WSTĘP
Rozdział 1. ALIANS STRATEGICZNY JAKO SZCZEGÓLNA FORMA ZBLIŻANIA SIĘ MIĘDZY PRZEDSIĘBIORSTWAMI
1.1. HISTORIA ALIANSÓW
1.2. DEFINICJA ALIANSU STRATEGICZNEGO
Rozdział 2. LOGIKA ZAWIERANIA ALIANSÓW
2.1. TEORIE DOTYCZĄCE ALIANSÓW
2.2. EKONOMICZNE I ORGANIZACYJNE NURTY ALIANSÓW
Rozdział 3. PODSTAWOWE RODZAJE ALIANSÓW STRATEGICZNYCH
Rozdział 4. FORMY PRAWNE ZAWIERANIA I ORGANIZOWANIA ALIANSÓW STRATEGICZNYCH
Rozdział 5. ALIANSE W SEKTORZE PASAŻERSKIEGO TRANSPORTU LOTNICZEGO
5.1. PROGNOZA ROZWOJU ŚWIATOWEGO LOTNICTWA DO 2016 ROKU
5.2. NAJNOWSZY RANKING LINII LOTNICZYCH
5.3. CHARAKTERYSTYKA SEKTORA PASAŻERSKIEGO TRANSPORTU LOTNICZEGO
5.4. POROZUMIENIE PRZEWOŹNIKÓW
Rozdział 6. PREZENTACJA I ANALIZA POSZCZEGÓLNYCH ALIANSÓW
6.1. ONEWORLD – jako przykład koncentracji
6.2. STAR ALIANCE – przykład zarządzania aliansem
6.3. SKYTEAM
6.4. QUALIFLAYER
ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA
WSTĘP
Dzisiejszy świat wygląda diametralnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Zmiany polityczne zachodzące w różnych częściach globu oraz postępująca integracja gospodarcza i polityczna na świecie dają możliwość coraz większej liberalizacji handlu i usług. Ma to wpływ na gospodarkę światową, która bardzo szybko ewoluuje. Można tylko zadać pytanie czy integracja ekonomiczna i zmniejszenie barier jest wprowadzane wyłącznie z inicjatywy polityków, czy może jest to następstwo działań korporacji transnarodowych. Jest pewne, że duże korporacje szukają nowych możliwości rozwoju, jako że bariery dla ich działalności stają się nie do obejścia. Dlatego też postulują one liberalizowanie gospodarki światowej, tak aby relatywnie niskim kosztem stworzyć sobie możliwości dalszego rozwoju.
Na globalizację i liberalizację najbardziej podatne są te branże, w których produkt „twardy” w prosty sposób może być zaadoptowany na nowym rynku, a także te sektory, gdzie firmy ze względu na swoją specyfikę łączyć mogą konsumentów z odległych części globu. W liberalizacji rynku poprawę swojej sytuacji widzą też firmy z branży, w których koszty działalności są niezwykle wysokie. Można powiedzieć, że firmy oczekują, iż liberalizacja i globalizacja da im możliwość dotarcia do nowych rynków. Pozwoli to im obniżyć koszty jednostkowe, zmaksymalizować wpływy i obniżyć koszty produkcji a ponadto mając przewagę kosztu wytworzenia oraz jakości usług, dyktować warunki innym uczestnikom rynku.
Podobnie globalizacja pozwala firmom na łatwiejsze dokonywanie wspólnych projektów np. badawczych, co bezpośrednio przedkłada się na obniżenie kosztów przy wprowadzaniu nowych produktów. Otwarta gospodarka premiuje duże podmioty, które mają niższe koszty jednostkowe i których marka i logo jest powszechnie rozpoznawalna na rynku globalnym. Jak wynika z obserwacji globalizacja objęła wiele branży gospodarki. Te dziedziny, które objęła najszybciej to telekomunikacja, informatyka, bankowość, przemysł farmaceutyczny i lotniczy – w tym przede wszystkim sektor lotniczego transportu pasażerskiego.
W niniejszej pracy chciałbym dokonać analizy funkcjonowania aliansu strategicznego jako skutecznej formy rywalizowania na rynkach międzynarodowych powszechnie znanych firm. Firmy te są już na tyle duże i mocne, że nie mieszczą się w dotychczasowych barierach w jakich funkcjonowały, a jednocześnie na tyle małe, że żadna z nich nie jest w stanie w obecnej sytuacji walczyć w pojedynkę o potencjalnego klienta na rynku międzynarodowym.
W pierwszym rozdziale chciałbym dokonać wprowadzenia w zagadnienie jakim są alianse. Przytoczę tu kilka definicji aliansu i przedstawię jego aspekt historyczny.
W rozdziale drugim przedstawię logikę zawierania aliansów, między innymi teorie dotyczące tego zagadnienia oraz ekonomiczne i organizacyjne nurty aliansów.
Rozdział trzeci w całości został poświęcony opisowi podstawowych rodzajów aliansów. Natomiast w rozdziale czwartym scharakteryzowano formy prawne i organizacyjne zawierania aliansów.
Druga część pracy to praktyczne zastosowanie teorii rozpoczęte trochę nietypowo, bo od analizy rozwoju sektora pasażerskiego światowego lotnictwa. Analiza ta została przygotowana w oparciu o dane udostępnione przez dwóch największych producentów samolotów pasażerskich: Boeinga i Airbusa. W nawiązaniu do raportu Boeinga i Airbusa został przedstawiony w kilku zdaniach najnowszy ranking linii lotniczych. Mam nadzieję, że pozwoli to na zobrazowanie sytuacji finansowej w tym sektorze.
W końcowej części pracy przedstawiona została analiza największych aliansów strategicznych, skupionych wokół największych światowych przewoźników Star Alliance z Lufthansą i United Airlines, Oneworld z British Airways, i American Airlines, SkyTeam z Airfrance oraz Deltą, Wings z KLM i Northwest Airlines oraz Qualiflyer skupionym wokół Swissaira.
Przy tworzeniu niniejszej pracy wykorzystano literaturę fachową z tej dziedziny oraz wiadomości zamieszczone na stronach internetowych.