Wstęp 2
Rozdział I. Przedsiębiorstwo i finanse przedsiębiorstwa 4
1.1. Pojęcie i funkcje przedsiębiorstwa 4
1.2. Klasyfikacja przedsiębiorstw 7
1.3. Istota finansów i zarządzania finansami w przedsiębiorstwie 13
1.4. Źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa 16
Rozdział II. Kredyt jako źródło finansowania przedsiębiorstwa 24
2.1. Istota kredytu 24
2.2. Klasyfikacja kredytów bankowych 29
2.3. Umowa kredytu 35
2.4. Zabezpieczenia kredytowe 40
Rozdział III. Metody oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa 45
3.1. Pojęcie ryzyka kredytowego 45
3.2. Istota zdolności kredytowej 49
3.3. Ocena formalnoprawna zdolności kredytowej 57
3.4. Ocena merytoryczna zdolności kredytowej 58
3.4.1. Analiza ilościowa 59
3.4.2. Analiza jakościowa 62
Rozdział IV. Ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa z punktu widzenia PKO BP S.A. 67
4.1. Ogólna charakterystyka banku 67
4.2. Produkty kredytowe oferowane przez bank 69
4.3. Warunki i procedura przyznawania kredytów bankowych 71
4.4. Ocena sytuacji finansowej i zdolności kredytowej stosowana przez bank 74
Zakończenie 82
Bibliografia 84
Spis rysunków 90
Spis tabel 91
Załącznik 92
Wstęp
Znajomość dostępnych źródeł finansowania działalności gospodarczej w Polsce okazuje się nieodzowna w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Ustalenie optymalnej struktury kapitału w przedsiębiorstwie należy do najistotniejszych decyzji finansowych podejmowanych przez jego właścicieli. Przedsiębiorstwa, decydując się na skorzystanie z zewnętrznych lub wewnętrznych źródeł finansowania rozwoju, biorą pod uwagę różne kryteria potwierdzające racjonalność ich decyzji. Wraz ze wstąpieniem Polski w struktury UE, a także mając na uwadze postępującą globalizację rynków finansowych, podmioty gospodarcze w naszym kraju mają coraz większą możliwość pozyskania kapitałów obcych na sfinansowanie działalności gospodarczej. Znajomość tych źródeł finansowania i ich efektywne wykorzystanie jest dziś nieodzownym atutem każdego przedsiębiorcy, który chce się rozwijać na konkurencyjnym rynku Unii Europejskiej.
W Europie głównym źródłem finansowania zewnętrznego działalności podmiotów gospodarczych są banki. Z tego względu są one najbardziej narażone na występowanie różnego rodzaju ryzyk, w tym ryzyka kredytowego. Bankom zagraża niebezpieczeństwo, że dłużnik nie zwróci pożyczki, a więc powstanie negatywne odchylenie od zamierzonego celu, którym był określony wynik finansowy. Można powiedzieć, że bezpieczne kredyty to kredyty objęte jak najmniejszym ryzykiem, udzielone przedsiębiorstwu, którego zasady działania są znane. Jawność działań należy rozumieć jako procesy gospodarcze i sposoby sterowania nimi. Jawność przejawia się również poprzez znajomość celów oraz strategii przedsiębiorstwa, czemu służy analiza ekonomiczno-finansowa, niezbędna do określenia stopnia ryzyka kredytowego.
W związku z powyższym celem pracy było przedstawienie problematyki finansowania przedsiębiorstw, kredytu bankowego oraz całokształtu procesu badania zdolności kredytowej dla potrzeb oceny ryzyka kredytowego stosowanego przez bank PKO BP S.A.
Problematykę badawczą zawarto w czterech rozdziałach. Trzy pierwsze rozdziały stanowiły rozważania teoretyczne, natomiast rozdział czwarty to empiryczna część niniejszej pracy.
W rozdziale pierwszym ukazano podstawowe zagadnienia związane z przedsiębiorstwem i jego finansami. Na wstępie zdefiniowano pojęcie przedsiębiorstwa oraz zaprezentowano jego funkcje. Dokonano klasyfikacji przedsiębiorstw. W dalszej części rozdziału pierwszego przedstawiono istotę finansów i zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Pod koniec rozdziału zaprezentowano źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa.
W rozdziale drugim ukazano zagadnienie kredytu jako źródła finansowania przedsiębiorstwa. Rozważania rozpoczęto od omówienia istoty kredytu. Dokonano także klasyfikacji kredytów bankowych. Pod koniec rozdziału drugiego przedstawiono umowę kredytu oraz zabezpieczenia kredytowe stosowane przez banki.
W rozdziale trzecim zaprezentowano metody oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Na wstępnie zdefiniowano pojęcie ryzyka kredytowego oraz ukazano istotę zdolności kredytowej. Następnie przedstawiono ocenę formalnoprawnej zdolności kredytowej oraz ocenę merytoryczną zdolności kredytowej z uwzględnieniem analizy ilościowej i jakościowej.
W rozdziale czwartym dokonano oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa z punktu widzenia PKO BP S.A. Badania rozpoczęto od ogólnej charakterystyki banku oraz produktów kredytowych oferowanych przez bank. Następnie przeprowadzono analizę warunków i procedury przyznawania kredytów bankowych. W ostatniej części badań dokonano oceny sytuacji finansowej i zdolności kredytowej stosowanej przez bank PKO BP S.A.
Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe, raporty zamieszczone w Internecie oraz aktualne akty prawne i normatywne. Ponadto w pracy wykorzystano materiały wewnętrzne banku PKO BP S.A.