Analiza płynności finansowej w firmie Ster-Projekt

WSTĘP 3

ROZDZIAŁ I . PŁYNNOŚĆ FINANSOWA ORAZ METODY JEJ ANALIZY 5
1. POJĘCIE I ZNACZENIE PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ 5
2. METODY I SPOSOBY ANALIZY ZDOLNOŚCI PŁATNICZEJ 6
2.1. Statystyczny pomiar płynności finansowej 6
2.2. Dynamiczny pomiar płynności finansowej 10
2.3. Rynkowa korekta płynności finansowej 17
2.4. Analiza wskaźnikowa 24
2.5. Analiza kapitału obrotowego jako uzupełnienie badania płynności finansowej 26

ROZDZIAŁ II. CHARAKTERYSTYKA FIRMY „STER-PROJEKT” 32
1. CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA 32
1.1 Historia firmy Ster Projekt 32
1.2 Informacje o zatrudnieniu 33
1.3 Dane o działalności, podstawowe produkty, towary i usługi 34
2. CHARAKTERYSTYKA EKONOMICZNA 37

ROZDZIAŁ III. ANALIZA PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ W FIRMIE STER-PROJEKT 43
1. KSZTAŁTOWANIE SIĘ WSKAŹNIKÓW PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ W PRZEDSIĘBIORSTWIE 43
1.1. Wybrane wskaźniki wystarczalności i wydajności gotówkowej w firmie Ster Projekt S.A. 43
1.2. Wskaźniki płynności finansowej w firmie Ster Projekt S.A. 51
2. ANALIZA PRZEPŁYWÓW STRUMIENI PIENIĘŻNYCH 53
3. ZYSKOWNOŚĆ A PŁYNNOŚĆ FINANSOWA W PRZEDSIĘBIORSTWIE 60

ROZDZIAŁ IV. ZNACZENIE POLITYKI FISKALNEJ PAŃSTWA NA PŁYNNOŚĆ FINANSOWĄ PRZEDSIĘBIORSTWA STER-PROJEKT 62
1. WPŁYW PODATKÓW NA PŁYNNOŚĆ FINANSOWĄ PRZEDSIĘBIORSTW 62
2. OCENA WPŁYWU POLITYKI FISKALNEJ NA PŁYNNOŚĆ FINANSOWĄ PRZEDSIĘBIORSTWA STER-PROJEKT S.A. 68

WNIOSKI 69
BIBLIOGRAFIA 70

Wstęp

W miarę rozwoju gospodarki rynkowej procesy zarządzania przedsiębiorstwem komplikują się ze względu na znaczną konkurencję. Podejmowanie decyzji dotyczących celów przedsiębiorstwa, sterowanie nimi, elastyczne dostosowywanie się do zmian warunków zewnętrznych i wewnętrznych oraz kierowanie procesem realizacji tych celów jest coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane. Celem minimalizacji ryzyka błędu koniecznym staje się oparcie decyzji na racjonalnych przesłankach[1].

Obecnie jednym z zasadniczych narzędzi podejmowania decyzji staje się ocena finansowa, która obejmuje m.in. wstępną analizę sprawozdań finansowych, badanie kondycji finansowej przedsiębiorstwa ze szczególnym uwzględnieniem  jego płynności finansowej.

Doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych wskazują, że główną przyczyną upadłości małych i średnich przedsiębiorstw jest utrata płynności finansowej, czyli zanik zdolności do terminowego regulowania zobowiązań bieżących, nie zaś przynoszenie strat.

Utrata płynności finansowej jest więc wstępem do bankructwa. Prowadzi do zmniejszenia zaufania banków i ograniczenia firmie kredytów oraz do zmniejszenia zakresu kredytów dla kontrahentów i w konsekwencji do kurczenia się obszaru działania na rynku. Równocześnie dostawcy w warunkach wzrostu ryzyka kredytowego wycofują kredyt kupiecki i prowadzą z firmą rozliczenia gotówkowe. Wszystko to wraz z utratą reputacji firmy odbija się ujemnie na poziomie osiąganych zysków i zmniejsza jej wartość rynkową[2].

W polskich warunkach gospodarczych, w czasach twardej konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami powoli zaczynają wyłaniać się liderzy w swoich dziedzinach. Są to głównie przedsiębiorstwa, które prowadząc działalność minimalizują ryzyko błędów. Podejmując decyzje opierają się na racjonalnych przesłankach. Taka postawa pozwala realizować krótko i długookresowe cele, utrzymywać niezachwianą pozycję na rynku, eliminować z rynku i przejmować konkurencyjne firmy, z sukcesem wchodzić na nowe, w wielu przypadkach międzynarodowe rynki, aż wreszcie maksymalizować zyski.

W pracy autorka na przykładzie firmy Ster-Projekt podjęła próbę usystematyzowania problemów związanych z analizą płynności finansowej. Celem pracy jest  teoretyczne i praktyczne przedstawienie znaczenia płynności finansowej w warunkach gospodarki rynkowej.

Praca składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym zostały nazwane i scharakteryzowane niezbędne informacje służące do przeprowadzenia analizy płynności finansowej. Przedstawiono metody i sposoby analizy zdolności płatniczej.

W rozdziale drugim dokonano charakterystyki firmy Ster-Projekt, z uwzględnieniem zadań realizowanych przez ten podmiot gospodarczy.

Rozdział trzeci jest częścią praktyczną. Został poświęcony analizie finansowej przedsiębiorstwa Ster-Projekt. Rozdział ten ukazuje kształtowanie się wskaźników płynności finansowej, analizę przepływów strumieni pieniężnych oraz zestawienie zyskowności i płynności finansowej.

W rozdziale czwartym przedstawiono wpływ polityki fiskalnej państwa na płynność finansową przedsiębiorstwa Ster-Projekt.

W pracy wykorzystano autentyczne dokumenty księgowe z prospektu emisyjnego firmy Ster Projekt S.A.

[1] Maria Sierpińska, Tomasz Jachna „Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999, s.7

[2] tamże, s.7