Ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej banku np. BS w Zabłudowie

Wstęp 2
Rozdział I. Sprawozdanie finansowe jako źródło informacji o sytuacji ekonomiczno-finansowej banku 4
1. Sprawozdawczość finansowa 4
2. Prawne regulacje sprawozdawczości finansowej w Polsce 8
3. Obowiązki sprawozdawcze podmiotów 12
4. Międzynarodowa harmonizacja sprawozdawczości finansowej 21
Rozdział II. Zakres sprawozdań finansowych 26
1. Bilans jako źródło informacji o sytuacji finansowo – majątkowej 26
2. Rachunek zysków i strat jako źródło informacji o wynikach finansowych banku 31
3. Rachunek przepływów pieniężnych 36
4. Pozostałe sprawozdania finansowe banku 41
Rozdział III. Analiza finansowa banku 47
1. Istota i przedmiot analizy finansowej 47
2. Rola analizy w procesie podejmowania decyzji 50
3. Klasyfikacja analiz przedsiębiorstwa 54
4. Metody analizy finansowej 60
5. Analiza wskaźnikowa w ocenie sytuacji ekonomicznej 63
Rozdział IV. Analiza ekonomiczno-finansowa Podlasko-Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Zabłudowie 69
1. Ogólna charakterystyka działalności Podlasko-Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Zabłudowie 69
2. Ocena sytuacji finansowej na podstawie analizy wstępnej sprawozdań finansowych 71
3. Analiza wskaźnikowa w Podlasko-Mazurskim Banku Spółdzielczym w Zabłudowie 76
Zakończenie 82
Bibliografia 84
Spis rysunków 90
Spis tabel 91
Spis wykresów 92

Wstęp

Banki stanowią niezbędny element gospodarki rynkowej. Są wyspecjalizowanym pośrednikiem finansowym pomiędzy deponentami oferującymi kapitał i poszukującymi kapitału kredytobiorcami. Dokonując transformacji kwot i terminów strumieni depozytów w strumień kredytów są one instrumentem optymalnej alokacji kapitału w gospodarce. Istotą banku w gospodarce rynkowej jest jego komercyjny charakter czyli nastawienie na osiąganie zysku. Bank jest jednocześnie instytucją zaufania publicznego, która ma bezpiecznie przechowywać depozyty i nie angażować je w inwestycje charakteryzujące się wysokim stopniem ryzyka. Ten charakter banków sprawia, że system rachunkowości powinien odzwierciedlać nie tylko przebieg procesów operowania pieniądzem jako towarem, lecz również rezultaty gospodarowania oraz bezpieczeństwo złożonych depozytów. Rachunkowość musi więc dostarczyć informacji dla właścicieli, klientów-deponentów oraz zarządzających bankiem.

Można zatem stwierdzić, że w zarządzaniu bankiem szczególnego znaczenia nabiera system informacyjny – w tym system informacyjny rachunkowości. Oznacza to, że rachunkowość jest elementem systemu informacyjnego banku powiązanym z systemem jego zarządzania. Istnieje więc potrzeba określenia znaczenia informacji dostarczanych przez system rachunkowości do oceny sytuacji finansowej banku oraz ciągłego ich dostosowywania do rosnących potrzeb procesu zarządzania bankiem. Jednym z ważnych narzędzi ułatwiających podejmowanie trafnych decyzji w banku jest analiza ekonomiczno-finansowa, w związku z czym celem niniejszej pracy była ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej Podlasko-Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Zabłudowie.

Praca składa się z czterech rozdziałów, gdzie trzy pierwsze rozdziały stanowią rozważania teoretyczne, natomiast rozdział czwarty to empiryczna część niniejszej pracy.

W rozdziale pierwszym ukazano sprawozdanie finansowe jako źródło informacji o sytuacji ekonomiczno-finansowej banku. Na wstępie zdefiniowano sprawozdawczość finansową oraz omówiono prawne regulacje sprawozdawczości finansowej w Polsce. Następnie przedstawiono obowiązki sprawozdawcze podmiotów oraz omówiono międzynarodową harmonizację sprawozdawczości finansowej.

W rozdziale drugim ukazano zakres sprawozdań finansowych. Kolejno omówiono takie sprawozdania jak bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych. Pod koniec rozdziału przedstawiono pozostałe sprawozdania finansowe banku.

W rozdziale trzecim ukazano analizę finansową banku. Na wstępie przedstawiono istotę i przedmiot analizy finansowej. Następnie omówiono rolę analizy w procesie podejmowania decyzji oraz zaprezentowano klasyfikację analiz przedsiębiorstwa. W kolejnej części rozdziału przedstawiono metody analizy finansowej. Pod koniec rozdziału omówiono istotę analizy wskaźnikowej w ocenie sytuacji ekonomicznej.

W rozdziale czwartym dokonano analizy ekonomiczno-finansowej Podlasko-Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Zabłudowie. Badania rozpoczęto od ogólnej charakterystyki działalności analizowanego banku. Następnie w oparciu o sprawozdania finansowe dokonano wstępnej analizy sytuacji finansowej. Mając na uwadze, że wstępna analiza nie jest wystarczająca do określania sytuacji ekonomiczno-finansowej banku, w ostatniej części rozdziału przeprowadzono analizę wskaźnikową.

Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę przedmiotu, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne. Ponadto w pracy wykorzystano materiały wewnętrzne Podlasko-Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Zabłudowie pochodzące głównie z raportów rocznych i sprawozdań finansowych badanej jednostki.