Leasing w świetle regulacji krajowych

Wstęp 2
Rozdział I. Istota leasingu 4
1.1. Historia leasingu 4
1.2. Współczesne pojęcie i rozwój leasingu 10
1.3. Rodzaje leasingu 13
1.3.1. Leasing finansowy i operacyjny 13
1.3.2. Leasing bezpośredni i pośredni 16
1.3.3. Inne klasyfikacje leasingu 17
1.4. Cele leasingu 22
1.5. Wady i zalety leasingu 24
Rozdział II. Leasing w polskim prawie cywilnym 27
2.1. Cywilnoprawne regulacje leasingu w Polsce 27
2.2. Umowa leasingu – aspekty cywilnoprawne 29
2.3. Podmioty transakcji leasingu według przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących umowy leasingu 38
Rozdział III. Leasing w polskim prawie publicznym 43
3.1. Klasyfikacja umów leasingu na gruncie przepisów ustaw o podatkach dochodowych 43
3.2. Leasing w świetle przepisów ustawy o podatku VAT 51
3.3. Leasing w przepisach rachunkowych 54
Zakończenie 63
Bibliografia 65
Spis rysunków i tabel 69
Załącznik 70

Wstęp

Umowy leasingu już od wielu lat funkcjonują w polskiej gospodarce, stając się jednym ze źródeł szybkiego pozyskiwania maszyn, urządzeń technicznych, samochodów, komputerów i innych środków trwałych. Leasing, mający cechy najmu, dzierżawy i kredytowej transakcji zakupu na raty, wszedł w gospodarką jako źródło finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych oraz jako skuteczna metoda wdrażania nowych technik i technologii. Leasing jest to forma finansowania inwestycji, która może być szczególnie atrakcyjna w dobie kłopotów z pozyskaniem środków finansowych, a zwłaszcza kredytów bankowych. W wielu bowiem przypadkach leasing jest łatwiejszy do uzyskania, niż kredyt bankowy, a często realnie tańszy od kredytu.

Do niedawna z leasingiem wiązało się wiele nieporozumień, głównie z uwagi na brak regulacji prawnej leasingu, przez ponad dziesięć lat jego egzystencji na polskim rynku. Konflikty leasingobiorców z urzędami skarbowymi oraz przykre konsekwencje kwestionowania poprawności kontraktów zniechęcały wielu potencjalnych klientów do korzystania z leasingu.
Dynamicznie rozwijający się rynek usług leasingowych oraz wprowadzone w ostatnich latach unormowania prawne w zakresie leasingu rodzą wiele problemów natury teoretycznej i praktycznej. Ich rozwiązywanie nie jest proste, zwłaszcza że w odmienny sposób problematykę leasingu normują przepisy Kodeksu cywilnego, prawa podatkowego i przepisy o rachunkowości.
Chcąc kompleksowo przedstawić problematykę leasingu celem niniejszej pracy było omówienie leasingu w świetle regulacji krajowych. Rozważania ujęto w trzech rozdziałach pracy.

W rozdziale pierwszym ukazano istotę leasingu. Na wstępie przedstawiono historię leasingu oraz współczesne pojęcie i rozwój leasingu. Następnie omówiono poszczególne rodzaje leasingu ze szczególnym uwzględnieniem leasingu finansowego i operacyjnego oraz leasingu bezpośredniego i pośredniego. W dalszej części rozdziału pierwszego zaprezentowano cele leasingu oraz wskazano jego wady i zalety.

W rozdziale drugim ukazano leasing w polskim prawie cywilnym. Rozważania rozpoczęto od wskazania cywilnoprawnych regulacji leasingu w Polsce. Następnie zdefiniowano umowę leasingu, wskazując jej aspekty cywilnoprawne. Pod koniec rozdziału drugiego przedstawiono podmioty transakcji leasingu według przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących umowy leasingu.

W rozdziale trzecim ukazano leasing w polskim prawie publicznym. W rozdziale tym omówiono klasyfikację umów leasingu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zaprezentowano także leasing w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz leasing w przepisach rachunkowych z uwzględnieniem ustawy o rachunkowości, oraz Krajowych i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Wszelkie rozważania, analizy i badania przeprowadzone w niniejszej pracy opierały się o dostępną literaturę przedmiotu, artykuły prasowe oraz raporty zamieszczone w Internecie oraz aktualne akty prawne i normatywne.