Ocena roli kredytu hipotecznego w finansowaniu inwestycji np. ING

Wstęp 2
Rozdział I. Działalność inwestycyjna – podstawowe problemy 4
1.1. Inwestycja, inwestowanie, kryteria wyboru kierunków inwestowania 4
1.2. Podstawowe kryteria podziału inwestycji 9
1.3. Źródła finansowania działalności inwestycyjnej 12
1.4. Proces inwestycyjny i jego elementy składowe 17
Rozdział II. Bank i działalność kredytowa banku 21
2.1. Istota i funkcje banku 21
2.2. System bankowy 26
2.3. Kredyt i jego rodzaje – kredyt hipoteczny 29
2.4. Ryzyko kredytowe i formy jego ograniczania 34
Rozdział III. Bank Śląski i jego produkty 38
3.1. Ogólna charakterystyka banku 38
3.2. Pozycja banku w systemie bankowym 43
3.3. Produkty banku i podstawowe procedury 45
3.4. Ryzyko i formy zabezpieczenia kredytów 51
Rozdział IV. Analiza działalności kredytowej ING Banku Śląskiego 54
4.1. Wielkość realizowanych kredytów 54
4.2. Procedury pozyskiwania kredytu hipotecznego 55
4.3. Rozmiary realizowanych kredytów hipotecznych 59
4.4. Kredytobiorcy 61
4.5. Docelowe rozwiązania działalności kredytowej banku 62
Zakończenie 66
Bibliografia 68
Spis rysunków, tabel i wykresów 73
Załączniki 74

Wstęp

W każdej gospodarce rynkowej kwestie związane z budownictwem, w tym przede wszystkim budownictwem mieszkaniowym leżą w kręgu głównych zainteresowań sfer rządzących. Dobrze prosperujący rynek nieruchomości jest niezbędny dla sprawnego funkcjonowania gospodarki i jest jednym z czynników wzrostu gospodarczego. Z tego względu w poszczególnych państwach wprowadzono różne mechanizmy wspierające budownictwo.

Budownictwo, nie bez racji, nazywane jest kołem zamachowym gospodarki. Rosnąca koniunktura w tej dziedzinie wywołuje ożywienie również w przemyśle i usługach. Konieczne jest jednak stworzenie systemu aktywnego finansowania inwestycji w nieruchomości, gdyż są to inwestycje o ogromnych kosztach i rzadko kiedy inwestorzy są w stanie sfinansować je bez sięgania po środki z zewnątrz. Stwierdzenie to dotyczy zarówno inwestycji w nieruchomości o charakterze mieszkalnym (budownictwo mieszkaniowe), jak i gospodarczym (obiekty handlowo-usługowe, biurowe i przemysłowe oraz inwestycje infrastrukturalne).

Mając na uwadze powyższe uwagi, celem niniejszej pracy było dokonanie oceny roli kredytu hipotecznego w finansowaniu inwestycji.

Praca składa się z czterech rozdziałów. Dwa pierwsze stanowią rozważania teoretyczne, natomiast dwa ostatnie rozdziały to empiryczna część niniejszej pracy.

W rozdziale pierwszym poruszono problematykę działalności inwestycyjnej. Na wstępie rozważań zdefiniowano pojęcie inwestycji, inwestowania oraz ukazano kryteria wyboru kierunków inwestowania. Następnie przedstawiono podstawowe kryteria podziału inwestycji oraz źródła finansowania działalności inwestycyjnej. W rozdziale pierwszym omówiono także proces inwestycyjny oraz jego elementy składowe.

W rozdziale drugim poruszono problematykę banku i jego działalności kredytowej. Na wstępie przedstawiono istotę i funkcje banku oraz system bankowy. Następnie omówiono kredyt i jego rodzaje z uwzględnieniem kredytu hipotecznego. Pod koniec rozdziału drugiego omówiono ryzyko kredytowe oraz formy jego ograniczania.

W rozdziale trzecim dokonano ogólnej charakterystyki ING Banku Śląskiego i jego produktów. Rozważania rozpoczęto od ogólnej charakterystyki banku oraz jego pozycji w systemie bankowym. Następnie ukazano produkty banku i jego podstawowe procedury. Na koniec rozdziału trzeciego omówiono ryzyko i formy zabezpieczania kredytów w ING Banku Śląskim.

W rozdziale czwartym dokonano analizy działalności kredytowej ING Banku Śląskiego. Na wstępie przeprowadzono analizę wielkości i struktury realizowanych kredytów. Następnie omówiono procedury pozyskiwania kredytu hipotecznego oraz zbadano rozmiary realizowanych kredytów hipotecznych. W rozdziale czwartym wskazano także kredytobiorców kredytów hipotecznych ING Banku Śląskiego. Na koniec rozdziału czwartego wskazano docelowe rozwiązania działalności kredytowej badanego banku.

Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się na o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe oraz raporty zamieszczone w Internecie oraz aktualne akty prawne i normatywne. Ponadto w pracy wykorzystano materiały wewnętrzne ING Banku Śląskiego pochodzące m.in. z raportów i sprawozdań rocznych.