowania, która pozwoli im na poprawne rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mogą stosować zasady rachunkowości określone ustawą również od początku następnego roku obrotowego, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż określona równowartość. W tym przypadku osoby te lub wspólnicy przed rozpoczęciem roku obrotowego są obowiązani do zawiadomienia o tym urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym. Podmioty, które zwolnione są z obowiązku prowadzenia pełnej rachunkowości z wykorzystaniem ksiąg rachunkowych, prowadzą ewidencję podatkową wykorzystując podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Warto podkreślić, że w sytuacji gdy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 500 000 euro, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie są zobowiązane przejść z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe.

Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe sprawia firmom wiele trudności, ze względu na wymogi stawiane przez ustawę o rachunkowości. W przypadku spółki jawnej uregulowania Kodeksu spółek handlowych nie zawierają wymagań co do minimalnej wysokości kapitału. Inaczej jest w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dla której istnieje minimalna wysokość kapitału podstawowego. Stąd forma prawna spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została przewidziana dla większych organizacji.

W związku powyższym celem niniejszej pracy było ukazanie problematyki przejścia z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Rozważania teoretyczne zostały zilustrowane praktycznym przykładem przedsiębiorstwa meblowego.

Praca składa się z trzech rozdziałów. Dwa pierwsze rozdziały stanowią rozważania teoretyczne, natomiast rozdział trzeci to empiryczna część niniejszej pracy.

W rozdziale pierwszym ukazano zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Rozważania rozpoczęto od omówienia sposobów rozliczania się podatników z Urzędem Skarbowym. Następnie przedstawiono podmioty zobligowane do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Zaprezentowano także układ i treść poszczególnych rubryk w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Pod koniec rozdziału pierwszego omówiono zasady ewidencji w księdze przychodów i rozchodów z uwzględnieniem ewidencji sprzedaży, ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych, ewidencji pożyczek i rzeczy zastawionych, ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencji wyposażenia.

W rozdziale drugim omówiono procedurę związaną z przejściem z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na pełną księgowość. W rozdziale tym omówiono kolejno zamknięcie miesięczne i roczne księgi przychodów i rozchodów, inwentaryzację majątku przedsiębiorstwa oraz źródeł jego pochodzenia, budowę zakładowego planu kont oraz określenie wartości zinwentaryzowanych składników majątku i sporządzenie bilansu zamknięcia.

W rozdziale trzecim dokonano analizy przejścia z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na pełną księgowość w praktyce na przykładzie przedsiębiorstwa meblowego. Badania rozpoczęto od ogólnej charakterystyki firmy. Przedstawiono status prawny, specyfikę działalności oraz politykę rachunkowości firmy. Następnie omówiono istotę przeprowadzonej inwentaryzacji oraz wycenę składników aktywów i pasywów. Pod koniec przedstawiono istotę sporządzania bilansu zamknięcia na podstawie którego możliwe było otwarcie ksiąg rachunkowych w badanej spółce.

Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne. Ponadto w pracy wykorzystano materiały wewnętrzne badanego przedsiębiorstwa meblowego pochodzące m.in. z Działu Księgowości.