WSTĘP 2
ROZDZIAŁ I. Rola sektora handlu i usług gospodarki rynkowej 4
1.1. Klasyfikacja i cechy usług 4
1.2. Struktura i funkcje handlu 10
1.2.1. Handel hurtowy i detaliczny 14
1.3. Rodzaje jednostek handlu detalicznego 18
ROZDZIAŁ II. Znaczenie promocji w handlu 23
2.1. Istota marketingu 23
2.1.1. Definicja i funkcje marketingu 23
2.1.2. Rozwój marketingu 26
2.1.3. Strategie marketingowe przedsiębiorstw handlowych 27
2.2.4. Strategie marketingowe w handlu detalicznym 33
2.2.5. Marketing mix w handlu detalicznym 36
2.2. Pozyskiwanie klienta 39
2.2.1. Wizerunek hipermarketu 39
2.2.2. Ekspozycja towarów 41
2.2.3. Polityka cenowa 42
2.2.4. Promocje sprzedaży 44
ROZDZIAŁ III. Satysfakcja oraz wartości klientów 48
3.1. Indywidualne podejście do klienta 48
3.2. Klient w koncepcji marketingowej 52
3.3. Pomiar satysfakcji i wartości klienta 54
3.4. Metody monitoringu satysfakcji klienta 60
ROZDZIAŁ IV. Badanie zadowolenia klientów w sieci handlowej TESCO 67
4.1. Metodologia badań własnych 67
4.2. Wyniki badań 84
4.3. Analiza wyników badań 91
ZAKOŃCZENIE 102
BIBLIOGRAFIA 104
SPIS TABEL 108
SPIS RYSUNKÓW 109
SPIS WYKRESÓW 110
ANEKS. KWESTIONARIUSZ ANKIETY 111
WSTĘP
Wzrastająca konkurencja sprawia, że dla firm, dążących do osiągnięcia przewagi, koniecznością staje się zrozumienie konsumentów, a zwłaszcza zrozumienie sposobów, w jaki podejmują oni decyzje. W systemie ekonomicznym opartym na konkurencji przetrwanie i rozwój firmy wymagają dokładnej wiedzy o konsumentach: w jaki sposób kupują, dlaczego kupują, gdzie kupują, a wreszcie – co kupują. Stąd też w nowoczesnym marketingu podkreśla się, że przedsiębiorcy muszą wiedzieć, kim są ich klienci i dlaczego wybierają ich wyrób, a nie wyroby firm konkurencyjnych. Marketing nie zajmuje się stwierdzaniem, że ktoś coś kupuje ani nakłanianiem go, by kupował to, co akurat dana firma produkuje. Obecnie – bardziej niż kiedykolwiek – skuteczne zarządzanie firmą polega na wzajemnym dopasowaniu wszystkich aspektów prowadzonej działalności gospodarczej – wyrobu, reklamy, obsługi po sprzedaży itp. – tak, aby zaspokoić potrzeby konsumenta. Na tym polega istota orientacji na konsumenta jako całościowego podejścia do zarządzania przedsiębiorstwem.
W niniejszej pracy pojęto próbę ukazania istoty promocji na przykładzie sieci handlowej TESCO. Badano poziom zadowolenia klientów. Taki też był zasadniczy cel opracowania.
Praca składa się z czterech rozdziałów:
Rozdział pierwszy to rola sektora handlu i usług gospodarki rynkowej: klasyfikacja i cechy usług, struktura i funkcje handlu, handel hurtowy i detaliczny oraz rodzaje jednostek handlu detalicznego.
Rozdział drugi to znaczenie promocji w handlu: istota marketingu, definicja i funkcje marketingu, rozwój marketingu, strategie marketingowe przedsiębiorstw handlowych, strategie marketingowe w handlu detalicznym, marketing mix w handlu detalicznym, pozyskiwanie klienta, wizerunek hipermarketu, ekspozycja towarów, polityka cenowa, promocje sprzedaży.
Rozdział trzeci to satysfakcja oraz wartości klientów: indywidualne podejście do klienta, klient w koncepcji marketingowej, pomiar satysfakcji i wartości klienta, metody monitoringu satysfakcji klienta.
Całość opracowania powstała w oparciu o literaturę fachową, artykuły prasowe, akty prawne oraz źródła ze stron WWW i badania własne.