WSTĘP 2
ROZDZIAŁ I. Podstawowe zagadnienia z zakresu ochrony pracy 4
1.1 Charakter norm ustawowego prawa pracy 4
1.2 Pojęcie ochrony pracy 8
1.3 Geneza i rozwój ochrony pracy 14
ROZDZIAŁ II. Obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony pracy 18
2.1 Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy 18
2.2 Obowiązki z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia 22
2.3 Służba i komisja bezpieczeństwa i higieny pracy 28
ROZDZIAŁ III. Obowiązki i prawa pracowników w zakresie ochrony pracy 31
3.1 Prawa pracowników 31
3.2 Obowiązki pracowników 32
ZAKOŃCZENIE 46
BIBLIOGRAFIA 48
SPIS RYSUNKÓW 51
WSTĘP
W warunkach gospodarki rynkowej rola prawa pracy nie maleje. Można wręcz stwierdzić, że jego znaczenie rośnie. Działalność prowadzi coraz większa liczba pracodawców, w tym wzrasta liczba małych, prywatnych zakładów, nie dysponujących często dostateczną obsługą prawną. Powoduje to wzrost zagrożenia dla przestrzegania norm prawa pracy. Dlatego powszechna edukacja prawna w tej dziedzinie odgrywa dużą rolę. Nie jest bowiem sztuką zatrudnić pracownika przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Trzeba jeszcze przestrzegać wobec niego normy prawa pracy, a w uzasadnionych okolicznościach umieć prawidłowo rozwiązać z nim umowę o pracę.
Czynności prawa pracy charakteryzują się dużym zakresem sformalizowania. Dotyczy to zwłaszcza czynności rozwiązujących umowę o pracę. Nie ma tu wiele miejsca na inwencję stron, a zwłaszcza swobodę pracodawcy. Sformalizowane są w zasadzie także ewentualne roszczenia związane z nieprawidłowym rozwiązaniem umowy o pracę. Strony nie mogą z reguły wybierać sobie roszczeń, jakie uznają za najlepiej im odpowiadające, lecz muszą dochodzić roszczeń ściśle określonych prawem pracy.
Stąd wielkie znaczenie, jakie należy przypisać znajomości zasad rozwiązywania umów o pracę i zasad dochodzenia roszczeń z nim związanych. Nie można się oczywiście łudzić, że zastąpi ono pogłębione studia na ten temat. Ma ono jednak bardzo praktyczne znaczenie. Przedstawia wzory pism służących rozwiązywaniu przez pracodawcę umowy o pracę lub przekształceniu treści stosunku pracy. Chodzi o najczęściej występujące czynności w tej dziedzinie, tj. rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Przedmiotem niniejszego opracowania jest przedstawienie problematyki dotyczącej ochrony pracy w prawie polskim.
Treść pracy została zawarta w trzech rozdziałach.
W rozdziale pierwszym dokonano ogólnej charakterystyki podstawowych zagadnień z zakresu ochrony pracy. Na wstępie przybliżono pojęcie ochrony pracy. Następnie zaprezentowano genezę rozwoju ochrony pracy. W rozdziale tym opisany jest również charakter norm ustawowego prawa pracy.
W rozdziale drugim omówiono obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony pracy. Rozważania rozpoczęto od przedstawienia obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Następnie omówiono obowiązek z zakresu profilaktycznego ochrony zdrowia. Pod koniec rozdziału ukazano służbę i komisje bezpieczeństwa i higieny pracy.
Treści rozdziału trzeciego zostały w pełni poświęcone obowiązkom i prawom pracowników w zakresie ochrony pracy.
Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne.