Leasing w przedsiębiorstwie na przykładzie przedsiębiorstwa MAT-BUD

Wstęp 3
Rozdział I. Ogólna charakterystyka leasingu 5
1.1. Geneza i rozwój leasingu 5
1.2. Pojęcie, istota i uczestnicy transakcji leasingowych 8
1.3. Rodzaje i formy leasingu 13
1.4. Zalety i wady leasingu 25
Rozdział II. Polskie regulacje prawne dotyczące leasingu 28
2.1. Leasing w Kodeksie cywilnym 28
2.2. Leasing w ustawach o podatku dochodowym 38
2.3. Leasing w ustawie o podatku od towarów i usług 43
2.4. Leasing w ustawie o rachunkowości 46
Rozdział III. Leasing a inne formy finansowania inwestycji przedsiębiorstwa 50
3.1. Leasing a środki własne przedsiębiorstwa 50
3.2. Leasing a kredyt bankowy 56
3.3. Leasing a najem lub dzierżawa 63
3.4. Leasing a sprzedaż 67
Rozdział IV. Leasing w przedsiębiorstwie budowlanym MAT-BUD 71
4.1. Ogólna charakterystyka badanego przedsiębiorstwa budowlanego 71
4.2. Leasing maszyn jako siła napędowa rozwoju przedsiębiorstwa budowlanego 74
4.3. Leasing maszyny budowlanej w przedsiębiorstwie w MAT-BUD 76
4.3.1. Założenia do przeprowadzonej analizy 76
4.3.2. Metodologia badań własnych 78
4.3.3. Analiza porównawcza finansowania inwestycji za pomocą leasingu i kredytu bankowego 80
4.3.4. Wnioski z przeprowadzonej analizy 88
4.4. Perspektywy rozwoju leasingu w przedsiębiorstwach budowlanych 90
Zakończenie 92
Bibliografia 94
Spis rysunków 99
Spis tabel 100

Wstęp

W państwach wysoko rozwiniętych leasing stanowi powszechnie stosowaną formę obrotu gospodarczego od ponad ćwierćwiecza. Od kilku lat zainteresowanie leasingiem wzrasta w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym również w Polsce.

Leasing to zjawisko postrzegane w aspekcie ekonomiczno – prawno – organizacyjnym, funkcjonujące na szeroką skalę w gospodarce rynkowej, jako jeden z instrumentów finansowania inwestycji oraz w węższym zakresie w podmiotach gospodarczych, gdzie służy on przede wszystkim pozyskaniu składników majątku dla celów bieżącej działalności. Leasing można umiejscowić jako usługę na rynku kapitałowym, gdzie finansowane są inwestycje przedsiębiorstw. Leasing daje możliwość pozyskania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych w działalności gospodarczej. Dzięki dostępności leasingu możliwe staje się pokonanie barier kapitałowych ograniczających rozwój przedsiębiorstwa.

Wybór leasingu wiąże się z rachunkiem jego efektywności. Na jego opłacalność wpływa szereg czynników, z których najbardziej istotne to czynniki prawne, organizacyjne i ekonomiczne. Ich szczegółowa analiza pozwala wskazać, w jakich przypadkach leasing jest najlepszym rozwiązaniem dla polskiego przedsiębiorcy.

Celem niniejszej pracy było ukazanie istoty leasingu jako jednej z form finansowania inwestycji przedsiębiorstwa. Praca składa się z czterech rozdziałów, gdzie trzy pierwsze rozdziały stanowią rozważania teoretyczne, natomiast rozdział czwarty to empiryczna część niniejszej pracy.

W rozdziale pierwszym dokonano ogólnej charakterystyki leasingu. Na wstępie rozważań przedstawiono genezę i rozwój leasingu. Następnie zdefiniowano pojęcie transakcji leasingowej oraz przedstawiono jej istotę i uczestników. W rozdziale pierwszym przedstawiono także rodzaje i formy leasingu oraz wskazano zalety i wady leasingu.

W rozdziale drugim ukazano polskie regulacje prawne dotyczące leasingu. Przedstawiono leasing w Kodeksie cywilnym, leasing w ustawach podatkowych, leasing w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT) oraz leasing w ustawie o rachunkowości.

W rozdziale trzecim porównano leasing na tle innych form finansowania inwestycji przedsiębiorstwa. Omówiono leasing a środki własne przedsiębiorstwa, leasing a kredyt bankowy, leasing a najem lub dzierżawę oraz leasing a sprzedaż.

W rozdziale czwartym dokonano analizy leasingu maszyn budowlanych w przedsiębiorstwie budowlanym. Rozważania rozpoczęto od ogólnej charakterystyki badanego przedsiębiorstwa budowlanego. Następnie wskazano istotę leasingu maszyn budowlanych jako siły napędowej rozwoju przedsiębiorstwa budowlanego. W dalszej części dokonano analizy leasingu maszyny budowlanej w porównaniu z kredytem bankowym w przedsiębiorstwie budowlanym. Pod koniec rozdziału ukazano perspektywy rozwoju leasingu w przedsiębiorstwach budowlanych.

Praca została napisana w oparciu o dostępną literaturę fachową, raporty i artykuły zamieszczone w prasie i w internecie oraz w oparciu o aktualne akty normatywne i prawne. Ponadto w pracy wykorzystano materiały wewnętrzne przedsiębiorstwa budowlanego MAT-BUD.