Motywowanie pracowników a wydajność pracy w przedsiębiorstwie

Wstęp 2

Rozdział 1. Koncepcje systemu motywowania w przedsiębiorstwie 4
1.1. Trzy spojrzenia na pracę i problematykę motywowania do pracy 4
1.2. Tradycyjne koncepcje systemu motywowania 6
1.3. Nowoczesne koncepcje motywowania 8

Rozdział 2. Płace jako instrument oddziaływania motywacyjnego w przedsiębiorstwie 13
2.1. Pojęcie płacy i systemu wynagradzania 13
2.2. Funkcje i formy płac 15
2.3. Zasady motywacji płacowej 18
2.4.Uwarunkowania systemu wynagradzania 21

Rozdział 3. Efekty płacowego systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie Dachland 24
3.1. Charakterystyka przedsiębiorstwa Dachland 24
3.2. Cele i metoda badania 25
3.3. Charakterystyka próby badawczej 27
3.4. Analiza wyników badań 29

Zakończenie 39
Bibliografia 40
Spis wykresów i rysunków 42
Spis tabel 43
Aneks. Kwestionariusz ankiety 44

Wstęp

Człowiek jest najważniejszą wartością organizacji, nawet w erze zaawansowanych technologii. Bez kompetentnego personelu trudno dążyć do ambitnych celów i osiągać sukcesy na rynku. Współczesny pracownik musi być wysoce wydajny, skuteczny w działaniu i przynosić organizacji ewidentne korzyści.

Praca zawodowa stanowi jedną z podstawowych sfer życia ludzi. Wymaga poświęcania czasu i energii. Może być ona ważnym, autotelicznym źródłem motywacji, jeśli przynosi satysfakcję. Pytanie, co należy robić, aby pracownik w pełni wykorzystywał w pracy swoje uzdolnienia i energię twórczą, jest niezwykle istotne. Należy zatem szukać coraz doskonalszych sposobów i form motywowania, mając na uwadze różne sytuacje zawodowe i ich szerokie uwarunkowania. Wszystkim organizacjom powinno zależeć na stosowaniu akceptowanych przez pracowników instrumentów pobudzania do pracy. Jednak wymaga to zrozumienia motywacji, a więc tego, co wywołuje i stymuluje zachowania, nie tylko przez kierownictwo organizacji, lecz także samych pracowników. Zadaniem dobrych kierowników jest nieustanne poszukiwanie nowych środków motywowania, tak aby praca była dla ludzi radością, a nie trudnym obowiązkiem.

Celem pracy jest analiza współzależności systemu motywowania pracowników i wydajność pracy w przedsiębiorstwie Dachland.

Praca składa się z trzech rozdziałów.

W pierwszym rozdziale opisane są koncepcje systemu motywowania w przedsiębiorstwie, a więc: trzy spojrzenia na pracę i problematykę motywowania do pracy, tradycyjne koncepcje systemu motywowania oraz nowoczesne koncepcje motywowania.

W drugi rozdziale przedstawione są płace jako instrument oddziaływania motywacyjnego w przedsiębiorstwie, a więc: pojęcie płacy i systemu wynagradzania, funkcje i formy płac, zasady motywacji płacowej oraz uwarunkowania systemu wynagradzania.

W trzecim rozdziale, przeprowadzono analizę efektu płacowego systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie Dachland na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego.

Wybór analizy jako metody badawczej dokonany został z uwzględnieniem celu pracy. Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe i badania własne.